Не вилучати дітей і допомогти у створенні належних умов проживання

закликає колег по мерії і місцеві соцслужби депутат селищної ради, голова райорганізації ВО «Батьківщина» і фракції партії у раді Віталій Неліпа у ситуації, що склалася з багатодітною родиною з Леляків (матір`ю виховуються четверо дітей, торік цій родині селищна рада придбала будинок). Депутат представляє село у раді, опікується долею дітей і брав участь у засіданні виконавчого комітету селищної ради 13 березня, де за ініціативи районного центру соцслужб для сім`ї, дітей і молоді розглядалося питання стану виконання батьківських обов`язків у родині.

Крім фахівців районної соцслужби і селищної – у справах дітей, членів виконкому, спеціалістів ради, у засіданні взяв участь і підтримав колегу-депутата представник фракції Аграрної партії, голова бюджетної комісії Віктор Гармаш.

Засідання було напруженим і голосним, де всі сторони обговорення намагалися викласти свої аргументи, і кожна наполягала, що діє в інтересах дітей. І можливо, добре, що ніяким рішенням воно наразі не увінчалося, адже у таких питаннях (у проекті рішення зазначалося негайне вилучення дітей із сім`ї) дійсно краще сім разів відміряти.

Як стало зрозуміло з перебігу того зібрання, розгляд ситуації у леляківській родині ініційовано районним центром соціальних служб, у повноваження якого входить, зокрема, контроль використання соціальних допомог за призначенням – для забезпечення належних умов для дітей. 11 березня така перевірка відбулася, інформувала директор центру Т. Козлова, і зафіксувала низку проблем. Хоча мама нещодавно отримала чималу суму виплат, у домі не виявилося харчів, не забезпечено санітарно-побутових умов, жінка на конструктивну взаємодію зі службами не йде.

У родини своя непроста попередня історія, у якій було і залишення мамою дітей на тривалий час на бабусю або на сторонніх людей, і спонтанні переїзди із села у село, що спричиняло відсутність реєстрації і непризначення соцдопомог, а відтак – засобів до існування, і асоціальні поведінка та оточення. Має жінка, зі слів соцслужби, проблеми зі здоров`ям і шкідливі звички. У грудні минулого року, у ситуації, що загрожувала здоров`ю дитини, мати притягувалася до відповідальності.

Як зазначала Тетяна Петрівна у ході напруженої дискусії з депутатами і членами виконкому, котрі не підтримують крайні «каральні» заходи щодо матері, а закликають спільно шукати поліпшення умов проживання дітей, у вирішенні подібних питань керуватися треба не стільки загальними пізнаннями кожної людини про відповідальне батьківство, як законодавством у цій сфері, тому й було ініційовано розгляд питання на виконкомі.

Віталій Неліпа опонував представникам і селищної ради, котрі винесли питання на розгляд, як вважає, із суттєвими порушеннями процедури, і районної соцслужби – наведені негативні факти невиконання батьківських обов`язків вважає непідтвердженими. Він вкотре акцентував увагу на тому, що житло було придбано без елементарних санітарних «зручностей» – водопостачання, ванни, туалету, воно потребує ремонту. Те, що жінка серед низки запропонованих обрала саме таку оселю, не вважає достатнім аргументом спеціалістів ради, адже існують офіційні норми і вимоги щодо таких придбань.

Крім того, паперові формальності того придбання, як озвучили депутати, вилилися для родини у кількамісячну затримку соцвиплат, а існувати у той час якось треба було. Накопичилися борги за продукти харчування, за ліки і навіть за оплату садка. Чому серед спеціалістів, що опікувалися багатодітною родиною, не знайшлося того, хто б проконтролював, аби жінка вчасно подала документи на звільнення від такої оплати, запитував Віктор Гармаш.

Свої висновки із побаченого у леляківській родині озвучили представники ювенальної превенції відділення поліції, селищної служби у справах дітей, сільського старостату. Зокрема, виконуюча обов`язки старости Н. Бачиш схвально відгукувалася про колишні зусилля матері організувати побут, вона вирізнялася працьовитістю, проте нині ситуація, на жаль, змінилася. Як зазначила голова громади В. Саверська-Лихошва, йдеться не просто про прибирання в оселі, дійшло до того, що пічне опалення не обслуговується, як слід, а це – пряма загроза життю дітей.

Як зауважували члени виконкому, ясності, як краще для дітей вчинити у цій ситуації, не додає те, що служби селища і району у цьому випадку мають різні бачення на проблему, хоча і мали б керуватися єдиною нормативною базою: центр наполягає на вилученні дітей з небезпечного середовища, селищна служба у справах дітей не вважає стан критичним і переконує не квапитися з таким рішенням. Можливо, своє вирішальне слово у такій ситуації мають сказати районна чи обласна служба у справах дітей, запитував керуючий справами виконкому Є. Шкуліпа.

У ході дискусії депутати, котрих підтримав перший заступник голови О.Кальний, наполягали спільно знайти всі можливі способи допомогти у збереженні сім`ї, котру свого часу усіляко заохочували оселитися у селі – аби продовжити існування школи. Щоб діти залишалися з матір`ю, треба посприяти у створенні нормальних побутових умов, зокрема, дооблаштувати будинок необхідними побутовими «зручностями», полагодити газовий конвектор і виправити наслідки не вельми вдалого придбання житла. Якщо треба, то допомогти у ремонті і особистою працею, власним прикладом підвищувати соціалізацію проблемної сім`ї, а не «тероризувати» частими перевірками. Всі подальші рішення щодо дітей треба ухвалювати з таких міркувань, наголошували вони.

Як зазначала селищний голова, а також і керівник районного центру соц­служб та заступник голови, член виконкому І.Чаленко, потрібні зусилля і бажання змінити ситуацію на краще і від самої матері.

За підсумками обговорення наразі визріли такі практичні кроки: В.Саверська-Лихошва доручила спеціалістам допомогти у зборі необхідних документів на звільнення від оплати за садок, для об`єктивної оцінки ситуації залучити обласні служби і вивчити питання на комісії з питань захисту прав дітей. Проте, як ноголосила голова громади, якщо позитивних зрушень у стані піклування матері про дітей не відбудеться, служби просто муситимуть вживати заходів, передбачених їх повноваженнями і законодавством.

Після тривалої і гострої дискусії на виконкомі В. М. Неліпа звернувся до районної газети, аби питання набуло широкого суспільного резонансу і було вирішене в інтересах дітей. Тому продовжимо його висвітлення у подальших номерах районки і запрошуємо зацікавлених фахівців до аргументованих виступів, які, сподіваємося, допоможуть у пошуку спільної мови і взаємодії.

Є. Зима