ПРАЦЮВАТИ ЗЛАГОДЖЕНО І ГУРТОМ

У старостинських округах

Як відомо, сходи сіл або загальні збори громади є формою їх безпосередньої участі у вирішенні проблем місцевого значення. До того ж, така форма спілкування забезпечує якісний діалог між владою та громадськістю. Зустріч жителів Кухарки з керівництвом Варвинської СТГ відбулася 10 березня у приміщенні сільського будинку культури. Людей зібралося того дня чимало, і це свідчить про те, що доля села їм небайдужа.

Розпочинаючи захід, голова Варвинської СТГ Валентина Саверська-Лихошва закликала усіх присутніх до конструктивного діалогу: «Вибори пройшли, тож потрібно закопати сокиру розбрату глибоко в землю, поставити крапку і починати працювати усім разом, не згадуючи минуле. Я думаю, що ви всі є патріотами свого села і хочете, щоб воно розвивалося. Тож спільними зусиллями ми будемо намагатися це робити» – говорила вона.

Також Валентина Василівна накреслила основні напрямки роботи селищної ради та наголосила на пріоритетах у цьому році. Зокрема, за кошти місцевого орендаря земель планують придбати для села мотокосу і бензопилу, благоустрій села проводити силами сільчан та, за потреби, загону благоустрою селищної ради і ін.

Про фінансовий стан нашої новоутвореної громади інформував сільчан перший заступник селищного голови Віктор Гармаш. Він зазначив, що за цьогорічним бюджетом громади забезпеченість установ наразі маємо лише на 9 місяців, тож наповнення громадівської скарбниці, вишуковування коштів на заробітну плату – першочергове завдання, яке рада намагається вирішити. Тому в цьому році значних проектів, які потребують фінансових вкладень, в Кухарці та й в інших селах громади не буде. Також селищна рада ухвалила програму соціально-економічного розвитку громади і бере участь в різних державних програмах. Мають надію, що вдасться за співфінансування з держави придбати реанімаційний автомобіль та поремонтувати поліклініку Варвинської лікарні.

Сільчани мають можливість скористатися програмами, які діють у громаді – отримати допомоги на народження дитини при умові, що родина постійно проживає в селі, на лікування, допомогу атовцям і ін.

Далі перед присутніми виступив заступник селищного голови з гуманітарних питань Олександр Філоненко, який коротко охарактезував роботу освітніх та медичних закладів громади в нових умовах.

Новообрана староста Вален­тина Іванова, попри те, що працює на посаді лише кілька місяців, також прозвітувала перед односельцями. Як інформувала вона, на території Кухарки на сьогоднішній день зареєстровано 280 жителів, з них дітей дошкільного віку – 13, шкільного – 21, пенсіонерів – 75 чоловік. На території старостату функціонують садочок, школа, будинок культури, фельдшерський пункт.

Велику увагу у селі приділяють благоустрою, випилюють поросль на греблі, нині чекають на ордери на спилювання аварійних дерев. Хоча першочерговим завданням, говорила староста, є впорядкування центру села, потрібно прибрати розвалини колишнього магазину. Зверталися з цього питання до керівництва райСТ, проте вони відмовили в допомозі. Тож, як потепліє, будуть намагатися це зробити самотужки.

А далі присутні мали нагоду озвучити наболілі життєві проблеми. Комусь була потрібна допомога в працевлаштуванні (мама-одиначка з трьома дітками цьогоріч залишилася без державних виплат, а роботи в селі немає), у когось були питання щодо користування земельними ділянками поза межами села. Хвилює селян також закупівельна ціна на молоко, яка чомусь у нас нижча, ніж в інших областях. Тож вони запитували, чи може влада якось вплинути на це. Як пояснив Віктор Гармаш, на жаль, органи місцевої влади не можуть вплинути на ціноутворення. Сьогодні людям треба навчитися самим впорядковувати своє життя, свою власність. Вирішити питання можна, створивши кооператив, або ж напряму домовитися із молокозаводом про прийом молока, а не діяти через посередників. Це дуже нелегкий шлях, але не потрібно чекати, що хтось прийде і зробить це за сільчан.

Піднімалося питання імовірності закриття дитячого садочка і школи в селі. «Хтось навмисне розповсюджує фейкові чутки про закриття освітніх чи медичних закладів. Ми цього не плануємо.», – запевнила селищний голова Валентина Саверська-Лихошва.

Цікавилися кухарці й долею сільських бібліотек. Як пояснив Олександр Філоненко, на них чекає реформа і, ймовірніше всього, у селах залишаться бібліотечні пункти з певними годинами прийому.

Ще одне питання, яке хвилює сільчан, – це відновлення пів ставки молодшої медичної сестри у місцевому ФП. Нагадаємо, що в минулому році влітку тодішня Озерянська ОТГ відмовилася утримувати цю посаду по усіх фельдшерських пунктах своєї громади. А нині сільчани вимагають від керівників Варвинської СТГ повернути ці пів ставки. Адже більшу частину населення села становлять люди похилого віку, які потребують допомоги щоденно, і одного медпрацівника недостатньо.

Керівники СТГ пообіцяли вивчити це питання і пояснили, що потрібно зустрічатись з керівниками галузі, виносити це питання на сесію, віднайти в бюджеті додаткові кошти (на одного працівника з усіма видатками звучала цифра більше 60 тис. грн), а вже потім приймати остаточне рішення. І як би сільчани не кричали і не насідали на них, тут і зараз, на зборах, це питання не вирішується.

Підбиваючи підсумки зібрання, селищний голова Валентина Саверська-Лихошва зазначила, що усі питання, які були озвучені на сході, будуть обов’язково розглянуті, спеціалісти нададуть відповіді. Проте у вирішенні проблем у селі мають бути зацікавлені не лише представники громадівської влади, а, насамперед, сільчани.

Н.ПАЛЯНИЦЯ, фото автора

This slideshow requires JavaScript.