МАЙБУТНЄ ФОРМУЄ СЬОГОДЕННЯ

Із колегії райдержадміністрації

На серпневе розширене засідання колегії РДА, окрім керівників управлінь, очільників громад, відділів, навчальних закладів, працівників структурних підрозділів РДА і ін., були запрошені й педагоги. Відкриваючи зібрання, голова РДА Любов Доля привітала освітян з наступаючим святом – Днем знань, і запросила до слова зав. сектору освіти РДА Володимира Кутового, аби він проаналізував готовність шкіл до навчального року. Доповідач охарактеризував роботу освітян району у минулому навчальному році, зосередив увагу на кадровому питанні, матеріально-технічному забезпеченні ЗЗСО, організації навчально-виховного процесу, відпочинку, оздоровленні й харчуванні дітей у школах.

Нині сектор освіти РДА налічує 10 ЗЗСО, де навчається 600 учнів, а в 11 ДНЗ виховуються 207 дошкільнят, тобто 73% від загальної кількості дітей.

За півріччя оздоровчі та відпочинкові послуги отримали більше пів тисячі дітей. У школах діють дитячі пришкільні табори відпочинку з денним перебуванням, якими охоплено було 407 школярів. На базі трьох шкіл діяли влітку мовні школи з поглибленого вивченням англійської мови.

У «Веселці» протягом трьох змін оздоровлено майже 400 діток, 6 дітей відпочили в італійських та іспанських сім’ях, оздоровлювалися діти в «Молодій гвардії», «Артеку», «Сонячному березі», «Наталії», «Диво Світі», «Салюті», «Чайці».

Всі ЗЗСО підключені до інтернету. Продовжено безкоштовний регулярний підвіз до шкіл учнів і вчителів, котрі мешкають за межами пішохідної доступності. Різними видами харчування охоплені всі учні, гарячим – 72,6% (вартість харчування 10 грн на одного учня на день).

Проведено значний обсяг капітального й поточного ремонтів по ЗЗСО.

Виступаючи в ході обговорення доповіді, учителька початкових класів Журавського ЗЗСО І-ІІІ ст.ст. Людмила Ляшенко порушила питання інтенсивного навчання дітей, творчого підходу до справи, відходу від шаблонів. «Дитина повинна уміти здобуті знання використовувати в реальному житті, – сказала Людмила Петрівна. – Для навчання підлітків мають бути створені належні умови, за яких у них виникне бажання вчитися».

Учитель трудового навчання, предмету «Захист Вітчизни» Озерянського ЗЗСО І-ІІІ ст.ст. Олександр Чепурний ратував за стрункий, систематизований, результативний порядок роботи щодо патріотичного виховання дітей.

Досить емоційним, діловим з конкретними пропозиціями був виступ завідуючої ДНЗ «Теремок» Гнідинцівської сільради Валентини Костенко. Її турбували проблеми, пов’язані з застосуванням якихось невідомих інструкцій щодо харчування дітей. Хто знає, на чому ґрунтується, зокрема, остання словесна вимога щодо калорійності їжі, сказала Валентина Михайлівна.

Не менш діловим, тривожним, з душевним хвилюванням був виступ заступника директора з виховної роботи Журавської школи Віри Оленіч. Вона переконана, що від створення комфорту залежить те, чи бажатимуть діти вчитися, чи буде їм весело в школі й радісно. Варто практикувати для наших вихованців годину етики й естетики, сказала вона. А ще Віру Іванівну тривожила ситуація на селі, де бракує робочих місць, а відтак молодь не затримується і демографічна ситуація стала просто вбивчою. Їй хочеться бачити в нинішніх очільниках господарств таких, як був керівник журавського радгоспу Володимир Магда, який жив для села, дбав про людей, а не про власне благополуччя. Треба берегти й оспівувати історію свого села, пропонувала вона, не руйнувати те, що було зведене вчора.

Голова методоб’єднання учителів української мови та літератури, учителька Остапівської ЗЗСО І-ІІ ст.ст. Ніна Хижняк захищала ідею створення нового стандарту української школи. Вона доводила, що учитель має бути наставником дитини, другом, він повинен мати високий рівень предметної компетентності, уміти самовдосконалюватися. Школі потрібен новий учитель, з новими підходами, ідеями, умінням їх реалізувати, впевнена Ніна Іванівна, а змінювати освіту маємо спільно, тобто будувати нову школу.

Поділився своїми думками про нову українську школу і директор Світличненської ЗЗСО Віктор Рябушкін. Він впевнений, що зберегти контингент учнів у малокомплектній школі покликані не тільки педагоги, а й батьки.

У виступі директора Журавської школи Михайла Момота прозвучало звернення до керівництва району допомогти обладнати комп’ютерний клас, бо нині діючий безнадійно застарів.

Підсумовуючи розмову, Любов Доля порушила питання фінансового забезпечення освітян, проблеми учнівського контингенту, ефективного використання надаваних коштів, поліпшення патріотичного виховання, уміння використовувати грантові пропозиції (бо це – один із шляхів вирішення того чи іншого наболілого питання), пообіцяла збільшити видатки на харчування з райбюджету в 2020 р.

Голова райради Петро Бакуменко радив ширше залучати до участі сільгосппідприємства в організації харчування дітей. Сьогодні важливо створювати робочі місця на селі, бо не буде молоді – не буде й школи.

Другим питанням порядку денного засідання колегії було «Про хід виконання програми економічного і соціального розвитку району на 2019 р. та бюджету району за підсумками І півріччя ц.р.». Доповідав перший заступник голови РДА Володимир Левадний. Він зазначив, що промислової продукції у порівняних цінах вироблено на 0,5% менше за аналогічний період торік, те ж саме і з виробництвом валової продукції сільгосппідприємствами – мінус 19% до відповідного минулорічного періоду.

Відрадним є те, що зросли посівні площі під зерновими (+5%, а озимої пшениці +21), тоді як посіви кормових культур скорочено. Середня врожайність ранніх зернових 54 цнт на круг.

Зменшено й поголів’я ВРХ, а от свиней зросло. Не вийшли на торішній рівень і з виробництвом молока, і надій на корову склав 2582 кг. Упала на 1,3% реалізація м’яса.

У районі працюють 57 осіб, зайнятих малим і середнім підприємництвом, та 490 фізичних осіб – підприємців. Від їх діяльності у бюджет надійшло 21674,8 тис. грн. Підприємці у ц.р. створили 39 робочих місць.

Увагу надає районне керівництво медичній галузі. Передбачається будівництво амбулаторії загальної практики сімейної медицини в Журавці (6452,6 тис. грн.) Для зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я придбано 11 велосипедів, відшкодовано хворим за виписані рецепти на 9,3 тис грн., на утримання цих закладів витрачено 9,4 млн грн. На жаль, залишається не укомплектованими вакансії 9-и лікарів. На реконструкцію ЗЗСО в цьому селі залучено нинішнього року 6,3 млн грн з держбюджету, а на наступний передбачено близько 8,5 млн. Планується реконструкція райполіклініки.

Вже нині капітально поремонтовані внутрішні санвузли Журавського СБК, реконструйоване вуличне освітлення в Брагинцях, Кухарці, Мармизівці, Озерянах, закуплені дитячі майданчики для Антонівки, Богданів, Кухарки, Мармизівки, Світличного. Двом громадянам надано кредитні кошти в рамках районної пограми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» (113 тис.). Загалом, освоєно пів тисячі м2 індивідуального житла.

В планах – за рахунок субвенцій з держбюджету в місцеві бюджети виконання поточних ремонтів автодоріг загального користування місцевого значення на 8055,7 тис. грн. Намічено капремонт вул. Вороного в Журавці та вул. Коцюбинського у Варві. Світличненська сільрада за власні кошти реконструювала вуличне освітлення в селі, використавши світильники на сонячних панелях.

У ц.р. послугами райцентру соцслужб для сім’ї, дітей і молоді скористалися 419 сімей.

За цей рік працевлаштовано понад 240 осіб. Практикується заохочення роботодавців стосовно працевлаштування. Залучаються безробітні до тимчасових і громадських робіт – 128 чоловік.

В районі діє 49 спортспоруд для занять фізкультурою та спортом. Практикуються багатоступеневі комплексні спортивно-масові заходи з-поміж учнів, активна фізкультурно-оздоровча робота діє на ГПЗ, у СТОВ «Дружба-Нова», ТОВ «Прогрес», «Журавка», «ІСТ-Агро», РЕМ, АК-2 і ін.

Зі співдоповіддю виступила начальник фін­управління РДА Оксана Гмиря, яка охарактеризувала фінансовий стан у районі.

З розглянутих питань прийняті відповідні рішення.

Віталій  НАГОРНИЙ, 

фото С. Сокол.