
Яна ХІЛОБОК радо прийняла у допомогу від небайдужих варвинців захисні костюми. Фото з архіву волонтерів.
Наші інтерв`ю
COVID-19 стрімко атакує усі континенти світу. Стартувавши в Китаї, в містечку Ухань, вона за короткий час поглинула чимало країн, в тому числі і нашу Україну. Щоб упередити розповсюдження, відмінено усі спортивні та масові заходи, внесено корективи у роботу багатьох організацій. До цього змушують жорсткі обставини, пов’язані із здоров’ям людей, адже ніхто не застрахований від ймовірності зараження вірусом COVID-19.
Чим же небезпечна і підступна ця хвороба, розповіла лікар-інфекціоніст КНП «Варвинська ЦРЛ» Яна ХІЛОБОК.
– Яно Вікторівно, нагадайте іще раз нашим читачам, які симптоми коронавірусу?
– Підвищена температура тіла від 37 до 39 0С і вище, сухий кашель, тобто нема продуктивного відходження мокротиння, важке дихання, сухість в носоглотці, дертя в горлі, зрідка втрата нюху і смаку і навіть кон’юнктивіт. Нежить, як правило, для коронавірусу не характерна.
Тому через погіршення самопочуття хворий має терміново звернутися до свого сімейного лікаря, розповісти про симптоми, аби прибула спеціальна бригада і транспортувала потерпілого до визначеного медичного закладу.
– Скільки триває інкубаційний період?
– Небагато, в середньому 14 днів.
– Як вірус потрапляє в організм?
– Є різні шляхи. Насамперед – повітряно-крапельним. Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів та очей. Осідаючи на ній, вірус поступово проникає всередину організму, заражує клітини, стрімко поширюється на бронхи і легені, супроводжуючи різким важким їх ураженням, набряками. Порушується робота дихальної системи, котра зазвичай ускладнюється пневмонією.
– Як уникнути зараження?
– Насамперед, менше бувати у місцях скупчення людей, не лінуватися часто мити руки з милом протягом 20 с і витирати руки одноразовими рушниками, промивати очі, ніс. При чханні і кашлі прикривати рот паперовою серветкою чи ліктьовим згином. Вдома робити вологе прибирання, провітрювання кімнат. Виходячи з дому, одягати маску і рукавички, користуватися антисептиком. А головне – дотримуватися вимог уряду і знаходитися по можливості удома.
Тим же, хто повернувся із-за кордону, чи контактував із хворим на коронавірус, раджу обов’язково самоізолюватися вдома на два тижні.
– Чим коронавірус відрізняється від грипу?
– Вірус зовсім новий. Перебіг захворювання проходить набагато складніше, ніж при звичайному грипі. Для грипу у нас є характерна сезонність, ми хоча б знаємо, коли його чекати і як лікувати. А коронавірус є особливим, оскільки важко лікується, від нього немає ліків. Особливо тяжко ця хвороба проходить у літніх людей, у яких імунний захист нижчий, ніж у молодих осіб, і в кого є супутні захворювання – цукровий діабет, бронхіальна астма, серцева недостатність тощо.
Ця хвороба поки що нам маловідома. Вона відноситься до респіраторних вірусних інфекцій, тому є надія, що в літній період захворювання піде на спад. Щодо вакцини від коронавірусу – на жаль, на даний момент її немає, хоча вчені всього світу працюють над її винаходом.
– А яку стать він більше вражає?
– Це залежить, насамперед, від індивідуальності кожної людини. Хоча статистика говорить, що чоловіки частіше піддаються цій інфекції. Можливо, із-за шкідливих звичок чи супутніх захворювань.
– Як діяти, коли виникають зміни у стані здоров’я?
– Терміново про це повідомити свого сімейного лікаря. Він прийме рішення, як поводитися з хворим надалі. У таких випадках дорога кожна година. При виявленні важких симптомів пацієнта госпіталізують.
– Де лікуватиметься такий хворий?
– У інфекційному відділенні Прилуцької міської лікарні, котра визначена закладом першої хвилі госпіталізації. Наша лікарня – в третій хвилі, тобто сюди доставлятимуть хворих лише по заповненню місць у визначених лікарнях двох перших хвиль.
– Яно Вікторівно, а яка ситуація нині у нас в районі?
– Хворих на коронавірус та навіть з підозрою на нього в районі поки що не зафіксовано. Все спокійно. Прошу усіх не панікувати і не поширювати фейкові новини.
– Сьогодні, зважаючи на ситуацію в країні, діти не навчаються в школах, садочках, не працюють установи…
– І це правильні кроки. Як лікар, я вважаю, що нам потрібно розірвати цей ланцюг передачі коронавірусної інфекції, а для цього зменшити кількість контактів. Тому деякий час нам потрібно пережити саме так – на карантині. Не всім це до вподоби, але на сьогоднішній день звернень у лікарню навіть зі звичною застудою стало менше, можливо саме тому, що контактів між людьми стало менше.
– Виходячи із дому, потрібно одягати маску?
– Так, потрібно, аби убезпечити себе від інфікування коронавірусом. Адже покладатися на свідомість інших громадян не потрібно. Ви не знаєте, звідки хтось приїхав і з ким він контактував.
Але пам’ятайте, що одну маску можна використовувати не більше двох годин. Після цього одягати іншу. Використані маски, якщо це можливо, вдома прати і прасувати.
– Раніше у ЗМІ постійно повідомляли про недостатню кількість засобів захисту в аптеках. Яка ситуація з цим на Варвинщині?
– З масками в аптечній мережі, на скільки мені відомо, проблем вже немає. На території лікарні в аптеках вони є. Люди, які звертаються за допомогою до лікарів, приходять в масках, за що їм вдячні. В плані антисептиків – багато хто їх робить вдома, головне, щоб був гліцерин і вміст спирту не менше 60 %.
– Яка ситуація із забезпеченням засобами захисту у лікарні?
– На даний час в усіх нас є антисептики, засобами індивідуального захисту нас забезпечила лікарня – це одноразові костюми, окуляри, респіратори, маємо 100 – експрес-тестів. Дякуємо Оксані Лукавенко і небайдужим варвинцям, котрі збирали благодійну допомогу. Я можу з впевненістю сказати, що ми маємо усе, що потрібно – багаторазові і одноразові костюми, окуляри, рукавички, бахіли, респіратори, шпателі одноразові для забору матеріалу хворих тощо.
Наголошую, що у перші дні захворювання тести не завжди дають нам інформативність. Вони корисні, коли пройшло більше семи днів після інфікування і імунна система людини виробила певні антитіла до конкретно цього вірусу. На даний час найбільш точний результат дають тести ПРЛ, зроблені в Чернігові на спецобладнанні.
– Як наша лікарня готується до прийому хворих на коронавірус?
– У нас організована робота так, щоб хворі з температурою та кашлем не стикалися з пацієнтами, які мають інші скарги. Ми дотримуємося усіх карантинних заходів. Намагаємось не скупчувати людей. У лікарню госпіталізують лише хворих з гострим перебігом захворювання. Усі лікарі забезпечені антисептиками і засобами індивідуального захисту.
Насамкінець нашої розмови зичу усім здоров’я, і в цю прекрасну весняну пору і в Пасхальні дні раджу все ж таки залишатися вдома, на карантині, перечекати цей несприятливий час і уникнути таких страшних втрат, як у інших країнах.
Однозначно, зберегтися нам допоможе розірвання ланцюга між тими, хто може передати інфекцію, і тими, хто може її прийняти, тобто обмеживши контакти між собою.
Розмову записала Н. ПАЛЯНИЦЯ