ПРОГРАМИ НАМІРІВ – ПРОГРАМИ ДІЙ

Із виконкому селищної ради

Із впровадженням у бюджетному процесі програмно-цільового методу фінансування видатків і в селищі діяли й поновлювалися на нові терміни програми фінансування – аби була змога спрямовувати кошти із селищної скарбниці на ті чи інші потреби громади. В новоствореній ОТГ їх кількість закономірно зростає, адже цьогоріч об`єднана громада, перебравши від району левову частку надходжень до бюджету, „успадкувала” й потреби на подальше фінансування установ на території громади.

Так, 20 лютого, на черговому засіданні виконавчого комітету, схвалили і подали на затвердження сесії програми розвитку житлово-комунального господарства; дошкільної освіти; культури і мистецтва та охорони культурної спадщини; розвитку місцевого самоврядування – на 2018-2020 роки; протидії захворюванню на туберкульоз та цукровий діабет – на рік поточний. Зокрема, дві останні з названих – програми фінансування медичних напрямків, котрі донедавна здійснював район. До звичних програм підтримки дошкілля, житлово-комунального господарства додалися нові – розвитку галузі культури і місцевого самоврядування.

У засіданні виконкому взяли участь 10 із 13 його членів, вела зібрання голова ради В.Саверська-Лихошва, з питань порядку денного інформували заступники О.Кальний і Т.Дейнека.

Трирічна програма розвитку ЖКГ Варвинської громади визначає за мету забезпечення стабільної діяльності житлово-комунального господарства та належного рівня послуг у цій сфері. А також сприяння мешканцям багатоквартирного житла у створенні форм управління будинками, дольову участь у їх ремонті, придбання спецтехніки для потреб громади, запровадження роздільного збирання сміття тощо.

Зокрема, якщо буде фінансова можливість, у планах придбання автопідіймача для обслуговування ЛЕП, сміттєвоза, обладнання для пресування пластикових і паперових відходів, колісного трактора з причіпом і навісним обладнанням для розчищання снігу і подрібнення гілок тощо.

У ході обговорення наразі було виключено із заходів програми прийняття у комунальну власність селища сільських свердловин і водогонів, адже їх нинішній статус потребує довивчення. Фактично роботу свердловин забезпечує сільгоспвиробник, окремі водогони сільчани зводили самотужки у складчину.

У згаданій програмі йдеться і про відкриття та облаштування нового полігону побутових відходів (планується виготовлення проектної документації). Немало дискусій звучало у попередні роки довкола місця розташування такого об`єкта. Варвинці всіх кутків єдині хіба у такій думці – цей новий проблемний об`єкт краще оселити якнайдалі від житлової забудови. Проте іншої ділянки, аніж у кар`єрі „Мостища”, радою визначено так і не було. Тож і новий склад мерії може піти проторованим шляхом, хоч і хибним.

Як акцентував увагу колег Олександр Кальний, програма розвитку ЖКГ громади – це програма намірів на найближчі роки, тож може зазнавати необхідних змін як у частині запланованих заходів, так і в обсягах фінансування – відповідно до потреб громади і можливостей її бюджету, але основу для подальшої роботи ухвалити треба.

Програми медичного спрямування представила членам виконкому Тамара Дейнека. Впродовж останніх 15 років рівень захворюваності на туберкульоз зріс більше, ніж у два рази, кожні два дні в області додається 5 хворих на його активну форму, майже щодня помирає один хворий. На диспансерному обліку у районі – 32 особи, в ОТГ – 18, четверо – з активною формою сухот. Причини тому – не тільки низький рівень життя населення, а це і нормальне харчування, можливість вчасно лікуватися тощо, а й недостатнє фінансування медичної галузі.

Не менш грізною хворобою нашого часу є і цукровий діабет. Хоч не з тих, котрі передаються від людини до людини, але теж почасти є захворюванням соціальним, призводить до високої інвалідизації і смертності. Нині на обліку ЦРЛ 448 таких хворих (264 мешкає в ОТГ), 59 – інсулінозалежні.

Відтак за обома програмами передбачено придбання туберкуліну та інсуліну у 2018 році на майже півмільйона грн. – першочергові потреби згаданих категорій хворих. Ці кошти у селищному бюджеті вже передбачено, зазначила доповідачка.

Із символічної і наразі умовної суми – близько 100 тис. грн стартувала програма розвитку ДНЗ (йдеться про додаткові заходи на утримання і розвиток двох селищних і двох сільських садків, окрім першочергових видатків), однак голова ради запевнила, що за потреби і можливості кошти виділятимуться додатково. Щодо зміцнення матеріально-технічної бази, то у планах реконструкція будівель, розширення спектру освітніх послуг, придбання дитячої і педагогічної літератури, наочності, меблів та інвентарю, благоустрій територій тощо. Змога виділити кошти за програмою розвитку ДНЗ може з`явитися при перегляді селищного бюджету.

Програма розвитку культури і мистецтва, охорони культурної спадщини – нова для громади, адже на утримання заклади культури на території трьох населених пунктів вона у березні лише приймає. Передбачає ж вона створення належних умов для функціонування існуючої мережі закладів, зміцнення їх матеріально-технічної бази, підтримку аматорських колективів і їх виступів як на місцевих сценах, так і за межами Варвинщини – на конкурсах і фестивалях, створення умов для діяльності дитячої музичної школи, історико-краєзнавчого музею тощо. Ці добрі наміри на три роки наразі окреслили сумою у 1,5 млн.

І перспективу розвитку місцевого самоврядування – вивчення досвіду інших ОТГ, підвищення кваліфікації спеціалістів та навчання для депутатів, підтримка місцевих ініціатив, проведення представницьких заходів, і цілком практичні потреби ради, яка наразі комплектується новими відділами, передбачає відповідна програма. Адже у її заходах – забезпечення нових робочих місць необхідним обладнанням, запровадження електронного документообігу, створення умов для роботи центру надання адмінпослуг тощо. Будівля ради потребує збільшення потужності електропроводки, ремонтних робіт, що теж може фінансуватися за наявності коштів і програми. Відтак, як і попередні програми намірів, а згодом – програми дій, виконком схвалив і спрямував на розгляд сесії.

Також того дня було внесено зміни до попереднього рішення щодо встановлення батьківської плати у ДНЗ. У селищі вона залишається на рівні 75% (близько 300 грн на місяць), а у селах – зменшено до 40% – зважаючи на рівень доходів сільського населення. Групі заявників – воїни АТО, переселенці, батьки дітей-інвалідів, надано 100-відсоткову знижку на таку плату. Ще чисельнішою була група тих варвинців, кому надано допомогу на лікування (переважно онкохворі), в тому числі – родині онкохворої дитини, допомогу малозабезпеченим.

Виконкомом надано дозволи на спилювання аварійних дерев, зокрема й у „Казковому містечку”, у приватному секторі (обговорювалися проблеми у поновленні зелених зон – бракує техніки для поливу молодих насаджень і, як не дивно, культури окремих містян – ламають і нищать), задоволено заяви про присвоєння поштової адреси і прийняття учасників бойових дій („атовців”) на квартирний облік. Хоч особливих перспектив зведення житла у селищі немає, проте таке рішення може мати сенс, якщо буде втілено добудову колишнього нафтовицького довгобуду за участю іноземних інвесторів.

Підводячи підсумок засідання виконкому, на диво безконфліктного – у порівнянні із попереднім складом цього органу, не було цього разу у залі й громадських активістів, голова селища запросила виконкомівців активно висловлювати пропозиції, конструктивні думки щодо проблемних питань життєдіяльності громади і запевнила, що мерія докладе всіх зусиль, аби їх втілити.

 

Є.Зима