Районний бюджет є, але він бідний…

Із засідання комісій і сесії районної ради

Незадовго до новорічно-різдвяних «канікул» у місцевих владних установах Варвинська районна рада ухвалила головний фінансовий документ району на прийдешній рік. 23 грудня проект бюджету-2020 розглянули на засіданні постійних комісій ради, а наступного дня – ухвалили на позачерговій сесії. Хоч учасникам цих зібрань здавалося, що порядок денний буде присвячено виключно бюджету, адже днями відбулася й чергова сесія райради, проте у ході зібрань звучали проблеми передачі закладів від району до Озерянської ОТГ, взаємовідносин тепер вже між двома ОТГ і районом, подальшого існування райлікарні тощо. Вів зібрання голова ради Петро Бакуменко, окрім депутатів, кворум котрих був критичним, участь взяли керівники і спеціалісти РДА, районних установ, сіл і Варвинської ОТГ

Яку скарбницю матиме район, а нині це районні установи і села, крім тих, що увійшли до Варвинської і Озерянської ОТГ, інформувала загал начальник фінансового управління РДА Оксана Гмиря. Доходна частина загального фонду районного бюджету з урахуванням трансфертів (надходжень з інших бюджетів) складе близько 38 млн грн. Власні доходи – 19 млн (15,8 – ПДФО, більше 3 млн – ренти за видобування нафти і газу). Ще торік було 26, різницю у сім мільйонів «забере» бюджет новоствореної Озерянської ОТГ.

Освітньої субвенції район отримає 13,3 млн, медичної – бл. 900 тис. від держави і 1,5 млн «транзитом» через Варвинську ОТГ. Як наголошувалося, медичні видатки розраховані лише на перший квартал року, адже далі змінюється модель фінансування вторинної медицини. Незначні суми складуть обласні субвенції на утримання непедагогічних працівників закладів освіти, на інклюзивну освіту, придбання інсуліну тощо. З бюджету ОТГ приймуть 2,6 млн грн на співфінансування районних установ (1,2 млн – ЦРЛ, 524 тис. – терцентр соцобслуговуван­ня, бібліотека – 215 та ін.).

Видатки розподілено так: на органи місцевого самоврядування – бл. 2 млн, освіта – 7 млн (зарплата і енергоносії – на 9 міс., харчування – на 6), культура і центр соцслужб для сім`ї, дітей і молоді – по півмільйона, терцентр соцобслуговування – 1,5 млн, соціальні пільги і допомоги – бл. 200 тис., молодіжні програми – 145, ЦРЛ – 1,3 млн (І квартал), ЦПМСД – 236,7 тис. (енергоносії на рік), бл. 300 тис. буде передано Варвинській ОТГ на співфінансування МНВК і підвозу учнів, теж бл. 300 тис. – Озерянській – на співфінансування стаціонару для одиноких та ін. видатки, 2,3 млн – селам на клуби тощо. Без врахування потреб лікарні у 2-4 кварталах року, на зарплату районним установам не вистачає 3 млн грн та 1,3 млн – на енергоносії, зазначала Оксана Гмиря.

Попри таку ситуацію, із районного бюджету передбачено низку капітальних видатків: 924 тис. – на ремонт адмінприміщення терцентру і управління соцзахисту, 150 тис. – на передавач показників газу для Журавської школи і більше 866 тис. – на співфінансування її реконструкції (ІІ черга), 50 тис. – на ПКД реконструкції головного корпусу ЦРЛ.

Дотації сільським бюджетам будуть такими: Дащенки – 100 тис., Остапівка – 250 тис., Журавка – 2 млн.

Як акцентував увагу депутатів голова райради, на період з квітня до грудня на утримання райлікарні в існуючих обсягах, навіть з врахуванням початку співпраці з Національною службою здоров`я, яка оплачуватиме фактично надані пацієнтам медичні послуги, бракуватиме чи не половини її нинішнього бюджету. До чого готуватися лікарні, запитував він її керівника Ю. Полонця. Відповідь звучала лаконічно: до скорочення…

На запитання депутатів, чи за такої скрути, коли немає коштів на зарплату медикам, може б годі вже ремонтів, голова РДА Любов Доля відповіла: якщо наш район не залучатиме державні кошти на об`єкти реконструкції – такою можливістю користуватимуться інші, лікарню ж треба утримувати з бюджетів району і об`єднаних громад.

Після напруженого обговорення – як би розтягти куцу бюджетну ковдру і на голову, й на ноги, проект рішення про скасування ухваленої на минулій сесії програми доплат працівникам райдерж­адміністрації депутатських запитань вже не викликав. Як прокоментував П. Бакуменко, з таким бюджетом про додаткове стимулювання РДА поки що не йдеться. Скасовували програму дружніше, ніж приймали.

Також голова райради ознайомив загал зі зверненням громадської організації «Рада старійшин Варвинського району» до керівників району і ОТГ щодо перспектив медичної галузі і громади в цілому (друкується у цьому номері газети).

На комісіях, і невдовзі на сесії, із депутатським запитом виступив депутат райради, директор Озерянської школи Олег Антоненко. Просив скасувати рішення райради про передачу закладів освіти Озерянській ОТГ як ухвалене, на його думку, з порушеннями законодавства. Ініціативу ще на комісіях і на сесії обґрунтовував так: у перспективному плані майбутніх громад Чернігівщини, затвердженому у грудні Кабміном, Озерянської немає – як неспроможної. Її чекає або укрупнення за рахунок інших сіл, або приєднання до більшої громади. Тож навіщо нині, посеред навчального року, передавати заклади, щоб потім повертати їх до майбутньої укрупненої ОТГ. Нагадав він колегам і про те, що передача закладів Варвинській громаді теж свого часу відбувалася по завершенню навчального року.

У обговоренні з`ясувалося, що Озерянська ОТГ не планує навчати школярів у МНВК Варвинської громади (налагоджують співпрацю з лохвицьким закладом), сільський будинок культури, який очолювала кандидатка на посаду голови громади Г. Улянич, вже залишився із прибиральницею і однією працівницею, і щось подібне може чекати й школу. Непокоїть мене те, щоб діти могли безперешкодно отримати атестати, довчитися у МНВК, щоб колектив мав фінансування і спокійно працював, говорив директор закладу.
Як коментував запит голова райради, у держ­бюджеті фінансування Озерянської громади прописане з 1 січня 2020 року (є державна субвенція на освіту і навіть вилучення «реверсом» до держбюджету – 1,4 млн), рішення щодо передачі майна – правомірне, підготовлене за загальнодержавною практикою, важелів впливу на ОТГ і відповідальності за ситуацію у ній райрада більше не має. Відтак включити запит депутата до порядку денного сесії – голосів забракло, не говорячи вже про очікуване депутатом рішення за результатами його розгляду.

Крім викладених питань, сесією схвалено низку спільних розпоряджень голів ради і РДА, прийнятих у міжсесійний період, і уточнено бюджет-2019 – наприкінці року надходили додаткові дотації з держбюджету і Варвинської ОТГ на потреби медицини і освіти (всього на суму близько 700 тис. грн), а незначна частина субвенції на пільги і субсидії – поверталася державі. Також було збільшено доходну частину райбюджету 2019 року на майже 1,2 млн, аби установи могли реєструвати видатки на грудневу зарплату і виплатити її у грудні – на початку січня.

Під час зібрань у райраді їх учасникам було представлено нового керівника центру первинної медико-санітарної допомоги Р.О. Ко­ло­дяжного, призначеного на посаду за результатами конкурсу.

У передноворічному привітанні колегам і всім варвинцям Петро Бакуменко зичив здоров`я, миру, плідної праці, злагоди у громаді. Як то воно буде у 2020-ому – у році дооб`єднання громад і нових місцевих виборів, певно що бурхливих, передбачити непросто.

Є. Зима, фото автора

Післямова. Є такий забобон: як рік новий зустрінеш – таким він і буде. Вже опісля сесії зустрічав район його з ексцесом: за неофіційними даними підписання документів щодо передачі озерянських закладів освіти відбувалося за «силового протистояння» очільників Озерянської ОТГ і районної освіти. Хто почав бійку, хто кого «нокаутував» – тепер вся надія на сарафанне радіо, бо в епіцентрі того “підписання”, на щастя, не була – не бачила…

This slideshow requires JavaScript.