“Привіт” сільчанам від колишньої Озерянської ОТГ: сільські сад і пасовище – у приватну власність. Під сокиру та під плуг…

У старостинських округах

Хоч і вибори, і перші непро­сті місяці діяльності укрупненої Вар­вин­ської територіальної громади (з колишньою Озерянською у новому складі) нібито й позаду, проте відлуння тих гучних подій звучить і нині, протистояння поміж сільчанами не вщухає.

Як днями йшлося на зустрічі Варвинського селищного голови В. Саверської-Лихошви із озерянця­ми у приміщенні сільського старостату, черговим витком конфлікту поміж ко­лишнім керівництвом попередньої гро­мади і сільчанами став початок «освоєння» земель під садом і пасовищем. Близько 250 гектарів таких земель насамкінець каденції (ймовірно, на сесії наприкінці листопада) колишня Озерянська ОТГ передала двогектарними паями у приватну власність громадянам, і, як кажуть сільчани, немісцевим жителям у тому числі. При цьому відповідна документація – рішення сесій, комісій, журнали обліку тощо, ні правонаступнику – селищній раді, ні до архіву передано не було. За численними зверненнями селищної ради щодо факту відсутності документації відкрито кримінальне провадження, проте зрушень у ньому не бачать ні заявник, ні озерянці, рада отримує лише «відписки».

А тим часом нові господарі безкоштовних 2-гектарних наділів, виготовивши правовстановлюючі документи, про що свідчить електронний реєстр, розпочали корчування колишнього колгоспного саду, де сільчани збирали фрукти і горіхи, заготовляли сіно для худоби. Під загрозою розорювання перебуває й пасовище, яким користується куток «Зеленівка». Його було офіційно відведено на такі цілі ще в 2018 році – переконують його користувачі та працівники колишньої сільради. Днями безпосередньо на місці розкорчовування площ на прохання до корчувальників показати документ на власність послідував такий аргумент: раптовий удар в голову запитуючого…

Припинити подібне свавілля, залучивши правоохоронні органи, скасувати чи оскаржити сумнівні земельні рішення колишньої ОТГ, зберегти для людей можливість випасати і утримувати корів, яких і так у селі стає дедалі менше, – такі вимоги озерянців до керівництва нової громади. Крім її голови, з людьми спілкувалися того дня перший заступник В. Гармаш, представники земельного і юридичного відділів ради Є. Ігнатенко і А. Давиденко, староста села С. Лозицька.

Як свідчили емоційні виступи сільчан, вони теж заледве стримуються від радикальних дій – починаючи від випасання своїх корів на майбутніх посівах нових власників до того, що може статися «під гарячу руку», коли і їм урветься терпець. Звертатися до президента держави, до вищого керівництва правоохоронних органів, якщо немає реагування на місцях – така їх вимога. Випасати корів на залишених клаптиках пасовища змоги немає – треба розчищати ярки, немає зручного прогону.

Представники Варвинської СТГ поінформували учасників зустрічі про кроки, вжиті радою щодо зникнення документів. Хто б яким чином не діяв, підкреслила В.Саверська-Лихошва, рада змушена реагувати виключно в правовому полі. На ділянки, які ще не оформлено у власність, необхідних погоджень ніхто вже не дасть, а от щодо приватизованих доведеться розпочинати процедуру судового оскарження. При якісному юридичному супроводі є всі шанси скасувати попередні рішення, наголосив В.Гармаш. Щоб до того часу плодові дерева не пішли під сокиру, сільчани просили залучити земельну й екологічну інспекції та інші служби. Рада готова надати все залежне від неї сприяння у таких питаннях, запевнили прибулі керівники СТГ.

Також сільчани скаржаться на грубість, хамство, погрози фізичною розправою з боку колишніх сільських владців, котрі, схоже, впевнені у своїй безкарності. Юристи радять стримуватися на подібні провокації, ретельно фіксувати свідчення таких дій і «засипати» поліцію заявами. Їх критична кількість допоможе таки справити належний ефект.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.