На тринадцятій, хоч і не в п`ятницю, було непросто…

Із сесії селищної ради

Порядком денним більш ніж у три десятки питань і тригодинною роботою у серпневу спеку, напруженим обговоренням окремих питань і навіть суперечками поміж колегами запам`яталася її учасникам минула сесія ради Варвинської ОТГ. Особлива напруга трималася, як і зазвичай, на земельних, фінансових і комунальних питаннях. Сесію вела голова громади Валентина Саверська-Лихошва, активними в обговоренні були депутати Віктор Гармаш, Віталій Неліпа, Василь Небрат, Тетяна Пальоха та інші, участь у сесії брали фахівці апарату ради, старости сіл і керівники установ громади, охочі громадяни.

До речі, віднедавна у раді організовано і власну відеофіксацію відкритих зібрань, що має додати зібраності і коректності їх учасникам, нових засобів до прозорості роботи ради – для скептиків.

У земельному блоці, цього разу це мало не півсесії, рішення ухвалювалися різнопланові – від затвердження кількох відмов від городів (район колишньої бойні, на Руді і Аеродромному тощо), встановлення меж і приватизації землі під вже існуючими городами і будівлями до надання нових наділів – з тих земель, котрі нещодавно передано громадам державою. Так, зокрема, по 2 га для ведення особистого селянського господарства першочергово надано 4 учасникам АТО, ще шість двогектарних паїв – іншим заявникам. Як зазначив начальник відділу земельних відносин Є. Ігнатенко, йдеться про землі, порослі чагарниками, котрі буде складно передати в оренду з аукціону, натомість заявники, в тому числі й не мешканці громади, переконали комісію у тому, що мають намір розчистити ділянки і вести тут господарську діяльність. Кожен гектар таких наділів, оброблених чи ні, даватиме до бюджету селища близько тисячі грн земельного податку на рік, зазначив він.

Депутати жваво обговорювали те, що у списку на землю є прізвища іногородніх, варто б спершу допомогти реалізувати право на землю жителям своєї громади, проте, як наголосили радівці, закон ставить у рівні умови всіх громадян, незалежно від місця реєстрації. До речі, серед наданих паїв – ділянки на в`їзді до табору „Веселка”, де подружжя киян Мінько планує посадити сад, і за межами Калиновиці – тут родина переселенців Індило-Муравйових, котра мешкає у Березці, розводитиме кіз та іншу живність. Всього ж наразі більше півсотні заяв надійшло до ради, зазначив доповідач – керівник земвідділу ради Є.Ігнатенко. Задовольнити їх всі землі однак забракне, якщо є претенденти на одну ділянку, перевагу має той, хто звернувся першим і має намір обробляти землю особисто, йшлося у обговоренні. Отож невдовзі послідували рішення про відмови тим заявникам, котрі хотіли отримати у власність паї і передати їх в оренду сільгоспвиробникам (25 осіб), та відтермінування розгляду тих заяв, які потребують довивчення.

Рішеннями сесії передано О. Полонцю в оренду 0,38 га (під 12% – 14 тис. грн на рік) ділянки під колишнім інкубатором по вул. Одеська, де він викупив приміщення; змінено цільове призначення ділянки площею 0,91 га по Зарічній для О. Мархель (з будівельних підприємств на заклади торгівлі, 12%, річна плата – близько 61 тис. грн); збільшено орендну плату для ПАТ „Чернігівобленерго” за землі під їх об`єктами у старостинських округах (10 „сотих” під 10% – досі 1%). На 49 років з річною платою близько 60 тис. грн розігналося НГВУ орендувати ділянку у Варві під колишнім заводським АТЦ, проте земельна комісія запропонувала колегам обмежитися 10-ма роками, що й підтримала сесія.

Під майбутню добудову багатоквартирного будинку (останній заводський довгобуд по Шевченка) селищем надано у постійне користування районному КП „Добробут” ділянку площею 0,1 га.

У зв`язку з набуттям повноважень розпоряджатися землями за межами населених пунктів селищна мерія ініціює перегляд відсоткових ставок для орендарів-сільгоспвиробників – 600 га під нинішні 3-4%. Так, внаслідок домовленості з ТОВ „Воскресенське-Агро”, договір буде переукладено на 7%, що дасть півмільйона грн на рік додаткових надходжень до бюджету, термін дії договору не збільшується. Горішню межу – 12%, рада зможе застосувати хіба по завершенню терміну дії таких договорів (не раніше 2029 року), зазначалося у обговоренні. Відтак рішення, що дадуть очевидний плюс до бюджету ( подібне – і щодо земель в оренді СТОВ „Дружба-Нова” – 7% рілля і 12- господарські двори), було підтримано одноголосно.

Довелося депутатам підтримати й рішення щодо відновлення для райСТ оренди ринкової території (наразі надано дозвіл на розробку відповідної техдокументації) – всі рішення селища щодо передачі цієї ділянки в оренду з аукціону судом скасовано, тож доведеться поновлювати співпрацю з кооператорами. З грудня 2017 року, протягом судової епопеї, оренда землі не сплачувалася, як і ринковий збір, не працював м`ясний павільйон, прибирання мерія здійснювала власним коштом. Договір планується поновити під 12% (70 тис. грн на рік) і стосуватиметься він торгівлі у межах території ринку, без вул. Ломоносова. Хто обслуговуватиме її, адже левова частка торгівців отаборилися саме тут, наразі не озвучено. Продовжено на рік для райСТ і оренду землі під колишнім ковбасним цехом.

А от ініціативу апарату мерії „Про визначення місця для тимчасового зберігання твердих побутових відходів на час осінньо-зимового періоду” – тимчасовий майданчик поряд діючого полігону на випадок неможливості взимку вчасно підгортати сміття, завернули на довивчення. Мешканець селища Д. Павленко вказав на те, що рішення суперечить законодавству. Голова громади зауважила, що у разі зимового колапсу складування сміття просто на дорозі до звалища суперечитиме законодавству ще більше. За пропозицією директора КП Р. Ніязова, аби знівелювати подальше судове оскарження, у рішенні варто прописати розміщення об`єктів поводження з ТПВ, тим паче, що їх сортування на полігоні ведеться. За негайне прийняття рішення особливо не агітувала колег і голова ради, оскільки сподівається, що нинішні зусилля з ремонту бульдозера й упорядкування території полігону дозволять до цьогорічної зими підготуватися краще.

Кожна згадка про видалення ТПВ у Варві останнім часом переростає у дискусію, де ж бути новому смітнику, хоча варто б дискутувати, як безпечніше для людей і довкілля взагалі утилізувати сміття. Бо, загадивши всі околиці Варви, проблема не вирішиться. Проте і цього разу, третю сесію поспіль, депутат І. Мелащенко категорично запитував голову: що зроблено радою, аби облаштувати нове місце. Коли В.Саверська-Лихошва вкотре поінформувала про потуги в упорядкуванні діючого звалища, у пошуку нових ділянок і спротив варвинців щодо розміщення у „Мостищі”, не менш категорично запитував: а хто, мовляв, противиться, де письмова „петиція” від невдоволених людей?.. Отож апаратівці запросили його ознайомитися із письмовими колективними зверненнями до ради семисот варвинців і двохсот гнідинчан. Сходів громадян, де голосно звучить людське обурення, депутат-молодик, схоже, не відвідує, як не читає і газет – „бульварних”. Такою вважає районку, де члени громади висловлюють свої думки владі.

Валентина Василівна вкотре закликала колег-депутатів разом працювати, думати, шукати вирішення сміттєвої проблеми у селищі, а не лишень ультимативно вимагати звітів. У планах упорядкування існуючого звалища – розбити його на карти і придбати сортувальну лінію, полагодити власний бульдозер чи придбати новий, що реальніше до виконання, аніж новобудова. За прикладом розрахунків у іншому районі області будівництво нового полігону сягнуло б 15 мільйонів гривень.

Земельний блок серпневої сесії завершувався звітом керівника профільного відділу про роботу зі збільшення надходжень до бюджету. Як свідчать й ухвалені того дня рішення, звітувати є про що: ведеться переукладання договорів під вищий відсоток орендної плати (14 договорів з початку року – не тільки сільгосппідприємства, а й комерційні, промислові), виконано нову грошову оцінку земель селища – з 1 січня 2019 року вартість землі зросте у 2-3 рази, а відтак і надходження від оренди і земельного податку прогнозуються більші на 2 млн грн. Із переданих держземель інвестиційно привабливі готуватимуться на аукціони (3 ділянки у селах Леляки і Калиновиця під госпдворами і одна орна – у „Мостищі”, 8,5 га), триває інвентаризація земель під городами – самовільно захоплені слід узаконити і оподаткувати. На аукціон готуються й спірні ділянки під гаражі по Садовій, ведеться претензійна робота з боржниками, розпочато оформлення комунальної власності на невитребувані паї тощо. Конструктив з обговорення: за пропозицією депутата Аграрної партії В. Гармаша варто б ретельно вивчити договори із сільгоспвиробниками, де землі значаться як пасовища (нижча вартість землі – нижча плата за неї), а використовуються як рілля.

Тринадцятою сесією затверджено акт приймання-передачі установ (на завершення від району до ОТГ – колишня гімназія і Будинок школяра), звіт про виконання бюджету за І півріччя, внесено необхідні зміни до бюджету, програм підтримки соціально незахищених верств населення, „Дитяче харчування”, „Шкільний автобус” тощо. Звання „Почесний громадянин Варви” присвоєно знаному українському політологу і правознавцю родом із селища Володимиру Горбатенку. Рішенням ради переміщено Леляківську початкову школу (6 початківців) в переобладнане для першачків приміщення у місцевому дитсадку. Попереднє шкільне приміщення потребує ремонту і заходів пожбезпеки, вартість утримання тут одного учня сягає майже 52 тис. грн на рік, у селищних закладах – 11.

У бюджетному блоці звучала інформація, що з держбюджету надійшли 179 тис. грн на придбання житла для дитини-сироти, що і буде зроблено. За наполягання леляківського депутата В. Неліпи скасовано переспрямування на інший об`єкт коштів, запланованих на потреби сільського СБК. Голова бюджетної комісії В. Гармаш говорив про необхідність деталізованих звітів про видатки на роботи з благоустрою і якість їх виконання, голова ради звернула увагу депутатів на необхідність збільшувати рівень оплати праці у загоні благоустрою, адже виконувати таку копітку роботу за „мінімалку” охочих небагато, і забезпечити такі видатки до кінця року.

Традиційно розпалилося обговорення і на змінах до переліку вулиць на цьогорічний ремонт. Як інформував представник відділу економічного розвитку С. Бейкун, на деяких вулицях потребують певного дофінансування розпочаті або заплановані роботи, зокрема, тротуар біля райлікарні, вул. Одеська, Першотравнева, Київська та інші. Невдоволення людей звучить, і коли ремонтується одна-дві вулиці на рік, і коли окремими картами охоплено більше число вулиць. Так, серед подібних вул. Нова, де залатали лише одне з двох „гиблих” місць. Депутат від округу і мешканка вулиці Т. Пальоха, зусиллями якої вулиця взагалі дивом втрапила до цьогорічного переліку, вкотре емоційно переконувала колег і мерію дофінансувати ремонт другої вуличної ковбані, тим паче, що у попередні роки кошти на капремонт звідси „забрали” на іншу вулицю. Через те, що має щастя чи нещастя мешкати саме біля поремонтованого відрізка, замість сусідської вдячності, каже, збирає численні …прокльони. Колеги-депутати, теж кляті за зроблене чи незроблене на своїх округах, співчутливо жартували, а радівці обіцяли шукати вирішення проблеми. Керівники освітніх закладів акцентували увагу на необхідності ремонту підходів-під`їздів до них. Деякий резерв є, у вересні очікується розподіл ще 400 тис. на ремонтні роботи.

Голова громади наголосила, що деяка зміна підходів до ремонту доріг у селищі (дійшла черга до віддалених вулиць, котрі не бачили взагалі твердого покриття, на найпроблемніших ділянках покладено асфальтові карти, чим охоплено більше вулиць) загалом схвально сприймається варвинцями, проте, щоб задовольнити всі потреби і одразу, коштів однак немає.

Завершувалася сесія (а завершувалася ще мало не годину) теж завжди дражливим питанням – звітом директора КП „Господар” за І півріччя ц.р. Загальний стан підприємства людина, котра очолила його місяць-два тому, охарактеризувала так: за півріччя реалізовано послуг майже на 3 млн. грн, збитки сягають майже півмільйона, адже існує безнадійна заборгованість минулих років за утримання багатоквартирних будинків і прибудинкових територій, пожвавлено претензійно-позовну роботу (здійснюються обходи боржників, заключаються договори реструктуризації боргів, 15 справ у суді, 4 завершилися на користь підприємства). Поліпшення фінансового стану підприємства, зауважив Руслан Ніязов, дасть змогу покращити якість послуг, а укладання публічного договору на вивезення ТПВ допоможе зробити Варву чистішою. Поінформував він депутатів і про намір підприємства брати участь у конкурсі на управителя багатоквартирного житла, нагадавши, що тарифи у цій сфері більше не затверджуватимуться органами місцевого самоврядування.

Звітуючий схвально відгукнувся про ввірений йому колектив, організацію роботи КП попередником на посаді, назвавши варвинських комунальників професіоналами, готовими до роботи у нових умовах, проте слабує матеріальна база (вкрай потрібні бульдозер, сміттєвоз, інша техніка). До речі, є певні домовленості, що технікою допоможе один з місцевих сільгоспвиробників. На запитання голови фракції Аграрної партії М. Гайдая: якими шляхами планує „оздоровити” підприємство, відповідав так: збільшувати обсяги послуг і їх спектр. Депутати спонукають і нового керівника надавати ритуальні послуги, шукати інші можливості заробляти кошти і зробити життя варвинців комфортнішим.

Крім роботи суто за профілем, комунальники мусять „відписуватися” всім запитувачам інформації – за півріччя опрацьовано більше трьох сотень інформаційних запитів від організацій і громадян. Розраховує він і на розуміння мешканців громади, адже кожен має розпочинати із себе: аби було чисто довкола, слід сплачувати за вивезення ТПВ, щоб був упорядкований будинок – теж треба оплачувати відповідні роботи. Після спілкування звітуючого з депутатами низку запитань і нарікань новому директору озвучив представник ГО „За права споживачів” В. Остапець: щодо якості послуг і їх обліку, договірних відносин з установами, кадрових питань на підприємстві, обслуговування багатоповерхівок тощо. Відтак сесія цим голосно майже і завершилася, заледве не забули „взяти до відома” звіт директора КП та озвучити „Різне”.

У ньому, все ж таки, з подачі Миколи Гайдая обговорювали, і теж досить темпераментно, якість будівництва спортмайданчика зі штучним покриттям, благоустрою паркових зон і цвинтарів. Зокрема, давно слід відмовитися від штучних квітів, особливо гнітюче видовище, коли ті, давно облиняні, місяцями залишаються біля пам`ятних знаків. Зрештою, говорив він, давайте спільно наведемо лад у місцях загального користування, відновимо живі клумби, залучимо школярів до „шефства” над парками.

…Ось такою, голосною і напруженою, була минула 13-та. А „доброзичливці” все твердять, що у мерії суцільний аграрно-бютівський „одобрямс”…

Є. Зима