І знову дилема: ламать і будувать чи, не ламавши, будувать…

Із сесії селищної ради ОТГ

This slideshow requires JavaScript.

Як завжди, коли скликається позачергова сесія і до розгляду питань небагато, як і було на 5-ій позачерговій, на авансцену виходить «Різне» – голова спілкується з депутатами, а вони – з нею, зачитуються звернення – обранців, мешканців. Повідомляє, що зроблено чи з`ясовано за тими зверненнями. Отож, коли мерія не виснажена багатогодинним розглядом основних питань, можна почути нову й цікаву інформацію, думки.

А збиралися екстрено 27 лютого заради дофінансування бюджетних установ – і тих, що однією ногою вже в ОТГ, і тих, котрі й надалі обома залишатимуться у районному підпорядкуванні. Сесії передувала зустріч у селищній раді з делегацією головних розпорядників бюджетних коштів району, хто має проблеми з фінансуванням своїх установ. Коли потужна «кавалькада» керівників рухалася на ту зустріч у мерії, навіть пересічні варвинці перемовлялися: мабуть, по гроші…

Далі – розгляд на бюджетній комісії селища. Щоб закрити потреби лютого-березня у першочергових видатках бюджетних установ мерія мусила зняти майже 1,3 млн гривень з планів на ремонт і утримання доріг, із запевненням: щойно перегляд бюджету за квартал покаже перевиконання – поповнять ту суму до попередніх обсягів. Лунали й такі думки: кошти зняти з благоустрою чи з придбання бульдозера для сміттєзвалища (М. Цопа); а чи не скидається те постійне дофінансування на повне утримання районних установ, чи й район вже „спустив” власні заначки (В. Неліпа).

Голова бюджетної комісії В. Гармаш на прикладі видатків на терцентр соціального обслуговування пояснював так: у розрахунок брали кількість соцпрацівників і їх підопічних по Варві, Калиновиці, Леляках, утримання адмінперсоналу здійснюватимуть відповідно до кількості населення в ОТГ (порівну з районом). Висловився він і за нагальність вирішення проблеми бульдозера – чи придбання, чи ремонту старого, адже звалище без впорядкування вже повзе і на трасу, і довкола визначеного місця.

Член комісії, голова фракції аграріїв М. Гайдай висловив впевненість, що фінансування, заплановане на дороги, з перевиконання бюджету буде обов`язково відновлено. І нагадав, що треба не чекати тих надходжень, а працювати над наповненням селищної скарбниці – вивчити, чи всі платники податків сплачують їх за місцем реєстрації, інші резерви.

Відтак на сесію вийшли з узгодженим рішенням: на лютий-березень надано субвенцію районному бюджету для загальноосвітніх закладів Варви і Леляків (близько 400 тис.), Будинку школяра (майже 113 тис.), методкабінету – близько 63, бухгалтерії – 86, групи господарського обслуговування – 39, ДЮСШ – майже 47 (районний відділ освіти). 68 тис. спрямовано центру первинної медико-санітарної допомоги, терцентр соцобслуговування – більше 100 тис., музичній школі – близько 33 тис., РБК і музею – близько 317 тис., ЦБС дофінансовано на 42 тис. грн за рахунок серпневих видатків.

Другим питанням порядку денного затвердили штатні розписи установ старостинських округів Калиновиці і Леляків. Це колективи садків і клубів, де повні ставки, на жаль, лише у двох працівників із загалом чотирнадцяти. Дофінансування, певно, і тут би не завадило.
У «Різному», котре цього разу за часом обговорення перекрило основний порядок денний, знову говорили про перспективу зведення футбольного майданчика зі штучним покриттям (ініціатива нардепа О.Кодоли, кошти місцеві 50х50 з державою, 700 тис. доведеться сплатити селищній мерії). Депутат А. Костін минулої сесії виступив з ініціативою не руйнувати т.з. хокейну коробку на селищному стадіоні, навпаки полагодити її, а для нового майданчика знайти інше місце. Цього зібрання голова поінформувала, що відділ освіти проект вже має, де виконана «прив`язка» до згаданого місця. Селищні депутати, звісно, не могли не зауважити: якщо кошти виділяють вони, то чому ж вирішує подібні речі хтось інший?

Пропонували вивчити, що буде дешевше – внести зміни до існуючого проекту чи витрачатися на демонтаж, який, певно, однак передбачений у вартості робіт. Тим паче, що коробка, хоч і в занедбаному стані, але дітворою, спортсменами обжита.

Отож для місцевої влади знову постає дилема: ламать і будувать чи, не ламавши, будувать, втрапити до когорти «ваятелів» чи валятелів?.. Та й справді, що то воно нині за болячка – ні з того ні з сього зривати совєцький асфальт?

Обговорювали на сесії й резерв наповнення бюджету: представники бюджетної комісії вважають, що підприємства, а найбільше на теренах Варвинщини – «Дружба-Нова», мають сплачувати ПДФО за місцем реєстрації підприємства чи структурних підрозділів. Як інформувала В. Саверська-Лихошва, посилаючись на роз`яснення, можуть і за місцем реєстрації працівників, в т.ч. у селах району. Озвучено до депутатського відома і суму, сплачену за роздрібну торгівлю пальним на АЗС у ІІ півріччі мин. року – близько 850 тис. грн. Щоправда, багато це чи мало – ніхто не коментував, як і те, що, може, і тут не без резервів?

Схоже, розпочата у селищі дискусія, звісно, якщо наполегливість ініціаторів швидко не вичахне, може перейти у справжню «битву за урожай» – наповнення місцевих бюджетів, кожен – свого.

Запитували депутати і про спільні плани райради і мерії на облаштування залу очікування рейсового транспорту у приміщенні колишньої друкарні на центральній площі Варви. Голова громади поінформувала, що планують взяти у власника – районної ради, в оренду колишнє цехове приміщення – як альтернативний варіант закритій автостанції. На запитання, хто ж там порядкуватиме, відповідала так: «О шостій ранку, коли йду на роботу, відкриватиму, а опісля шостої вечора, дорогою назад, закриватиму… – А прибиратимете теж Ви? – дивувалися колеги. – Прибиратиме загін благоустрою».

Хоч аргументів проти на той момент ніхто не озвучив, проте й схвалення теж не звучало: приміщення не має окремого виходу, належного ремонту й облаштування, маршрути перевізників повз ще не йдуть, та й скільки тих маршрутів залишилося… Чи допоможе комусь така альтернатива дочекатися в теплі транспорту, чи навпаки – прогавити його – невдовзі побачимо.

Ну і приписка до записок із сесії цього разу така. Теж у «Різному», можливо, опісля зняття з розгляду на минулій сесії низки питань, голова ради нагадала депутатам правила роботи депутатських комісій, прописані у положенні, – підготовка і розгляд проектів рішень, скликання засідань тощо. А депутат М. Цопа попросив нагадати новобранцям, що у їх обов`язках – зустрічі з виборцями, звіти про такі зустрічі. Голова охоче підтримала його, поінформувала, що вона із секретарем ради Л. Лущик нещодавно зустрічалися із зарічанами в окрузі Любові Олександрівни, а Микола Миколайович – зі своїми виборцями перекопівського подолу. Нагадала, що раз на рік обранці мають звітувати про свою діяльність. У минулому скликанні, говорила, звітували – щоправда, кожен по-своєму.
Новоприбулі ж колеги поки що віджартовувалися так: ще й звітувати ні про що, та й такого місця для зібрань, як у колеги-старожила, не мають.

Ну а виборцям, певно, «слова, слова, одні слова» у звітах не вельми й потрібні, хочеться вже мовчазної роботи. І без аргументів, що хтось не дає чи заважає.

Є. Зима