Кошти НСЗУ – наші, сільські ФП – ваші…

Із засідання виконкому селищної ради

Минуле засідання виконавчого комітету від 13 січня відкривалося питанням погодження штатних розписів КНП «Варвинський центр первинної медико-санітарної допомоги» з 1 січня і з 15 квітня 2022 року. Починаючи з минулої осені, коли нова директорка закладу Л. Доля вже разів зо два подавала такі розписи зі збільшенням штатних одиниць, і зокрема у Варві, члени виконкому – представники сільських старостатів без особливих запитань погоджували його, то цього разу, коли мова пішла про скорочення персоналу у сільських фельдшерських пунктах, старости, схоже, не мали наміру його підтримувати. І тільки аргумент, що без такого документа вже у січні працівники центру будуть без зарплати, переконав підтримати рішення. Проте з умовою, що в подальшому ситуація буде довивчена радою і внесені необхідні зміни з врахуванням потреб у селах.

Наразі штат «первинки» – 79 одиниць, у квітні планується скоротити 6,5 – у сільських закладах. Зокрема, по пів ставки фельдшера у Кулишівці і Макіївці, молодших медсестер у низці інших сіл. Як пояснювала Любов Вікторівна, це відбувається тому, що при формуванні селищного бюджету кошти співфінансування закладу передбачено лише на фельдшерів, для молодшого персоналу бракує близько 650 тис. грн. Вона стверджувала, що центр, у структурі якого, крім 3 амбулаторій, є 12 ФП, не зобов`язаний брати на себе їх утримання. Кошти НСЗУ за деклараціями з пацієнтами, серед яких, до речі, частина – сільські мешканці, надходять лише на амбулаторії, лікарів і їх команди, які вони, виявляється, формують самостійно, відповідно до своїх потреб.

– У ФАПах надається долікарська допомога, тому центр первинної медико-санітарної допомоги не зобов’язаний… Лікар сам визначає команду з надання первинної медичної допомоги. – Зазначила виступаюча.

Представники селищної ради мусили вкотре нагадати, що весь штат комунального некомерційного підприємства має утримуватися державними коштами, що надходять йому за послуги. Цьогоріч таке фінансування (капітаційна ставка НСЗУ) зросте на 20 відсотків. Штат медиків формує центр “первинки”, його керівництво, а не селищна рада. Громада ж, виділяючи своє співфінансування – і до речі, найбільше серед подібних ОТГ, частково бере на себе і видатки на зарплату, щоб підтримати сільську медицину. Хоча мала б оплачувати лише комунальні послуги, соціальні програми і придбання обладнання тощо.

Варвинською СТГ у 2022-ому закладено 3 млн грн на підтримку первинної медицини, тоді як у Коропі – 1,2 млн, Сосниці – 1 млн, Борзні і Талалаївці – по 1,5 млн, Срібне – 800 тис., Носівка – 250 тис. грн.

Свою незгоду із запропонованими змінами у селах висловили старости Антонівки А. Макієнко, Гнідинців – О. Ситник та інші. Проблеми будуть не тільки з обслуговуванням сільського населення, серед якого більшість – літні люди, а й з елементарним доглядом за приміщеннями і територією закладів. На запитання, чому скорочення, якщо у ньому є необхідність, не торкається варвинського штату центру, зокрема, адміністративних посад, а лишень сільських пунктів, переконливої відповіді не прозвучало.

Як неодноразово наголошувалося на офіційних зібраннях у селищній раді, центр первинної допомоги, декларуючи брак належного фінансування на всю структуру, знаходив можливість виплачувати преміювання. І це на тлі жорсткої економії і скорочення видатків у інших установах громади.

Виконком, хоч і вельми неохоче, погодив запропоновані документи ЦПМСД. Чи зазнають вони змін невдовзі – покажуть подальші зібрання і наполегливість сільчан.

Січневий виконком також затвердив новий тариф на медогляди для КНП “Варвинська лікарня” (торік на платних послугах лікарня заробила близько мільйона гривень); ліміти споживання енергоносіїв у бюджетних установах і закладах (на енергоносії бюджет витратить більше 20 млн грн, що через зростання цін на 7 млн грн більше попереднього року), розглянув стан пожбезпеки на території громади та  ухвалив інші рішення поточної діяльності.

Є. Зима

This slideshow requires JavaScript.