Щосили дмухали на холодну воду…

Із засідання виконкому селищної ради

Якщо умовно розмежувати тематику минулого засідання виконавчого комітету селищної ради (14 листопада, за головування В. Саверської-Лихошви) на дві частини, то перша, де було заслухано звіти про виконання плану соціально-економічного розвитку громади і її бюджету за 9 місяців ц.р, підсумок літнього оздоровлення дітей, інші поточні питання, здалася присутнім і конструктивнішою, і зрозумілішою. А от друга – ухвалення чергових процедурних рішень щодо встановлення майбутніх тарифів на водопостачання і водовідведення для КП і їх голосне обговорення за участю звичних опонентів – радівців, комунальників і «нашої громадськості», скидалася більше на підкреслене дмухання на холодну воду тих, хто обпалився на кип`ячі скасованих тарифів.

Вже за сумною традицією чергові комунальні баталії відбувалися на підвищених тонах, а новизна дискусії хіба у тому, що новий очільник «Господаря» Олександр Щербатюк показував таку собі командну гру то із засновником підприємства – радою, котра нині усіляко дофінансовує існування КП і готова ухвалювати потрібні підшефному підприємству рішення, то з присутнім у засіданні оскаржувачем тарифів Остапцем В.П.

Споглядаючи ті дебати особисто мені подумалося: а кому наразі взагалі більше потрібні нові тарифи – «Господарю», якому мерія, загнана «на слизьке» судовими рішеннями, і так покриває збитки та повсякчас слухає звинувачення у некомпетентності, чи раді, котра тепер несе додатковий фінансовий тягар?..

Звіти соцекономрозвитку і виконання бюджету за 9 міс. року озвучили селищний голова Валентина Саверська-Лихошва та начальник фінансового відділу Марина Кузьмич. Діяльність здійснювалася із врахуванням реальних можливостей селищної скарбниці, переважно соціальної, наперед зазначила голова. Проте є і деякий бюджет розвитку, і залучення державних коштів – зокрема, близько 700 тис. грн інфраструктурної субвенції акумулюються на придбання потужного навантажувача-бульдозера зі снігоочисним відвалом (близько 1,2 млн дофінансовуватиме селище), 8,5 млн грн з екологічного фонду надійде на реконструкцію селищних очисних споруд із впровадженням енергозберігаючих технологій, де нині під контро­лем спеціалістів ради і депутатської комісії тривають роботи.

Бюджетні видатки селищної ОТГ за 9 міс. на зарплату і енергоносії склали майже 70 млн грн. До державного бюджету повернуто «реверсом» 8,8 млн грн; до районного – перераховано медичну субвенцію 4,4 млн грн та 5,7 млн – дотації на утримання районних установ, до обласного – 234 тис. грн для забезпечення хворих на цукровий діабет інсуліном.

На утримання закладів освіти спрямовано 31,6 млн грн, самоврядних органів – 7,5, культури – 3,5, на благоустрій населених пунктів – 3,6, фізкультура і спорт – близько 900 тис. Капітальних видатків здійснено на 9 млн: придбання необхідних оргтехніки, меблів для навчальних закладів; ремонт електромережі і харчоблоку у ЗДО «Казка»; встановлення автобусних зупинок, дитячих майданчиків, елементів благоустрою тощо – переважно за цільові державні субвенції; обладнання газових лічильників установ засобами дистанційної передачі показників; придбання сміттєвоза та контейнерів для ТПВ; реконструкція вуличного освітлення у селах громади; придбання тренажерів для спортзалу, освітлювального обладнання для селищного будинку культури, обладнання для впровадження стандартів НУШ; виготовлення низки проектно-кошторисних документацій на важливі об`єкти, котрі очікують ремонту тощо. Також було придбано будинок у Леляках для багатодітної малозабезпеченої родини, квартиру у Варві для лікаря.

Ще до початку жовтня завершено поточний ремонт дорожнього покриття більше двох десятків вулиць, запланований на 2019-ий рік, зазначала голова громади. Зокрема, поліпшено стан вул. Миру, 9 Травня, Коцюбинського, Трудової, Ло­мо­но­со­ва, Зарічної, Пилипенка, Ко­шо­вого, Першотравневої, Гали­цької, Ру­дян­ської, Соколовського, Ярос­лав­­­сь­кої, Шевченка, Нової, Вороного, Пуш­­кіна, Гайової, Одеської, Підгірної, пров. Шевченка, центральної алеї в сквері «Казкове містечко», вулиць Са­дова в Калиновиці та Удайська в Ле­ляках, окремих ділянок тротуарів та стоянок автотранспорту у селищі. Всього ж робіт виконано на 3,7 млн грн із селищного бюджету. Державним коштом здійснено поточний ремонт вул. Коцюбинського (590,7 тис грн).

Також цього сезону проведено благоустрій центральної площі Варви – встановлено світильники і лавочки, урни для сміття, освітлено алеї парку Слави, замовлялися послуги стерилізації безпритульних тварин.

До кінця року, зазначалося у звітах, планується ввести у дію другу чергу вуличного освітлення у Калиновиці, наступного року – ремонт даху ліцею №2, реконструкція освітлення селища, водогону по Зарічній, електромережі у ЗДО «Джерельце» тощо.

Щодо сфери земельних відносин подано таку інформацію: у ІІІ кварталі на земельних торгах продано право оренди на ділянку (0,02 га по вул. Ломоносова), у зв’язку із проведенням нормативної грошової оцінки земель переглянуті умови шести договорів оренди земель, що дасть додаткові надходження до бюджету; на сесіях ради розглянуто 119 заяв громадян щодо надання у власність землі, 47 з них отримали у власність 42,2 га земель, зокрема, 10 учасників бойових дій та чорнобильців (16,4 га).

Центр надання адмінпослуг за 9 міс. обслужив більше 5,2 тис. суб`єктів, до ради лише у третьому кварталі надійшло більше 300 звернень громадян та більше півсотні інформаційних запитів (34 – від однієї особи).

Характеризуючи діяльність галузі культури, зазначалося, що цьогоріч для музичної школи придбано ударні інструменти, скрипки (більш ніж на 30 тис. грн) і діють нові класи для розвитку творчих дітей, триває оновлення місцевого краєзнавчого музею. Потребують реконструкції системи опалення і освітлення закладів, глядацькі зали.

З початку року матеріальну допомогу від ОТГ отримали 343 її мешканці – на лікування, допомога учасникам АТО/ООС, воїнам-інтернаціоналістам, ветеранам війни, чорнобильцям, онкохворим дітям, постраждалим від пожежі, на придбання твердого палива малозабезпеченим тощо. 31 родина при народженні дитини отримала допомогу від громади – по 5 тис. грн.

Фінансові показники бюджету доповнила і дещо узагальнила Марина Кузьмич, зазначивши: до загального фонду надійшло близько 77 млн грн, 21 млн – державних субвенцій і дотацій, 55 млн – податкові надходження (ПДФО, єдиний податок, акциз на пальне тощо). Як і зазначалося, левова частка видатків – першочергові: зарплата, енергоносії, харчування у освітніх закладах, нагальні ремонти чи придбання, а також співфінансування району і «реверс» державі, ремонт доріг і видатки у комунальній сфері.
Підбиваючи риску озвучених звітів Валентина Саверська-Лихошва зазначила, що перелік запланованого, необхідного і нагального у житті громади закономірно більший, аніж уже зроблене, тож закликала колег і мешканців громади до подальшої згуртованої спільної праці, терпіння і доброзичливості один до одного.

Цьогорічну літню оздоровчу кампанію охарактеризувала начальник відділу освіти Надія Редька. Так, оздоровчою роботою було охоплено більше 500 школярів (60%), у пришкільних таборах дозвілля організували для 220 дітей (вартість харчування однієї дитини – 50 грн, діяли мовні групи, творчі форми роботи), заклади дошкілля традиційно дбали про оздоровлення і загартування вихованців. У відновленому оздоровчому таборі «Сонечко» у Леляках змістовно відпочили 90 юних мешканців громади (вартість путівки 5,5 тис. грн, батьківська плата – 10%). Першочергова увага приділялася дітворі пільгових категорій, немало гарних відгуків одержав молодий і творчий колектив «Сонечка» та селищна рада, яка подбала про зміцнення матеріальної бази закладу і створення комфортних умов для перебування дітей. На перспективу мають амбітні плани досягти рівня кращих місцевих дитячих оздоровниць.

Рішеннями виконкому звільнено від оплати за харчування дітей пільгових категорій у освітніх закладах громади низки батьків-заявників, затверджено списки дошкільнят, унормовано утримання торгівельних місць (у місцях здійснення масової торгівлі, КП «Господар» – на договірних засадах), надано дозволи на спилювання аварійних дерев. Щодо останніх вже не вперше член виконкому Анатолій Булда висловив пропозицію зобов`язувати таких громадян навзамін здійснювати нові насадження. Взяти її на озброєння обіцяли радівці.

Одне з питань, винесених на засідання, стосувалося сфери регулювання органу опіки і піклування та викликало емоційне обговорення. Зокрема, затверджувався висновок про визначення місця проживання трирічної дитини. Батьки розлучені, маля мешкає з мамою у Варві, а іногородньому татові забажалося брати участь у вихованні дитини …за місцем свого проживання – м. Чернігів, що, схоже, і стане предметом судової тяжби поміж батьками – як-то кажуть, хочу дитину з доставкою…

Що з цього приводу думають члени виконкому, а це переважно жінки, чернігівський тато послухав особисто – його закликали керуватися інтересами дитини і дбати про її благополуччя – відвідувати у Варві, а не змушувати у такому ніжному віці долати сотні кілометрів у автобусі до губернії. Зрештою, у висновку підтвердили місце проживання дитини у Варві, а не у Чернігові.

This slideshow requires JavaScript.

Комунальний блок засідання розпочинався встановленням поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води – складової розроблення нових тарифів на водопостачання і водовідведення у зв`язку зі скасуванням у судовому порядку тарифів попередніх (інформував щодо проекту рішення перший заступник селищного голови Олександр Кальний).

Зокрема, як звучало в обговоренні, у суді було встановлено, що попередні нормативи були розроблені організацією, яка не могла їх здійснювати. Цього разу нормативи запропоновано комунальним підприємством (як раніше зазначав в інтерв`ю для газети директор КП, до розробки залучався на договірних умовах ще один активіст комунальної сфери Павленко Д. В.) і воно несе відповідальність за достовірність даних.

Проект рішення було оприлюднено у визначені законодавством терміни, проте із пропозиціями до нього В. Остапець звернувся вже безпосередньо на засіданні виконкому, хоча і зазначив, що теж брав участь у розрахунку нормативів. До рішення ж запропонував додати щорічний звіт директора КП щодо виконання заходів підвищення ефективності використання питної води, проведення роз`яснювальної роботи тощо, хоч і визнав, що зі змінами проект, наразі погоджений у контролюючих органах, доведеться оприлюднювати на новий 20-денний термін…

Слово за словом, розгорілася голосна дискусія, адже радівці запідозрили спроби затягування майбутньої «тарифіади». У свою чергу, на обговоренні термінів введення в дію нормативів, директор КП у два голоси з активістом гучно висловили низку претензій до посадовців ради, членів виконкому – з визначенням, хто, на їх думку, повинен залишити посади. Голова мусила нагадувати елементарні правила субординації і поведінки у публічному зібранні, і зрештою того дня виконком ухвалив рішення без змін «з голосу».

Не менш бурхливим був розгляд і наступного питання «Про перегляд нормативів питного водопостачання», які теж ляжуть в основу майбутнього тарифу. Рада запропонувала, затвердивши знову, залишити їх без змін. Активіст висловився проти такого перегляду. Знову послідували голосні образи і звинувачення…

Зрештою, виконкомівці запитували О. Щербатюка, то потрібне підприємству чи ні таке рішення? Відповідав він десь так: не знаю, не юрист, але про всяк випадок хай буде… Тож із голосним супроводом оскаржувача і це рішення теж ухвалили. Як-то кажуть, наліво підеш – оскаржить, та й направо – оскаржить теж.

…Ось таким був старт нової «тарифіади». Від того крику я, власкор при мерії вже з певним стажем – кожен рік як два, навіть призабула про фотоапарат в руках. Колись один з місцевих посадовців, добряче потягавшись із «нашою громадськістю» у суді, відгукувався так: всі тельбухи вимотали… Не торкаючись зараз питання, з якою метою те все робиться, опісля кожного такого зібрання хочеться запитати: люди добрі, а працювати ж то коли на благо громади?!.

Євгенія Зима, фото автора