НАГАДАЛИ, ХТО В ДОМІ ГОЛОСУЄ

Із сесій селищної ради

Інформувати про перебіг гарячих – і за спекою за вікнами, і за дискусіями у сесійній залі – червневих сесій селищної мерії від 20-ого і 25-ого червня, певно, й слід за принципом «дві в одній», адже за тиждень після чергової сесії наздогін збиралася позачергова, аби зрештою ухвалити рішення з питань, котрі за першим заходом не знайшли достатньої депутатської підтримки.

Зокрема, тривала дискусія розгорнулася довкола необхідності внесення змін до селищної програми благоустрою. Депутати з бюджетної комісії нагадали, що роботи і придбання у цій сфері слід узгоджувати з ними на етапі планування таких видатків, а не постфактум. І закріпили «урок» радівцям, спочатку не схваливши зміни на комісії, а далі – не підтримавши голосуванням вже на сесії.

Відчуття, що таки слід ретельніше готувати на розгляд кожне питання, пояснювати депутатам необхідність і нагальність їх ухвалення, організовувати їх належну явку на сесії, посилив «літній» кворум – 15-17 із 26 обранців, тоді як для ухвалення рішень треба 14 голосів «за».

31-ій черговій сесії передувало засідання бюджетної комісії, де її голова Віктор Гармаш нагадав апаратівцям не тільки про згадану колізію, коли виконані роботи і придбання опинилися попереду «воза» змін до програми, а й про планування видатків на рік: левову частку коштів на благоустрій, передбачених бюджетом, вже використано, але ж ще буде і листя, і сніг… Колега по комісії Віталій Неліпа акцентував увагу радівців на необхідності ретельніше моніторити ціни на товари і послуги, планувати кошториси, аби заощаджувати кожну бюджетну гривню.

Оскільки й на засіданні комісії кворум був хитким – 5 із 9 депутатів, член бюджетної комісії Микола Цопа узяв участь в обговоренні у властивій йому манері – вийшов із зали, відтак рішення щодо програми благоустрою, на яке зазвичай спираються у голосуванні на сесії решта депутатів, комісія не ухвалила. Водночас забракло ініціативи й голосів, і аби відрядити програму на довивчення, тому депутати визначалися вже у ході сесії.

А вона була традиційно тривалою й перенасиченою питаннями до розгляду. Із 37-ми у порядку денному більше двох десятків – земельні. У швидкому, робочому темпі провели голосуванням рішення щодо приватизації ділянок під існуючим житлом, гаражами і городами, відмов громадян від небажаних наділів, поділу орендованої ділянки між підприємцями-власниками будівлі (територія так званої олійниці В.М. Цопи), спрямування на аукціон права оренди ділянки під «чебуречним» кіоском по Садовій, неподалік ринку – 2 «сотки», передачі у постійне користування ділянки під гаражем відділу культури, резервування додаткової площі -1,8 га – для кладовища у с. Калиновиця.

Пильніше розглядали надання у власність безкоштовних двогектарних паїв. Так, ділянки, котрі частково придатні до рільництва, надано чорнобильцям Л. Велігоші, В. Онищенку, І. Бобошку та З. Гамадику. Паї у григорівській шовковиці надано варвинчанкам Н. Кононенкота Н. Гасан, у калиновицькій – місцевій жительці О. Гармаш (депутат-однофамілець одразу поінформував, що рідства із заявницею не має), 1,5 га разом з її городом – О. Кропиві у Леляках, 2 га городів – І. Потій, теж у цьому селі. 1 га «із зайцями» (бо підлісок біля табору «Веселка») надано О. Хілобок з Варви – хоч два депутати не підтримали, однак голосів вистачило. А от розгляд заяви Т. Потій – претендує на городи біля залишених осель у Леляках, відтерміновано «до з`ясування» – чи не знайдуться попередні власники.

По 2 га варвинських чагарників за заявами передано Н. Тороповій і Т. Пальосі з Варви. Оскільки друга із заявниць – депутат селищної ради, колега М. Цопа нагадав, щоб газета поінформувала громаду про надання землі колегам по мерії. Отож, у товаристві селищних обранців, які реалізували право на отримання ділянки для ведення особистого селянського господарства, наразі лише депутати В. Небрат (ділянка надавалася разом з його городом), Т. Пальоха і М. Цопа, родині котрого цієї каденції за його настійливими зверненнями безоплатно передано 4 га біля ставка «Україна». До речі, на місці потенційного «зеленого туризму», як жартували депутати у залі, компанію депутату складе варвинчанка, дружина депутата І. Андрієнко. Щоправда, ій залишилося у цій місцині неподалік водойми лише 70 «соток».

Варто зауважити, що на черговій земельній «роздачі» із присутніх на сесії депутатів у багатьох випадках, хіба за виключенням заяв представників пільгових категорій, «утримувалися» депутати В. Неліпа, І. Матухно, особливо коли мова йшла про ділянки біля лісів і водойм.

Забракло депутатських голосів як для надання чергової ділянки – гектару під пасовище на «Холодниці», варвинській родині Четверякових – з огляду на сусідство із селищним сміттєзвалищем, так і для ухвалення відмови за заявами громадян В. Ворони (ділянка на мостищанських городах, котрі зарезервовано на випадок звернення тих, хто раніше мав тут наділи) і Л.Тетюхи (ділянка, передбачена на розширення калиновицького кладовища). У тих, хто «утримався» на відмові, колеги одразу після голосування запитували: то що, і кладовище роздаватимемо?..

Порядком втомившись на земельних, приступили до фінансово-організаційних питань: на наступний період ухвалили на рівні попереднього року ставки податків – єдиного, транспортного, земельного, на нерухоме майно, туристичного збору; на 430 тис. грн держсубвенції внесено зміни до програми соціально-економічного розвитку – державні кошти надійдуть на придбання меблів для ДНЗ «Джерельце», будівництво дитячих майданчиків по 900-річчя Варви та ін. вулицях, а також необхідні зміни до селищного бюджету; ухвалили рішення про придбання квартири місцевому лікарю (близько 320 тис. на 2-кімнатну квартиру для інфекціоніста Я. Хілобок) – голосування супроводжували репліками: купуймо вже, доки всі (мова про лікарів – прим. автора) не повтікали…

На затвердженні стратегії розвитку громади на 2019-2027 – документа, який за участю фахівців Чер­нігівського центру роз­витку місцевого самоврядування розроблявся не тільки для визначення пріоритетів у роботі ради, а й як одна з умов участі у залученні в громаду інвестиційних коштів, принциповість знову демонстрував депутат М. Цопа – повідомив, що не прочитав 180 сторінок того стратегічного фоліанту, відтак не підтримає. Але без одного «утримався», як-то кажуть, ярмарок буде – стратегію затвердили. Як зазначала заступник голови Т. Дейнека, проект стратегії на сайті ради для ознайомлення всіх охочих перебував два місяці, він погоджений профільною комісією і виконкомом, містить ключові орієнтири подальшого розвитку ОТГ.

А пік напруження того зібрання припав, як і було анонсовано на старті сесії, на розгляд нової редакції програми благоустрою. Різниця у близько 200 тис. грн, використаних, як інформувала заступник селищного голови І.Чаленко, на обладнання вуличного освітлення в Калиновиці, придбання роторної косарки, конструкцій дитячого майданчика тощо, збудила принципову дискусію. Депутати говорили про необхідність заощаджувати на таких видатках. Радівці обіцяли, що надалі спершу погоджуватимуть придбання з ними. На засідання комісії, котра до сесії так і не виробила позиції – підтримати зміни чи зняти питання з розгляду, робили перерву, проте того дня компромісу однак не сталося.

Низку нарікань мешканців Варви висловив Віктор Гармаш: попри чималі видатки, недостатнім цьогоріч є викошування парку і «Казкового містечка», прибирання зон відпочинку. Депутат нагадав практику залучення колективів установ і підприємств до упорядкування селища, неабияким «трудовим резервом» вважає і чисельний апарат ради.

Як аргументувала голова громади, у червні загін благоустрою був задіяний на підготовці до роботи дитячого табору «Сонечко», тому у селищі й бракувало рук. З початку сезону благоустрою рада і її відділи кілька разів виходили на толоки у селищі, на пляж в «Сосні». Додаткові кошти на благоустрій довиділяти однак доведеться – за потреби й при можливості, зазначила вона, адже дорожчають енергоносії, послуги спецтехніки тощо.
До дискусії охоче долучилися колеги з минулого скликання – обранець діючий М. Цопа і депутат «в екзилі» Д. Павленко. Тетяна Пальоха переконливо запросила голосних громадських активістів не цуратися особистої фізичної праці на благо Варви такою промовистою реплікою: «Не ліплені з тіста, беріть у руки коси і де бачите непорядок – пішли й викосили».

І на сесії, і в перерві для засідання комісії було голосно, проте очікуваного радівцями рішення того дня не сталося. Як пояснювала начальник фінансово-господарського відділу Н. Юрченко, без змін до програми подальші видатки, окрім зарплати, буде взагалі заблоковано. Відтак, охоловши від дискусій, вже за п`ять днів мерія знову зібралася.

32-га позачергова. Хоч у комісії перед початком зібрання знову сперечалися, до цієї сесії голосно приєднався й ще один «з екзилу» – В. Остапець, певно, відволікшись від виборчого процесу у сусідній Озерянській ОТГ, проте цього разу зміни до спірної програми однак розблокували. З вісімнадцяти присутніх не голосував …вже, певно, й здогадуєтеся хто. 17 «за» – з умовою погодження з депутатами всіх кроків з упорядкування й прикрашання Варви та помісячного перегляду програми.

На позачерговій ухвалили й земельну відмову за суперечливими ділянками у «Мостищі» та біля калиновицького цвинтаря (Ворона, Тетюха), котра попередньої сесії не набрала голосів. Цього разу майже одноголосно «за», навіть з Цопою.

У «Різному» червневих сесій до колег звернувся депутат Василь Небрат щодо ремонту даху приміщення очолюваного ним закладу – ліцею №2. Він нагадав, що швидкоплинні літні місяці збігають, щоб «прозорити» бюджетні кошти – теж знадобиться час, а восени дітям на голови знову побіжить. Він наполягав на липневу сесію вийти з рішенням щодо ремонту покрівлі.

На тлі хронічного безгрошів`я на базові інфраструктурні проекти депутати без особливого ентузіазму сприйняли представлені економічним відділом ради громадські міні-проекти (майданчик для скейту та ін.) – переможців конкурсу, проведеного радою. Вони вкотре нагадали апаратівцям, що треба акумулювати кошти на водогони, дороги та інші затратніші об`єкти. Проте з громадськими ініціативами поводитися за принципом «слово дав – слово забрав» теж не можна, наголосила голова.

На тлі напруженого кворуму літніх сесій секретар ради Любов Лущик мусила нагадати депутатам, що у разі «прогулів» більше половини сесій можливий запуск механізму відкликання депутата. До обов`язків депутата входить і робота в комісіях та виконання доручень.

Також до селищної мерії з проханням взяти на себе фінансування сільських ФП у Калиновиці і Леляках (110 тис. до кінця ц.р.) звернувся головлікар центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир Панченко. Реформування медицини, зокрема, фінансування за укладеними з лікарями деклараціями, очікуваної забезпеченості галузі наразі не показує. Щоб втиснутися у кошти, котрі надходять від держави, доведеться або скорочувати персонал, або дофінансовувати дефіцит з місцевих бюджетів. Спроможні сільські громади району згодилися фінансувати ФП у своїх селах, черга й за Варвинською ОТГ.

На жаль, як правило, поки що результат сумнозвісних гучних реформ у всіх сферах державного управління й економіки зводиться, як правило, до банального «допоможи собі сам». Тож, дійсно, саме час берегти кожну бюджетну гривню і згоду, конструктивний діалог у раді й громаді – щоб, попри все, вижити і розвиватися.

Євгенія Зима,
фото автора

This slideshow requires JavaScript.