ПІДНЯТИСЯ НАД КОНФЛІКТАМИ І РУХАТИСЯ ДАЛІ

У старостинських округах

Минулої середи, 3 березня, за ініціативи сільчан та місцевої старости Світлани Лозицької у одному з найбільших сіл об`єднаної Варвинської громади відбулися загальні збори. Це село намагалося розвивати свою ОТГ, мало певні напрацювання, але і певні протиріччя між мешканцями, проте із завершенням утворення громад довелося влитися до більшої громади. Що хвилює нині сільчан, яка допомога потрібна на стадії становлення старостинського округу – приїхали послухати й поінформувати загал Варвинський селищний голова В. Саверська-Лихошва, заступники голови В. Гармаш і О. Філоненко, представник орендаря сільгоспземель СТОВ «Дружба-Нова», депутат селищної ради А. Борсук.

Відкриваючи діалог із сільчанами, а він, до речі, склався в основному толерантно, по суті питань, що хвилюють людей, Валентина Саверська-Лихошва подякувала озерянцям за небайдужість до проблем і майбутнього села та закликала всіх до виваженості у словах і в діях, до спільної роботи на розвиток громади. Щоб рухатися вперед, треба всім піднятися над конфліктами, говорила вона. Історія знає немало прикладів, коли розколи роз`єднували навіть держави, але успіху досягають ті, хто вміє об`єднатися довкола єдиної мети. Для нас всіх, мешканців новоствореної громади, такою метою має стати наше комфортне співіснування, її розвиток. Тому різні політичні сили, що прийшли у нове скликання ради, зуміли об`єднатися у єдину управлінську команду. Закопати «сокиру» ворожнечі і згадати про давні українські звичаї добросусідства, єднання на корисні справи закликала очільниця громади й озерянців.

Фінансово-економічну ситуацію в селі у період приєднання до Варви оха­рактеризував Віктор Гармаш. Укрупненій громаді довелося вирішувати питання оплати праці в установах (школи, садки, культура і соцзахист, пожежна частина), забезпечення їх топливом, пально-мастильними матеріалами тощо (дофінансовано більше 750 тис. грн у грудні, близько 850 тис. – з початку ц.р). Значними є видатки, аби розрахуватися із працівниками колишніх сільських структур, що реорганізуються.

32 тис. грн. спрямовано на придбання новорічних подарунків сільській дітворі, більше 70 тис. – на дрова для установ, адже на момент приєднання у школі, в центрі соцпослуг та ін. такі запаси були відсутні.

У січні відбулася інвентаризація майна, яке передавалося у власність СТГ. На прохання сільчан громада залишила у селі окреме комунальне підприємство, проте всі його працівники розрахувалися, щойно відбулося приєднання, і нині селищна рада вживає заходів, аби відновити його роботу. Борги по зарплаті колишнім працівникам – більше 70 тис. грн., невдовзі буде затверджено новий штат, призначено керівника, у КП «Озеряни» для потреб села залишатиметься трактор, який довелося ремонтувати і доукомплектовувати. У планах – надання тих послуг, яких потребуватимуть люди і за які готові будуть платити, зазначив перший заступник голови громади. Для села завжди актуально не тільки вивезення сміття, а й оранка городів, транспортні послуги тощо.

Переформатування роботи старостинського округу суттєво утруднила відсутність документації про діяльність попередньої сільради, про що довелося повідомити правоохоронні органи. Як невдовзі звучало у ході зборів, навіть пересічні озерянці нині не мають змоги завершити приватизацію власних обійсть, бо немає рішень сесій.

Викладену інформацію доповнили Світлана Лозицька, Олександр Філоненко і Анатолій Борсук. Зокрема, як навела малоприємні факти староста, близько 180 тис. – борг попередньої сільради підряднику за очищення свердловин і каналізацій, бл. 7 тис. – екологам за дозволи на випилювання дерев, 3 тис. – за інтернет тощо. Крім того, попереднє сільське керівництво примудрилося й «дружбівську» соціальну допомогу вибрати на рік наперед: у 2020-ому році отримано допомоги 481 тис. грн. (придбання запчастини до техніки і господарських товарів, чищення снігу, ремонт свердловин, допомоги погорільцям тощо) при річному ліміті 250 тис. грн.

Всі ці проблеми лягли нині на правонаступника Озерянської сільської ради – Варвинську селищну раду, допомагає у їх вирішенні і сільгоспвиробник. Як звучало у виступах сільчан на сході, вони очікують від нової громади фінансового аудиту діяльності «попередників», аби у випадку виявлення порушень притягнути до відповідальності. Як зазначали представники Варвинської СТГ, аудит і його наслідки – це додаткові фінансові витрати для селищного бюджету, яких наразі і так не бракує. Своє слово скажуть ще й перевірки держорганів – податкової та ін., які відбудуться у зв`язку з ліквідацією сільради.
Взагалі чи не всі питання з озвучених озерянцями на сході стосувалися більше попереднього керівництва: насамкінець діяльності окремої ОТГ було розпайовано сільські пасовища і надано паї близько сотні громадянам, більша половина з яких – немісцеві; питання правомірності вирубування дерев; збереження і використання комунального майна тощо. Голова громади запевнила, що ситуацію з визначенням нових площ під пасовища радою буде вивчено, а оцінку діям попереднього керівництва села мають дати правоохоронні органи в межах чинного законодавства.

Немало запитань сільчан стосувалися і договірних відносин з орендарем земельних паїв. Зокрема, чому орендна плата у СТОВ підвищується тільки при переукладанні договору на новий термін, чи можна його припинити достроково і продати пай тощо. Як роз`яснював представник підприємства, кожен орендар зацікавлений зберегти за собою оброблювані площі, тому при переукладанні договорів пропонують вигідні умови для пайовиків і доплати за попередні роки. Коли запрацює ринок землі, саме орендар матиме переважне право на придбання наділу, для розірвання договору треба вагомі підстави – невиконання його умов, нагадав А. Борсук.

Та попри всі труднощі становлення, Озеряни вливаються у життя об`єднаної громади, проблеми, котрі постають щодень, спільно вирішуються. З початку року низка сільчан вже мали змогу скористатися соціальними допомогами: при народженні дитини, на лікування, воїнам-афганцям, ювілярам поважного віку. Важкою видалася цьогорічна зима – з розчищанням снігу допомагала «Дружба-Нова».

На труднощах періоду становлення укрупненої громади зупинився заступник селищного голови О.Філоненко. У збільшеному форматі вона працює лише три місяці, немало організаційних питань доводиться вирішувати нині, і зокрема, щодо упорядкування управління, формування єдиної структури установ і закладів. Так, увійшовши до складу засновників юридичних осіб, що створила свого часу колишня Озерянська ОТГ, селищна рада реорганізує їх у загальну структуру, намагаючись максимально задіяти до подальшої роботи наявних працівників.

Символічним виступом завершилося озерянське зібрання – полишити попередні чвари поміж сільчанами і намагатися розвивати своє село закликав земляків їх же односелець В. Мариченков, який більше сорока років мешкає на Варвинщині. Зокрема, бути згуртованими, доброзичливими один до одного, трудитися на землі, зарибнювати ставки, розвивати послуги при КП (транспортні, ритуальні, ремонтні тощо), спільно дбати про дозвілля сільчан.

А символізм почутого, як на мене, не тільки в тому, що такі думки висловив озерянець, а й те, що немало земляків аплодували йому, проте були й ті, хто, забувши про елементарну повагу до іншої людини, просто демонстративно вийшли із залу. Тож налагоджувати життя у селі і новій громаді буде ой як непросто. Набратися терпіння, чути один одного, спільно працювати, а не залишатися сторонніми спостерігачами – єдиний шлях до розвитку, наголосили представники об`єднаної громади.

Є. Зима,
фото автора

This slideshow requires JavaScript.