«Прожити рік в умовах компромісу…»

Із сесії районної ради

Своєрідний підсумок 2018 року для Варвинського району підбито на березневій сесії районного самоврядного органу, адже розглядалося виконання програми соціально-економічного розвитку і бюджету району, хід виконання низки районних програм, ухвалено зміни до окремих з них, а також – до цьогорічного районного бюджету, організаційні питання. Як завжди, порядок денний і проекти рішень ретельно розібрали й узгодили принципові моменти на засіданнях постійних комісій і президії райради, які передували сесії.

Відкривалося зібрання публічним звітом голови райдержадміністрації Любові Долі про зроблене торік РДА спільно з територіальними підрозділами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, установами, підприємствами й організаціями району. Рік минулий звітуюча назвала насиченим проблемами у зв`язку з впровадженням низки реформ, і зокрема децентралізації влади, але результативним. За обласним моніторингом соціально-економічного розвитку районів Варвинщина посіла загальне перше місце.

Пріоритет у роботі – залучення коштів з різних джерел фінансування на розбудову інфраструктури району, участь у державних програмах. Торік збудовано спортмайданчик зі штучним покриттям (по 700 тис. грн з державного і селищного бюджетів), у рамках державної програми реформування первинної медичної допомоги РДА ініціювала будівництво нової амбулаторії у с. Журавка (загальна вартість проекту – 6,4 млн грн, будуватиметься у 2019 році). Очікується реконструкція школи теж у цьому селі – заміна даху і вікон, утеплення фасаду (вартість робіт – понад 15 млн грн, проект готувався у 2018-ому і потрапив до двадцятки відібраних обласною комісією, очікує схвалення Мінрегіону).

Зі створенням Варвинської ОТГ вирішувалися питання передачі їй установ на території громади і створення умов для роботи тих закладів, які надають послуги жителям ОТГ і району. Їх спільне фінансування, вважає Любов Доля, дало можливість оптимізувати видатки на утримання управлінського апарату і приміщень, зберегти існуючі колективи, матеріальну базу і спектр послуг жителям району. Прожити 2019-ий рік в умовах компромісу – так визначає голова РДА подальшу співпрацю з ОТГ у співфінансуванні районних установ.

Розвиток реального сектору економіки, від якого залежить наповнення бюджету, охарактеризувала так: районною владою забезпечується сприятливе бізнес-середовище, ефективна регуляторна політика та надання адмінпослуг тощо. Промислової продукції торік підприємствами району вироблено на 376 млн грн у порівняних цінах (ГПЗ – на 347 млн, що становить 78% до попереднього року, «Тозіналі» – 29 млн, 118%), реалізовано – на 1,5 млрд грн. Агрокомплекс виробив продукції на 379 млн грн (112%). За реалізованою продукцією на душу населення і промисловість, і АПК показують другий показник по області. Капітальних інвестицій за січень-вересень минулого року освоєно на більш як 850 млн грн. Основні проекти – будівництво підприємства зі зберігання, переробки і відвантаження зерна у ТОВ «Прогрес» с. Гнідинці – інвестовано 11 млн грн, та комплексу з переробки органічних відходів на біогаз у с. Журавка – 111 млн грн.

У районі діє 54 підприємства малого бізнесу, середнього – 4, де задіяно більше 250 працівників, а також 473 ФОПи. Їх внесок у бюджети всіх рівнів – 16% (темпи зростання – 146%).

Завдяки ефективній роботі економіки район має найвищий в області показник податкових надходжень на одного мешканця – 8,8 тис грн, середня зарплата сягнула 10,3 тис. грн (по області – 7,5). До держбюджету за рік спрямовано 315 млн грн (найвагоміший внесок – рента за користування надрами). Платежі до місцевих бюджетів – 141 млн, зокрема 95 млн ПДФО. Зведений бюджет району становив 187 млн (з державними трансфертами), власні надходження районного бюджету – 52 млн грн.

Ці показники дозволили забезпечити стабільну роботу бюджетної сфери району і впровадження реформ, проводити ремонти об`єктів, зазначила голова РДА. Зокрема, у Гнідинцівській школі замінено дах (коштом сільського бюджету), а також вікна і двері – у початковій школі Озерян, облаштовано теплий санвузол в Остапівській, замінено твердопаливний котел у Брагинцівській, проведено поточний ремонт покрівлі Журавської школи, замінено котел і відремонтовано тепломережу у терцентрі соцобслуговування, з держбюджету профінансовано будівництво автобусних зупинок у селищі та селах району, дитячого майданчика у с. Журавка. Вперше за останнє десятиріччя надійшли державні кошти на поточний ремонт доріг Варва-Хукалівка-Поділ (3,9 млн грн), Озеряни-Макушиха-Нове (2,4 млн), вул. Вороного у Журавці (1,3 млн). Ремонти доріг вели сільські бюджети Гнідинців, Світличного, Остапівки та Антонівки.

У гуманітарній сфері Любов Доля позитивом назвала впровадження держпрограми «Нова українська школа» (нова організація освітнього простору для творчого розвитку дитини), на впровадження якої використано 149 тис. грн з держбюджету і 200 тис – з місцевих; реалізацію районних програм харчування і підвозу школярів. У медичній сфері нині діють два комунальні підприємства – центр первинної медико-санітарної допомоги (Варвинська, Озерянська і Журавська амбулаторії загальної практики, Гнідинцівський пункт здоров`я і 12 ФП у решті сіл) і райлікарня. Центр перейшов на фінансування Національної служби здоров`я – за кількістю укладених декларацій з лікарями (77% жителів району), завершити цю роботу важливо для того, аби мати фінансовий ресурс для утримання мережі медзакладів в районі. За інформацією Міністерства охорони здоров`я, зазначила Любов Доля, з липня ц.р. почнеться реформування вторинної ланки медицини. Пацієнти, які уклали декларації, більше 50 видів послуг отримуватимуть у ЦРЛ, котрі теж оплачуватиме НСЗУ. Але для цього заклад слід забезпечити обладнанням і лікарями, тому район нині працює над придбанням службового житла медикам (по квартирі буде придбано з районного і селищного бюджетів), залученням спонсорських і державних коштів на обладнання.

З 2015 року райлікарня фінансується з медичної субвенції держави, підкреслила виступаюча. Якби в цей період не було місцевого дофінансування, її видатки довелося б скоротити наполовину. У процесі реформування медичної галузі важливо зберегти у районі обидва рівні медичної допомоги.

У звіті йшлося і про організацію соціального захисту населення, зокрема надання всіх видів допомог, монетизації субсидій тощо. Торік державою на теренах Варвинщини на ці цілі спрямовано понад 17 млн грн на допомоги і 36 – на субсидії (3,7 тис. сімей), середня пенсія в районі – 2,4 тис. грн.

РДА сприяє залученню громадян на військову службу – торік контракти уклали 26 громадян, на строкову службу призвано 25, 77 військовозобов`язаних взяли участь у навчальних зборах тероборони. Особлива увага – до звернень громадян.

Завдання для подальшої ро­боти: в умовах реформування забезпечити соцзахист населення і своєчасну виплату заробітної плати, розвиток економіки, реформування медицини, впровадження перспективного плану розвитку району. До нього, крім вже згаданих журавських об`єктів, включено мостовий перехід у цьому селі і ремонт доріг Журавка – Нова Гребля, капремонт Озерянської ЗОШ тощо. Сім об`єктів подано і Варвинською ОТГ.

Цьогоріч планується державним коштом поремонтувати 0,4 км дороги до Гнідинців (1,8 млн грн), Остапівка – Синяківщина (1,1 км, 5 млн), Богдани – Вишневе (0,7 км, 3 млн грн).
Як поінформувала Л.Доля, облрадою погоджено надання спецдозволу на користування надрами ТОВ «Варва-нафта» для геологічного вивчення нафтогазоносних надр (ділянка площею 288 км2), за соціальною угодою з ТОВ передбачається надання районові 800 тис. грн на мед­обладнання.

Завершуючи звіт, голова РДА наголосила: за інформацією уряду ц.р. буде ухвалено закон про засади територіального устрою держави і завершено процес децентралізації, наступні місцеві вибори 2020 року відбудуться на новій територіальній основі – до рад ОТГ, отож в умовах компромісу треба прожити один рік.

Вона висловила вдячність за спільну роботу заступникам голови РДА і керівнику апарату, голові, депутатам і виконавчому апарату райради, а громадський активіст В.Остапець – доповідачці за змістовний звіт. Він закликав керівництво району звернути увагу на бюджет ОТГ, котрий, на його думку, витрачається неефективно, спільно вкладати кошти у реконструкцію водогонів у Варві. Звичну риторику активіста депутатам довелося обмежувати нагадуваннями, що він перебуває на сесії районної ради, а не селищної.
Далі розглянуто виконання програм соцекономрозвитку (показники викладено у звіті голови), цивільного захисту, інформаційного забезпечення населення, підтримки індивідуального житлового будівництва «Власний дім», медичної – «Цукровий діабет», харчування школярів та ухвалено відповідні рішення. Затверджено звіт про виконання районного бюджету за 2018 рік і необхідні зміни до цьогорічного (видаткову частину збільшено на майже 3 млн грн і профінансовано нагальні видатки установ). Також 66 тис. грн «депутатських» коштів надійшло з обласного бюджету – 30 тис. на придбання велосипедів для центру первинної медицини, 13 тис. – на пральну машину для Озерянського стаціонару, решта – на потреби дитсадків Мармизівки і Брагинців.

У низці організаційних питань припинено діяльність КП «Добробут» (створювалося для оформлення документації для добудови 30-квартирного будинку за кошти іноземних донорів), затверджено акти приймання-передачі приміщень сільських фельдшерських пунктів громадам сіл, новобудови штучного міні-поля – до ОТГ. Також ухвалено рішення про передачу райорганізації до селищної громади (отримання ліцензії на мовлення вже зараз краще розпочинати з майбутнім власником). До ОТГ передаватимуться й приміщення та майно ФП у Калиновиці і Леляках.

Районною радою ухвалено звернення до вищих органів влади держави щодо стану фінансування первинної ланки медицини (друкувалося у минулому номері газети).

У роботі сесії брали участь керівники місцевих відділів: прокуратури – С.М. Шевченко і поліції – но­во­призначений т.в.о. начальника О.В. Логвиненко, представник КП «Гос­подар» С.М. Садовий. Зокрема, з останнім депутати мали змогу поспілкуватися щодо діяльності КП, ситуації з утриманням багатоквартирних будинків і прибудинкових територій селища.

Як повідомив Сергій Садовий, у зв`язку зі змінами у законодавстві послугу з утримання будинків замінено на його управління, одна з форм якого – ОСББ. Визначатися у виборі – співпрацювати з управителем чи господарювати самостійно, мають співвласники будинку. У попередні роки селищна рада і КП вели роз`яснювальну роботу, наразі 41 будинок згодився на співпрацю з КП. Решта визначатимуться до червня ц.р.

На репліки депутатів щодо передачі будинків співвласникам тільки після їх ремонту, представник КП пояснив, що виконувалися роботи, передбачені переліком послуг і навіть дещо більше, як то прибирання підвалів, ремонт вхідних дверей тощо, але рано чи пізно співвласникам будинків доведеться усвідомити, що будівлі – їх власність, до якої слід ставитися дбайливо, відповідально. Ремонт житла «Господар» може здійснювати за відповідним договором і з визначеною оплатою.

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима, фото автора