На створення інклюзивно-ресурсного центру запрошували підмогу

Із сесії селищної ради

Липнева сесія селищної мерії (33-я, 18.07, до розгляду – більше чотирьох десятків питань) стартувала з повторної спроби створити комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр». Попередні намагання радівського відділу освіти разом з колегами-апаратівцями переконати депутатів у необхідності подбати про таку установу для допомоги дітям з особливими освітніми потребами і їх батькам на території своєї ОТГ наштовхувалися на сумніви депутатів: чи фінансуватиме держбюджет такий центр, як нині решту освітніх закладів, чи не доведеться шукати додаткові кошти у місцевій скарбниці.

Цього разу начальник відділу освіти Надія Редька слово передала завідувачці обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Наталії Кравченко. Гостя з області нагадала про важливість інклюзії в освітньому процесі – це можливість навчатися у звичайних закладах для дітей з певними проблемами здоров`я, отримувати додаткові послуги для їх розвитку – та правові засади організації цього процесу на місцевому рівні. З 2017 року 13 центрів створені і функціонують у містах та районах області, тим громадам, де установи немає, доведеться вирішувати питання таких послуг із сусідами. У 2020 році вікно можливостей закриється – далі центри з держфінансуванням більше не створюватимуться.

Головний камінь спотикання – хто має фінансувати інклюзивний центр – Наталія Кравченко коментувала так: на утримання педагогічних працівників буде надходити державна субвенція, при створенні центру на придбання обладнання і методик – теж надається державна допомога, коштом місцевого бюджету доведеться оплачувати лише спожиті енергоносії, але з часом і ці видатки компенсуються оплатою послуг центру від тих ОТГ, котрі не матимуть власних інклюзивних установ. Запевнила, що не втратять «годин» і фіхівці інклюзії при загальноосвітніх закладах. Приміщення для закладу порадила придивитися серед шкільних. А ще нагадала присутнім, що сьогодні вони мають такий привілей – споглядати за проблемою особливих дітей збоку, а завтра – хто знає, чи не прийде біда і у їх родину.

Чи то розлогий аргументований виступ гості з області та ще й «кіно» по темі – відеоролик про такий заклад у Борзнянському районі, чи, може, попереднє обговорення у власних комісіях ради переконали селищних обранців, але цієї сесії рішення щодо створення центру було ухвалене. Хоч перестороги депутатів у прийманні «під опіку» нових установ чи нових потреб небезпідставні: як зазначив голова бюджетної комісії В.Гармаш, лише за півріччя на 1,6 млн маємо різниці між потребами освітніх закладів громади і державною субвенцією на їх утримання.

Серед земельного блоку на липневій сесії надано безкоштовні, але вже не завжди двогектарні паї таким громадянам: Ю. Василенку – порослий яр у Леляках, Р. Палію – калиновицькі чагарники, Ю. Стояну – біля озера у «Мостищі», С. Юрченку – схил, кущі біля ставка «Україна». За повторною заявою надано у власність родині Четверякових (утримують корів) 60 «сотих» на холодницьких городах – як альтернативу запитуваному гектару впритул до сміттєзвалища.

Роздачу ділянок, особливо неподалік водойм, цього разу час від часу не підтримували депутати Б. Макух, В. Неліпа, І. Матухно та ін.

Забракло голосів для надання безкоштовного паю Г. Шептун (1,3 га «дружбівського» поля), відмову ухвалено за заявами В. Ворони (зарезервована ділянка під городами), Л. Ломаці (право приватизації використано раніше), В.Строгому.

Із земельних підприємницьких. Поділ ділянки по Зарічній здійснено для О.Мітли – як і інші підприємці, ініціюють таким чином зменшення орендної плати. Поновлено договір оренди для райСТ – на ділянку по Миру,4, а от по Ломоносова, під колишнім м`ясним павільйоном – навпаки припинено. Як звучало в обговоренні, згадане приміщення викуплено В. Михайликом. Лабораторію ветсанекспертизи, котра має діяти на ринку, буде розміщено у приміщенні колишньої насіннєвої інспекції. Землю під теж викупленим у райСТ «Вітерцем» орендуватиме М. Кравець.

Припинено й оренду ГПЗ 23 «соток» під колишньою столярною майстернею – приміщення придбано В. Бобирем під об`єкт торгівлі.

Надано дозвіл на по­діл орендованої земельної ділянки (37 га сільгоспугідь) А. Однольку – як член фер­мерського господарства частину землі безкоштовно отримає у власність.

У низці фінансово-організаційних рішень затверджено зміни до штатного розпису селищної ради – збільшено посадові оклади відповідно до урядової постанови і синхронно зменшено преміювання голові ради – 35%; зміни до плану соціально-економічного розвитку громади – 150 тис. передбачено на ремонт кухні дитсадка «Казка», та взято до відома звіт голови громади про його виконання за півріччя, а також звіт заступника про виконання за цей період програми благоустрою; поточні зміни до програм благоустрою і поводження з ТПВ, соціального захисту населення, підтримки воїнів АТО, їх сімей та переселенців, територіальної оборони; до річного бюджету селища тощо. Зокрема, за сприяння депутатів обласної ради від Аграрної партії України надійшла суттєва державна субвенція – 8,5 млн грн на реконструкцію селищних очисних споруд.

А от рішення щодо фінансування 150 тис. грн на міні-проекти за т.з. бюджетом участі громадян (встановлення скейт-майданчика на території колишнього ДТСААФу, декоративної арки на центральному вході у «Казкове містечко» і оновленої інсталяції «Я люблю Варву») не знайшло достатньої депутатської підтримки – ще при розгляді у комісії звучали думки, що селище має і нагальніші потреби.

У «Різному» В. Саверська-Лихошва, окрім інших поточних питань, поінформувала депутатів про звернення мешканців х. Федоренків. Незручності від близькості до селищного сміттєзвалища люди просять дещо компенсувати звільненням від оплати за вивезення сміття з їх обійсть. Депутат І. Мелащенко озвучив проблему ремонту тротуару по вул. Зарічна, В. Небрат – варвинських запокинутих недобудов, де на небезпеку наражаються діти, зволікання із відновленням твердого покриття тротуару по Шевченка, на місці будівництва нової гілки водогону до т.з. «Царського села». Як поінформував представник відділу економічного розвитку С. Бейкун, згаданий тротуар невдовзі буде відновлено – кошти на нього передбачено і проводиться тендерна процедура.

Євгенія Зима,

фото Я. Богоденка