Нові класи у музшколі і земельний резерв на городи є, а от інклюзивно-ресурсний центр – вивчається

Із сесії селищної ради

Травнева сесія селищної мерії (30-та від 23.05), як чи не кожен захід у цих стінах, була голосною й дискусійною. Адже, крім традиційно напруженого земельного блоку, порядок денний на більш ніж три десятки питань містив і зміни до бюджету селища та інші організаційно-фінансові питання, і створення нової установи для потреб дітей-інвалідів, і рішення щодо організації торгівельного майданчика (ринку) у віданні місцевого КП тощо.

Участь у сесії, котру вела голова грома­ди В. Саверська-Лихошва, брали 20 селищних обранців, представники відділів і установ ради, заявники на земельні ділянки, зацікавлені громадяни. Зібрання розпочалося урочистим моментом – після повернення із кількамісячної служби у зоні ООС голові «батьківщинівської» фракції у раді В.Чаленку вручено відзнаку мерії з нагоди минулого Дня місцевого самоврядування.

Дискусії ж розгорнулися ще на старті сесії, під час формування порядку денного: розглядати на поточній сесії створення інклюзивно-ресурсного центру для роботи зі школярами й дошкільнятами – дітьми з особливими освітніми потребами, чи за наполягання депутатів завернути на довивчення? Хоч фахівці відділу освіти та профільний заступник голови переконували, що таку установу створювати однак доведеться, на оплату праці педагогів буде надходити державна субвенція і певні кошти на облаштування центру з держбюджету Варвинській ОТГ вже передбачено, проте депутати вказали, що навіть в установчих документах нового закладу прописане його утримання із місцевого бюджету, котрий і так не забезпечує всіх потреб на рік для вже існуючої мережі. Тож, хоч голосів зняти питання з розгляду забракло, але і для позитивного голосування за створення центру їх виявилося недостатньо. Ми не проти створення такої установи, говорили селищні обранці, але бракує чіткого фінансового розрахунку. Якщо є можливість залучити державні кошти, краще скористатися нею і не ухвалювати поспішних рішень, наполягав депутат В.Неліпа.

Серед земельних традиційно пильнішу увагу привертають рішення, котрими надаються ділянки безкоштовно у власність. Так, травневої сесії наділи надано чорнобильцям П. Рибальченку – 1 га разом з його городом, по 2 га – А. Усенку, Г. В`юницькому, іншим мешканцям громади: Г. Самофал, Г. Хоменку, Л. Жулай, Н. Гарбар (по 2 га), депутату В. Небрату (1,5 га – разом з його існуючим городом). А от на заяву на пай на майбутньому леляківському громадському пасовищі ухвалено відмову.

Деякі із наданих паїв – знову у шовковицях, на узліссі «Сосни», тож окремі депутати (Л. Лущик, В. Неліпа, Т. Прищенко, І. Матухно, О. Холявінська, Т. Шашлова та ін.) не підтримували таких рішень – фактично дозволу на розкорчовування і так небагатої у наших краях рослинності. Голова бюджетної комісії В. Гармаш запитував у радівців, чи перевіряється використання за призначенням вже наданих ділянок (хоч і «співали» прохачі про черешні, лаванду, «зелені стежки», але хоча б «для ведення особистого селянського господарства»), чи сплачуються податки, чи створюють робочі місця?.. «Та ще ж тільки корчують…» – Такою була відповідь йому та іншим депутатам.

Вдруге із заявою на безкоштовний пай звернувся мешканець Варви В.І. Ворона (2 га на мостищанських городах). Спілкуючись із депутатами у сесійній залі, зазначив: відповідно до Земельного кодексу кожен громадянин України має право отримати такий наділ і рада не повинна визначати – давати чи ні, вона має ухвалювати такі рішення в автоматичному режимі – перевірити право заявника, призначення ділянки, чи вільна вона тощо і надати. Натомість депутати зауважили, що тільки третина мешканців громади отримали паї. Як бути з рештою тих, хто теж має право?..

«Правовий всеобуч» від заявника завершився голосуванням, чимало депутатів утрималися, відтак рішення не прийнято.

Схоже, позиція більшості проявилася згодом у одному з подальших рішень: зарезервували на рік близько 70 га городів довкола Варви – для того, аби нинішні їх користувачі зрештою могли визначитися, чи оброблятимуть свою ділянку далі, чи хочуть набути її у власність, або ж подали офіційну відмову. Якщо такі землі буде роздано на паї, йшлося в обговоренні, то хтось отримає по 2 гектари, а хтось – залишиться в селі …без картоплі.

Цієї сесії група мешканців Варви та сіл громади розпочала приватизацію раніше наданих в користування городів, а от тих, хто відмовився від таких наділів – було значно менше. Як звучало у ході сесії, за колективним зверненням варвинців після роздачі паїв на начебто покинутих городах мерії довелося терміново «залагоджувати» питання – всім, хто навесні виявив свій наділ вже у чужій власності, надано альтернативу.

Земельні підприємницькі питання травневої сесії: поділ ділянки у користуванні цього разу ініціював О. Мітла (вул. Зарічна, об`єкт торгівлі) – з метою мінімізації орендної плати за землю; підприємство «Варва ТД» частиною території поступилося А. Лозовому, з яким селище уклало доровір оренди (майже 0,2 га на 5 років під 6%); ділянку площею 0,02 га під магазином біля колишньої автостанції орендуватиме О. Капко; триває переукладання договорів оренди під зменшений радою відсоток (з 12-ти до 6-ти).

На розгляд сесії пропонувалося рішення щодо повторного аукціону на так звані гаражі (14 ділянок площею 0,003 га для будівництва індивідуальних гаражів по вул. Садова). Як виявилося в обговоренні, коли свого часу мова йшла про їх безкоштовне надання і у списках значилося немало відомих у селищі прізвищ – заледве не побилися. А от купувати з аукціону – охочих не виявилося. Повторний аукціон планується у вересні ц.р.

Одним із земельних рішень сесії вкотре здійснено поділ території ринку – виокремлено ділянку під будівлею товариства пасічників, аби решту території передати у підпорядкування КП «Господар» для організації торгівельного майданчика. Таку альтернативу запропоновано довготривалій, і не гарантія, що успішній, процедурі аукціону на право оренди ринку. Для придбання приміщення м`ясного павільйону, де можна було б облаштувати і лабораторію ветсанекспертизи, як наполягають контролюючі служби, до статутного капіталу КП внесено 150 тис. грн. Низку запитань щодо ухвалення таких рішень висловив колишній депутат Д. Павленко – йому забракло обґрунтування у преамбулі рішення тощо, проте депутати нинішні за вирішення затяжного ринкового питання голосували майже одноголосно.

Необхідні зміни до штатного розпису Варвинської музичної школи» запропонував на розгляд начальник громадівського відділу культури Р.Бузикевич. Зокрема, додати клас ударних інструментів – В. Пігенко вже кілька місяців на добровільних засадах займається із групою школярів, й інтерес до такого класу серед молоді зростає, а також є домовленість із молодим педагогом по класу скрипки, котра готова працювати у Варві – діти, які мріяли навчатися грі на скрипці, вже й повиростали. Тож депутати охоче підтримали такі зміни, котрі дають розвиток дітворі.

А от на скасування положення про встановлення у селищі пам`ятних знаків, розроблене попереднім складом ради, голосів забракло. Радівці аргументували ініціативу так: цю сферу регулює загальнодержавне законодавство і немає необхідності на кожен крок виписувати свої місцеві нормативні акти. Проте, певно, запідозривши намагання спростити процедуру встановлення нових «артоб`єктів», до яких у громаді ставлення неоднозначне (один з останніх прикладів – перипетії довкола дошки А.Гончаренку), тож на скасування «церемоніалу» встановлення пам`яток голосів забракло.

У низці організаційних питань приймали у власність передане майно ФП у селах (рішення допрацьовані за наполягання депутатів селища), фінансових – поточні зміни до бюджету (найзначиміші – близько 700 тис. співфінансування реконструкції очисних споруд, майже 300 – на потреби освітніх закладів, близько 70 – на ремонт дахів закладів культури тощо) і його виконання у І кварталі.

На сесії вкотре звернулася до ра­ди директор районного радіомовлення Я.Смерек з проханням створити таку радіо­організацію при ОТГ. Крім звичних проблем з фінансуванням районного радіо, цьогоріч постала необхідність продовжити на новий термін ліцензію на його мовлення на певній частоті. Як зазначала на комісіях Ярина Смерек, якщо у перспективі всі місцеві гуманітарні установи підпорядковуватимуться громаді, то і ліцензію краще виготовляти вже на нового засновника. Зробивши невдалу спробу передати організацію селищу, район розпочав процедуру її припинення. Підготувати проект рішення і установчих документів та винести їх на голосування депутатів рекомендував директору радіо голова бюджетної комісії В. Гармаш.

А завершувалося зібрання благодійною акцією: до Дня захисту дітей молодіжна рада ОТГ ініціювала збір коштів на проведення фестивалю фарб, символічну скриньку поставили і для депутатів та працівників ради, свій почин у яку поклали В.Саверська-Лихошва, Т. Дейнека, В. Небрат, Т. Па­льоха, І. Матухно, О. Холявінська та інші. Щоправда, під голосний коментар одного колеги, який, як та Баба Яга, про що б не йшлося – завжди …висловлює контраргументи. Цього разу говорив: а що, у селищному бюджеті не знайшлося кількох тисяч для дітей, а чому діти на сесію не прийшли – він хотів би їх послухати?.. Та, зрештою, свій посильний внесок вічний опозиціонер теж зробив. Як-то кажуть, і чого було так побиватися?..

Свято ж, зусиллями благодійників також, невдовзі відбулося. Діти, яким цього разу дорослі санкціонували побешкетувати, обсипаючи один одного фарбами, і що навіть важливіше – просто підтримали їх ініціативу, залишилися задоволені.

Попередньої депутатської згоди просила того дня заступник голови з гуманітарних питань Т. Дейнека щодо співфінансування путівок до вінницького табору «Пролісок», у якому торік юні варвинці вже відпочивали і привезли звідти гарні враження. На такі потреби знадобиться 40 тис. грн. Це додатковий оздоровчий маршрут, бо цьогоріч діятимуть Леляківське «Сонечко» у віданні ОТГ і заводська «Веселка», є й інші напрацювання за участю благодійників.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.