Із засідання виконкому селищної ради

Про бюджет – «великий, але соціальний», про втілене торік і подальші плани

йшлося 15 січня на черговому засіданні виконавчого комітету Варвинської об`єднаної територіальної громади, адже про виконання соціально-економічної програми за 2018 рік колег інформувала В. Саверська-Лихошва.

Звіт очільниця громади розпочала вдячним словом на адресу апарату ради, депутатів і членів виконкому, працівників установ селищного підпорядкування, депутатів всіх рівнів, хто у цей непростий період, а ОТГ працювала свій перший, переважно організаційний, рік, сприяв у вирішенні проблем громади.

ОТГ у складі Варви, Калиновиці, Леляків і їх хуторів було утворено 5 січня 2018 року, нагадала голова, населення станом на січень 2018 становило близько 8,8 тис. осіб, з яких сільських жителів – близько семи сотень. Відтак допомога держави у вигляді інфраструктурної субвенції (надається на кількість сільчан) складала лише 769 тис. грн – цим коштом придбано необхідну комунальну техніку.

Інший мінус невеликої громади, що чисельно охопила тільки піврайону, – значне вилучення коштів до державного бюджету – 9,1 млн грн, і необхідність дофінансовувати районні установи – на 13,9 млн. Відтак ОТГ з бюджетом у 83 млн гривень протягом року передала 23 мільйони у державний та районний бюджети, а це – дороги, водогони, інші плани на розвиток громади, які можна було б втілити, зазначила селищний голова, наголосивши: інші ОТГ – Ічня, Талалаївка, Борзна, Парафіївка, Кіпті, такого фінансування не здійснюють.

Валентина Василівна зазначила, що депкорпус і рада ОТГ з розумінням поставилися до необхідності підтримати працівників бюджетної сфери району, надавши значне співфінансування, проте, на противагу використанню тільки місцевих резервів, є й інший вихід: «З досвіду інших ОТГ та за словами начальника фінансового управління ОДА В.В. Дудка, РДА має звертатися до облдержадміністрації з проханням про перерозподіл додаткової субвенції на заробітну плату. Таким є вихід із ситуації».

Відтак основні бюджетні видатки минулого року здійснено на утримання установ громади (освіта, дошкілля, культура, управлінські структури), на співфінансування району, на виконання галузевих і соціальних програм – таких діє 27 (допомоги хворим, учасникам АТО, чорнобильцям та ін. категоріям), тому бюджет ОТГ залишається переважно соціальним. Розвінчала доповідачка тезу, що управлінський апарат ОТГ «роздутий» – за оцінкою ОДА видатки на утримання ради у Варві чи не найнижчі в області – 8,2 %, тоді як є такі ОТГ, де сягають 44-47%.

Попри домінування поточних витрат на утримання бюджетної сфери, протягом року вдалося спрямувати на ремонт доріг близько 3,7 млн (роботи на 25 вулицях і 4 тротуарах), надавалися кошти на будівництво гаража для пожежного авто, будівлі лінійного прискорювача в обласному онкодиспансері, відшкодування за приймання пологів у варвинських породіль у Прилуцькій міській лікарні. Виконано поточні ремонти систем опалення в селищних садках, придбано необхідні техніку і м`який інвентар у такі заклади, у «Казці» за сприяння нардепа О.Ляшка державним коштом розпочато заміну електромережі.

За поданням народного депутата О. Кодоли більше 900 тис. грн надійшло на будівництво 5 автобусних зупинок у Варві і селах громади, дитячих ігрових майданчиків по вул. Пи­липенка, Промислова, на території ліцею №2 і с. Леляки (встановлюватимуться ц.р), торік за його допомоги встановлено дитячий майданчик на «Зарічці».

За кошти депутата обласної ради, голови облорганізації Аграрної партії С. Гайдая придбано лави, столи, роздягалки для пляжної зони у «Пісках», лавочки у сквері «Казкове містечко», дитячий ігровий майданчик на вул. Польова.

Селищна рада здійснила вуличне освітлення мікрорайонів «Нафтовик», «Сад», «Руда», в’їзду у Варву з боку Прилук, сміттєзвалища в смт Варва, центральної алеї у сквері «Казкове містечко».

У ліцеї №2 (кол. гімназія) виконано поточний ремонт даху будівлі, ганку та сходів, придбано холодильник. У ліцеї №1 здійснено ремонт зливної каналізації, реконструкцію внутрішніх санвузлів у приміщенні старших класів, майстерні та ремонт санвузлів, системи опалення, даху – у початкових класах. В обидва ліцеї придбано вогнестійкі двері, таблички на виходи, посуд, комп’ютерне обладнання, комплекти меблів, дидактичний матеріал для «Нової української школи» тощо. Об’єкти освіти та культури обладнуються блискавкозахистом.

Дещо вдалося і в плані розвитку сіл, зазначила доповідачка. Спільно зі СТОВ «Дружба-Нова» відремонтовано артсвердловину в Калиновиці, із бюджету селища профінансовано поточний ремонт вул. Удайська в Леляках та Шевченка – в Калиновиці (у 2019 році роботи продовжаться), у селах відновлюється вуличне освітлення, для обох сільських дитсадочків придбано постільну білизну, подушки, іграшки, відремонтовано ганки, у калиновицькому «Барвінку» встановлено бойлер, відремонтовано водопостачання та водовідведення, замінено двері, у леляківському «Віночку» теж здійснено необхідні придбання та переобладнано приміщення для класів початкової школи.

У сфері землеустрою зі створенням ОТГ теж додалося повноважень, а відтак і роботи: у червні 2018 року держава передала в комунальну власність близько 1, 2 тис. га сільськогосподарських угідь. З них 95,5 га рішеннями сесій передано у власність громадянам, 67,8 га – включено до переліку земельних ділянок з продажу прав оренди на земельних торгах, 28 га – зарезервовано для учасників бойових дій. Збільшено розмір орендної плати по 6-ти договорах оренди земель сільгосппризначення, що дало змогу додатково залучити до бюджету близько 600 тис грн. Плюс ще 300 тис. надійде від оренди землі у межах селища. Розпочато оформлення громадських пасовищ та сіножатей у Леляках (35 га).

Низкою яскравих заходів позначилося культурне життя громади: дитячо-юнацький фестиваль «Крок до зірок», ІІ районний фестиваль народної пісні «Варва-Бода-фест» та науково-практична конференція до 210-ї річниці від дня народження О. Бодянського, фестиваль-рейтинг «Гор­­дість року», концертні програми до державних і професійних свят, дні сіл та селища, Новорічно-Різдвяні свя­та. Учні та педагоги музичної школи брали участь в обласних мистецьких конкурсах; академічний хор духовної пісні «Варвиця» теж брав участь у творчих конкурсах.

У роботі зі зверненнями громадян навела таку показову статистику: торік на особистому прийомі в голови побувала 681 особа, позитивно вирішено 603 питання, надано роз’яснення 78-ми особам. Всього ж до селищної ради надійшло 1 156 звернень (у 2017 – 772), за результатами їх розгляду 832 – вирішено позитивно чи вжито заходів, решта – надано роз’яснення чи спрямовано за належністю.

У ході звіту В.Саверська-Лихошва нагадала і про низку проектно-кошторисних документацій, які виготовлено чи оновлено торік, що співзвучно з планами на перспективу. Йдеться про реконструкцію водомережі по вул. Зарічна (вартість робіт 2,4 млн грн), очисних споруд (9,5 млн грн), зовнішнього освітлення в смт Варва, перенесення проблемної ЛЕП на «Зарічці», будівництво тротуару по вул. Ломоносова, капітальний ремонт даху в ліцеї №2 тощо.

Також необхідно поповнювати парк спецтехніки для КП (потрібні сміттєвоз, автопідіймач, бульдозер, трактор тощо), активізувати роботу зі створення ОСББ, відновити відпочинкову базу табору «Сонечко», виконати поточний ремонт дахів СБК, відкрити новий полігон ТПВ, адже нинішнє сміттєзвалище має ряд проблем, зазначила В.Саверська-Лихошва. Остання із наведених тез – щодо започаткування нової сміттярні – знову збурить громадський резонанс, адже треба не плодити такі «гарячі точки» на всіх околицях селища, а докорінно змінювати підходи до утилізації сміття.

Пріоритетними напрямками у діяльності ради голова у звіті визначила роботу над позитивним інвестиційним іміджем громади, залучення вітчизняної й міжнародної фінансової і технічної допомоги на інфраструктурні та соціальні проекти, подальшу розбудову соціальної інфраструктури і вуличного простору, орієнтованого на людину, збереження існуючих та сприяння створенню нових виробництв, удосконалення системи адресної цільової допомоги, соціальних послуг, захисту окремих категорій мешканців ОТГ, забезпечення прав та інтересів дітей, створення найкращих умов для їх життя та розвитку, виконання започаткованих програм.

Звіт про виконання програми со­ціально-економічного розвитку Варвин­ської ОТГ рішенням виконкому було взято і спрямовано на сесію ради. Звітувала рада того дня і щодо виконання програми благоустрою. Як зазначила заступник голови Ірина Чаленко, торік у цьому напрямку зроблено немало, хоч чисельність загону благоустрою залишається недостатньою – з 20 працівників тут обліковуються майстри, електрики й інспектор, решта – робітники у селах і селищі. Їх силами, а також із залученням працівників КП і спецтехніки, безробітних за співпрацею зі службою зайнятості, виконувалися роботи з упорядкування і прибирання місць загального користування, місць видалення ТПВ, ліквідації стихійних смітників, підтримання у населених пунктах належного санітарного стану, упорядкування сміттє­звалища і кладовищ, утримання доріг і тротуарів, кронування і випилювання аварійних дерев, обкошування зелених зон, висаджування квітів і дерев, відновлення освітлення, дорожної розмітки тощо. Особливу увагу приділили обом райцентрівським паркам, де відновлювалися конструкції, зони відпочинку, та центральній площі селища, роз`яснювальній роботі щодо дотримання правил благоустрою (вручено більше 120 попереджень), розглянуто більше 60 звернень варвинців щодо стану благоустрою, зазначила Ірина Чаленко.

Виконком схвалив програму поводження з побутовими відходами на території Варвинської селищної ради на 2019-2020 роки, якою передбачено розробку схеми санітарного очищення селища, норм надання послуг з вивезення ТПВ, впровадження роздільного збирання сміття, визначення місць для тимчасового зберігання рослинних відходів і будівельного сміття, придбання сміттєвоза, контейнерів тощо. Хоч для її розробки формувалася комісія за участю громадських представників, як зазначила І.Чаленко, їх пропозиції враховувалися, однак В. Остапець виступив з низкою власних нарікань, чому приймати її не слід. Виконкомівці втомлено послухали голосну, як і завжди, дискусію з цього приводу і розблокували старт роботи над цілком практичною і потрібною програмою.

На засіданні ухвалено програми підвищення безпеки дорожнього руху (серед заходів – встановлення відеоспостереження на дорогах), проведення інвентаризації масивів земель сільськогосподарського призначення на 2019 рік. У ході обговорення останньої член виконкому А. Булда акцентував увагу голови і фахівців-земельників на впровадженні законодавчих новацій щодо можливості передачі в оренду польових доріг, аби інтереси мешканців громади були враховані і зручні для них шляхи залишалися у вільному користуванні.

На 2019 рік встановлено батьківську плату у ЗДО на рівні попереднього року: 75% вартості харчування у селищних закладах і 40 – у сільських. Традиційними рішеннями надано допомоги: на лікування, при народженні дитини, воїнам-афганцям і матері загиблого А.Тищенка до пам’ятної річниці; звільнено батьків-пільговиків від оплати за харчування дітей у освітніх закладах; визначено перелік суспільно-корисних робіт для «штрафників» тощо.

This slideshow requires JavaScript.

Є.Зима, фото автора