МАЙБУТНЄ МІСЦЕВОГО ЯГІДНИЦТВА – ЗА КООПЕРАЦІЄЮ

Захід, що 22 січня відбувся у Варвин­ському будинку культури, особисто мене і порадував, і здивував. Приємно усвідомлювати, що поряд з нами, не зважаючи на економічний занепад держави за роки незалежності, все ж таки, немало людей, які прагнуть працювати на власній, українській, землі і не втрачають надії на відродження аграрної слави України.

Такі ідеї особистим прикладом пропагує землякам засновник Журавського садового центру “Родинний Сад” Роман Потапов, не тільки реалізуючи садивний матеріал, а й вирощуючи високоурожайні ягідники, напрацьовуючи шляхи переробки і реалізації продукції. Отож, з метою ширшого залучення місцевих садівників і фермерів до ягідництва він організував цікавий і корисний семінар з питань вирощування високопродуктивних сортів малини.

Учасників заходу привітала селищний голова Валентина Саверська-Лихошва, висловивши прагнення громади підтримувати такі хороші починання. А далі із слухачами семінару у живому діалозі спілкувалися представники “Родинного Саду” та його ніжинського партнера – фермерського господарства “Ніжин Агро­інвест”, які мають успішний досвід вирощування і реалізації ягід, та ТОВ “AgriLab” (Бо­риспіль на Київщині) – центру точного земле­робства, що розроб­ляє комплексні рішення для підвищення ефективності сільськогосподар­ських підприємств: від аналізу грунту до впровадження цифрових систем.

Малина – це вдяч­на і невибаглива культура, щедра на ягоду, особливо, якщо культивувати сучасні сорти і дотримуватися агротехнологій. Вона здатна забезпечити садівникам і фермерам гарний дохід, йшлося на семінарі. Зокрема, журавські садівники беруть для себе орієнтир на 12-14 тонн з гектара, а світові виробники показують і 30.

Проте не менш важливо, аніж виростити, – швидко і вигідно реалізувати цю ніжну продукцію. Робити це разом і пропонують журавські й ніжинські аграрії початкуючим і досвідченим садівникам Вар­винщини.

“Ніжин Аг­ро­інвест”, по­тужне під­приєм­­ство із шокового заморожування сіль­госппродукції, теж починав із ягідних насаджень і має їх на 36 гектарах і нині (малина, полуниця, обліпиха тощо). Проте, налагодивши експорт українських ягід за кордон, потребує більших обсягів продукції, аніж вирощує самотужки. Об`єд­нува­ти­ся у ягідний кооператив пропонують вони всім, хто не боїться праці на землі, гарантуючи зруч­ну реалізацію ягід за ринковими цінами (торік – 70 грн за кг), методичну допомогу з питань вирощування, гуртові, а значить, дешевші закупівлі саджанців і всього необхідного у процесі вирощування.

У ході семінару звучала корисна нформація і для досвідчених садівників, і для початківців. Зокрема, розпочинати вирощування ягідників, як і інших культур, спеціалісти радять навіть не з придбання саджанців, а з ретельного аналізу грунтів на ділянках, їх поліпшення під бажану культуру, та з організації крапельного зрошування насаджень – без поливу, шпалерного підв`язування рослин гарної, товарної ягоди не буде.

Смачні, продуктивні і транспортабельні сорти підібрати допоможуть “Родинний Сад” та ніжинський кооператив, проконсультують вони і щодо технології вирощування, збирання. А для реалізації забезпечують навіть зручною тарою.

Існує, виявляється, й державне заохочення садівництва та переробки його продукції. Проте, щоб отримати таку допомогу, попотіти доведеться не тільки на плантації чи у переробному цеху, а й над необхідними паперами. Юрист Інна Ріпка у ході семінару поінформувала фермерів про те, які документи і куди слід подати.

Низку корисних рекомендацій щодо закладання насаджень, боротьби із хворобами і шкідниками, організації поливу та догляду малини учасникам заходу надали агроном “Ніжин Агроінвест” Іван Сірий та Роман Потапов, до речі, теж агроном за фахом, а також фахівець “AgriLab” Володимир Махота.

Досвідом вирощування малини на присадибній ділянці поділилися місцеві умілі садівники Іван Варламов і Любов Оганесян, а Р. Потапов ще й показав власні цікаві практичні лайфхаки, що заощаджують кошти і працю під час вирощування малини. Протягом семінару проводився відеозапис консультацій фахівців, які можна буде переглянути на сторінках “Родинного саду” у соцмережах.

Як наголошували організатори семінару, нам, українцям, не варто чекати манни небесної чи державної – треба нарешті самим братися до праці. У ягідництві вона непроста, але цікава і вдячна у матеріальному плані.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.