Напередодні весни говорили про прибирання

Двома зібраннями у виконавчому комітеті ради – від 14 і 28 лютого, позначився останній зимовий місяць у варвинській мерії. Розглядали виконання селищного бюджету, стан виконавської дисципліни і роботи із зверненнями громадян за 2018 рік. Обговорювали питання поводження з відходами, роботу щодо запобігання утворення стихійних сміттєзвалищ, плани на подальше впорядкування центральної площі в селищі. Ухвалено низку рішень щодо надання допомоги на лікування мешканцям громади, а також – військовослужбовцям (нинішньому й колишнім – інтернаціоналістам), тим варвинцям, які досягли поважних ювілеїв. Здійснено звільнення від оплати за харчування у навчальних закладах групи дітей пільгових категорій.

Якими були надходження до селищної скарбниці і видатки з неї протягом звітного преріоду, виконком інформувала в.о. начальника фінансового відділу ради Юлія Шуленкова, а невдовзі звіт було затверджено й на сесії ради. Зокрема, до загального фонду надійшло більше 92 млн грн (з урахуванням державних трансфертів на освіту, медицину тощо), з них власних податкових надходжень – близько 67 млн, що на 5 % більше очікуваного. Як відомо, левова частка, близько 54 млн, – то податок з доходів фіз­осіб, деяке зростання показали акциз на пальне, земельний податок з юридичних осіб, єдиний та ін. З державного і обласного бюджетів надійшло близько 25 млн субвенцій.

Видатки здійснено на 83 млн гривень, найзатратнішою залишається галузь освіти – 30,4% загального обсягу видатків спрямовано сюди, до державного бюджету повернуто реверсною дотацією майже 9,2 млн (11%), до районного бюджету перераховано субвенцій (з видатками на заклади, які передавалися до ОТГ, заклади, що залишаються у підпорядкуванні району, медичною субвенцією) – 27,9 млн (33,5%): крім освітньої та медичної субвенцій з держбюджету (близько 14 млн), інша субвенція районові із селищного бюджету склала 13,9 млн. Це близько 6,2 млн на утримання закладів, які протягом півріччя передавалися до ОТГ, співфінансування міні-поля зі штучним покриттям; близько 600 тис. – на пільги і підтримку громадян; 7,1 млн – на співфінансування установ районного підпорядкування, котрі надають послуги жителям селища і району. Чернігівському обласному та Прилуцькому міському бюджетам передано кошти для онкодиспансеру та пологового відділення, де обслуговуються мешканки громади, – близько 280 тис. грн, держбюджету – 300 тис. на добудову «еменесівського» гаража для нової пожмашини.

Найбільша питома вага здійснених видатків – на зарплату, енергоносії, харчування, придбання та ремонтні роботи для бюджетних установ. На благоустрій (крім зарплати та енергоносіїв по цьому напрямку) спрямовано 2,3 млн грн, на утримання та розвиток автодоріг – майже 3,7 млн.

Стан виконавської дисципліни, організації виконання завдань, визначених актами законодавства, роботи із запитами на інформацію та зверненнями громадян за 2018 рік аналізувала начальник загального відділу ради Світлана Полянна. Як інформувала доповідачка, торік до селищної ради надійшло біля 2700 тис. документів – майже вдвічі більше, аніж попереднього року, половина з них перебували на контролі, відправлено також значно більше – близько 3850 тис. документів. Було прийнято 214 розпоряджень голови, проведено 23 сесії (ухвалено майже півтисячі рішень), 26 засідань виконкому (190 рішень). Фахівцями ради у терміни, визначені законодавством, опрацьовано 113 інформаційних запитів (лідери-запитувачі – гр. Павленко – 40, Остапець – 36), торік надійшло більше 1150 звернень громадян (переважно з питань соціальної незахищеності, тяжкого матеріального стану, оплати за компослуги тощо), в т.ч. 37 – депутатські, 41 – колективні звернення. Більше 800 звернень вирішено позитивно, більше трьохсот – надано роз`яснення, решта – спрямовано за належністю або чекають відповіді, зазначила Світлана Олександрівна. Стан роботи зі зверненнями аналізується щотижня на оперативній нараді, 681 особу селищним головою прийнято на особистому прийомі, відбулося 7 зустрічей з мешканцями багатоповерхівок, 5 загальних зборів (сходів) громадян, публічна інформація оприлюднюється на сайті ради.

У сфері поводження з відходами у селищі виконкомом погоджено річні плани їх вивезення і знешкодження, графіки вивезення і роботи бульдозера з ущільнення відходів на звалищі. Як зазначила начальник відділу економічного розвитку Оксана Нечай, у їх підготовці враховано пропозиції представників громадськості. Проте один з них вкотре виступив з низкою зауважень, зокрема, процедурних – чому річних планів два, а не чотири; щодо охоплення послугою юридичних осіб; чи включено до річного плану обсяги сміття, утворюваного працівниками КП. Дискусію між активістом і радівцями, котрі запитували: а що, «Господар» має сам собі платити за послугу, припинив директор КП. Руслан Ніязов зазначив: підприємство сплачує екологічний податок, планові об`єми утворення ТПВ розраховані.

Щодо інших юридичних осіб, ФОПів, бюджетних установ, котрі не згоджуються співпрацювати із комунальниками на умовах договору (таких виявлено кілька десятків), рада підготувала звернення до податкової інспекції теж щодо сплати екологічного податку. Завдяки зусиллям КП вдвічі збільшено число споживачів згаданої послуги серед населення. За настійливими пропозиціями громадських активістів розробляється додатковий тариф на захоронення сміття, йшлося на засіданні.

Скільки б списів не ламалося на публічних зібраннях довкола теми утилізації відходів, суттєвих зрушень на краще не станеться й без …внутрішньої культури кожного мешканця громади. Свідомо підходити до цього треба і активістам-“штурмовикам” ради та КП, і одинокій бабусі – не нести у яр чи берег сміття, а користуватися його організованим вивезенням за відповідну оплату, і, тим паче, людям заможнішим – власникам підприємств, торговельних точок тощо. За «приклад» – окремі підприємці, котрі облюбували для мешкання мальовниче сільце Леляки. Як розповідала на виконкомі староста села, їде додому автівкою такий добродій, став біля сільського контейнера, не виходячи з авто – брязь пакунок і поїхав… А заплатити за нього має, певно, та ж бабуся чи громадський бюджет.

Рішенням виконкому підтримано подальше упорядкування центрального майдану селища, ініційоване відділом економічного розвитку: зокрема, в районі зупинки громадського транспорту і таксі по вул. Шевченка, де в очікуванні транспорту завжди стоять люди, а також зі сторони автостоянки по Миру, пропонується встановити лавочки, ліхтарі освітлення, вазони з квітами. Чи не краще було б, аби такому благоустрою передувало нове тверде покриття площі, запитував член виконкому А. Булда, проте йому нагадали, що плитка чи асфальт – то чималі кошти. Як зазначила селищний голова, є нагальніші потреби – співфінансування реконструкції очисних, якщо такий об`єкт втрапить у держпрограму, придбання спецтехніки для КП, ремонт доріг тощо.

На засіданні виконкому внесено необхідні зміни до рішення про тариф на утримання багатоквартирного житла від 2013 року, аби для тих будинків, хто розпочинає співпрацювати з КП як з управителем, не здійснювалося подвійне нарахування. Як звучало у роз`ясненні першого заступника голови Олександра Кального, ті будинки, де не створено ОСББ і самостійно не обрано управителя, до 1 травня його буде визначено після проведення конкурсу.

Також того дня надано дозвіл на розроблення ПКД на реконструкцію поліклінічного відділення ЦРЛ, заплановану районною владою на державне фінансування у подальші роки.

This slideshow requires JavaScript.

На другому лютневому виконкомі продовжили обговорення завжди болючої теми утилізації сміття, і зокрема – боротьби зі стихійними смітниками у селищі та селах громади. Як інформувала заступник селищного голови Ірина Чаленко, торік працівниками загону благоустрою, селищної ради, старостинських округів, деякими депутатами і небайдужими громадянами у ході толок ліквідовано такі «вогнища» в районі Холодниці, на розі вул. Космонавтів і Зарічної, поблизу колишнього «Оріону» і т.з. бараків, на Трудовій (район Сухого яру), на Руді – за містком, по Ломоносова (на території сільгоспринку), у старостинських округах – на в`їздах у села, біля магазинів і кладовищ, сільських пляжів. Незагойними ранами лишаються смітники по Садовій у селищі, в районі Сухого яру. Хоч законодавство передбачає певні штрафні санкції тим, хто захаращує довкілля, проте нині вони вже не такі відчутні (340-1360 грн з громадян і 850-1700 грн – з підприємств) і застосувати їх не так просто – якщо власника безгоспних відходів не встановлено, тягар їх утилізації лягає на місцеві органи влади. Кожна гривня зі спільного бюджету на прибирання наслідків людського безкультур`я – це мінус у можливостях покращити інфраструктуру громади, йшлося у обговоренні на виконкомі.

Тож знову і знову рада покладає надії на роз`яснювальну роботу, свідомість мешканців громади, спільну працю, аби наші населені пункти були чистими, упорядкованими, зручними для проживання кожного з нас. Заступник директора КП С. Садовий нагадав колегам про необхідність впровадження послуги вивезення ТПВ у селах громади. Підприємство готове встановити такий графік, аби вартість послуги була прийнятною.

У рішенні, ухваленому виконкомом, визначено керівникам підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності та підпорядкування, жителям ОТГ забезпечити виконання вимог законодавства в сфері благоустрою населених пунктів.

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима