РОЗРОБИТИ ЧІТКИЙ АЛГОРИТМ ДІЙ

щодо порядку встановлення причин смерті людини вдома та виконання інших документальних формальностей у такій стресовій для рідних ситуації і довести його до відома широкого загалу було вирішено на засіданні комісії райради з гуманітарних питань і соціального захисту під головуванням Василя Скоромця, яке відбулося наприкінці січня.

На скарги варвинців тему обговорення порушив представник ГО «Рада старійшин Варвинського району» Олександр Давиденко, у роботі комісії взяли участь не тільки депутати, а й голови райради і РДА П. Бакуменко, Л. Доля, Варвинської громади – В. Саверська-Лихошва, керівники місцевих медичних закладів Ю. Полонець і Л. Соколова, правоохоронних структур – С. Шевченко (прокуратура), О. Логвиненко (поліція), В. Самаль (ДСНС).

 

Саме більшість цих служб і дотичні до ситуації, коли доводиться встановлювати факт і причини смерті людини у відповідності до сучасного, частенько недолугого, законодавства, і від їх злагоджених дій, коректної поведінки щодо рідних покійного залежить моральний стан людей у таку скрутну для кожного годину. Немало проблем постає і тоді, коли помирає самотня людина, або коли свій моральний обов`язок гідно провести у останню дорогу не поспішають виконувати спадкоємці.

Як наголошували іні­ціатор обговорення Олек­сандр Давиденко і голова райради Петро Ба­куменко, людям треба довести до відома елементарну послідовність дій у такій стресовій ситуації: куди звернутися, особливо у нічний час чи вихідні, які дії повинні здійснити правоохоронні органи, медики, аби оминути зайвих складнощів у проведенні суд­медекспертизи, яка не завжди є обов`язковою, тощо.

Кожен учасник обговорення поінформував про порядок дій безпосередньо його відомства (прибуття медиків, правоохоронців тощо), проблеми, які виникають у конкретних ситуаціях. Узагальнити інформацію у спільний уз­годжений алгоритм і письмову пам`ятку для населення узя­лася селищний голова Ва­лентина Саверська-Ли­хош­ва, адже орган місцевого самоврядування – найближчий до людей, саме сюди йдуть і телефонують з проблемами і непорозуміннями, а коли за вічну межу відходить одинока людина, поховання організовує теж селищна рада.

Низку проблем озвучили і силовики, і медики, і місцева влада: трапляються випадки, що рідні з різних причин просто відмовляються транспортувати покійного на експертизу і тоді це робить поліція, не маючи ні спецтранспорту, ні зайвих кадрів; брати на бюджет витрати за кожного такого «відмовника» територіальна громада теж не може, дієвого механізму стягнення витрат з нерадивих спадкоємців теж, схоже, немає; простіше пройти всі формальності, коли захворювання покійного протягом життя фіксуються у амбулаторній картці; рятувальникам, які залучаються, коли є підозра, що у квартирі померла одинока людина, чи випадки загибелі на воді і в ін. ситуаціях, бракує спецзасобів – наприклад, драбина сягає тільки третього поверха. Депутати нарікали на роботу прилуцької судмедекспертизи – час, нерви, кошти.

Відтак, обговоривши проблемні питання, комісія вирішила узагальнити послідовність спільних дій служб, акцентувати увагу фахівців на ретельному виконанні обов`язків і водночас делікатності у такій ситуації та довести до відома населення таку інформацію.

Є. Зима,
фото автора

This slideshow requires JavaScript.