ГУБЕРНАТОР ВІДВІДАВ ВАРВИНЩИНУ. Говорили про зроблене і плани, про реформи і їх сприйняття людьми

Минулого вівторка, 16 квітня, у нас в районі перебував голова Чернігівської облдержадміністрації Олександр Мисник. Робочий візит розпочав із Журавської школи, масштабний проект реконструкції якої – заміна даху і вікон, утеплення фасаду – підготовлено районною владою до проходження відбору на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку. Також ознайомився із роботою комплексу з переробки органічних відходів та кукурудзяного силосу в біогаз ТОВ «Городище-Пустоварівська аграрна компанія», який у цьому селі став до ладу наприкінці минулого року і щомісяця продає державі електроенергії на понад 3,5 млн грн.

На об`єктах губернатора супроводжували голови райдержадміністрації Любов Доля і райради – Петро Бакуменко, а далі, у залі засідань райради, де відбулися збори активу району, до обговорення стану справ у районі, області та державі в цілому приєдналися очільники Варвинської селищної ОТГ, сільських громад району, керівники установ, депутати районної та селищної рад, фахівці місцевої виконавчої влади.

Минулий 2018-ий, поточний 2019-ий роки і для Варвинського району були пов`язані з вирішенням питань впровадження реформ, ініційованих Президентом України П. Порошенком і урядом, зазначила на зборах активу Любов Доля. Зокрема, це децентралізація бюджетних ресурсів і влади, котра, на її думку, дозволяє не тільки вчасно фінансувати першочергові потреби бюджетної сфери, а й вкладати значні кошти у ремонти закладів соцсфе­ри, доріг і вуличного освітлення. Зі створенням Варвинської ОТГ постали питання передачі їй установ на території громади та створення умов для роботи тих закладів, які надають послуги жителям ОТГ і сіл району, шляхом співфінансування з обох бюджетів.

Л.Доля нагадала загалові пріоритети діяльності районних органів влади: забезпечення належних умов проживання і соціального захисту населення, надання всього спектру освітніх, медичних та ін. послуг, сприяння розвитку реального сектору економіки, залученню інвестицій, формуванню енергоефективного середовища. Район посідає другу позицію в області за виробництвом і реалізацією промислової та сільськогосподарської продукції на одного мешканця, також має найвищий показник податкових надходжень до бюджетів і найбільшу середню зарплату – 10,3 тис. грн, в усіх сферах діяльності представлене підприємництво, аграріями втілено два потужні інвестиційні проекти – комплекси із виробництва біогазу у Журавці і зернопереробний – у Гнідинцях, більше 6 млн грн держкоштів освоєно на ремонтах доріг району.

Розпочинає свою діяльність ТОВ «Варва-нафта» (геологічне вивчення надр і подальше видобування вуглеводнів), за соціальною угодою з яким планується придбання медобладнання для ЦРЛ. У рамках реформування сільської медицини планується зведення нової будівлі амбулаторії у Журавці. Триває реалізація гуманітарних програм: державних – НУШ (організація нового освітнього простору для початківців), «Доступні ліки», місцевих – харчування і підвозу школярів, допомоги хворим на діабет та інші, реформування первинної медицини тощо.

Проблемні питання, озвучені головою РДА: збереження і розвиток медзакладів, де бракує фахівців і обладнання; забезпечення повноцінної роботи головного промислового підприємства – Гнідинцівського ГПЗ; стан доріг державного значення (макіївська та ін).

Цей перелік проблем, де потрібне втручання області і держави, невдовзі у виступі доповнила і голова селищної громади В.Саверська-Лихошва, попросивши особистого сприяння губернатора у залученні коштів на реконструкцію очисних споруд у Варві.

Що вдалося зробити у ОТГ у перший рік її роботи: у дитсадках ремонтували опалення, у «Казці» – замінено електромережу, коштом ДФРР придбано трактор із навісним обладнанням, із селищного бюджету 3,7 млн спрямовано на ремонт вулиць, з допомогою КП «Надра Чернігівщини» розчищено русло Удаю в районі пляжу, котрий обладнано до нового відпочинкового сезону необхідними конструкціями і дитячим майданчиком, встановлено нові зупинки громадського транспорту, триває відновлення вуличного освітлення у селах громади і селищі, у ліцеях проводилися необхідні ремонтні роботи (каналізація у першому, ганок – у другому тощо), забезпечено співфінансування будівництва майданчика для міні-футболу, ведеться організаційна робота щодо початку реконструкції очисних споруд, стартує цьогорічний ремонт доріг – на 3,9 млн, проведено низку заходів благоустрою, у яких беруть участь і небайдужі жителі громади.

У обговоренні інформацій місцевих спікерів, із запитаннями до гостя з області виступили начальник сектору освіти РДА В.Кутовий, директор ліцею №2, депутат селищної ради В.Небрат, колишні депутати селища, а нині – активісти В. Остапець і Д.Павленко. Зокрема, Василь Небрат нагадав, що на державне фінансування торік так і не втрапила реконструкція даху його закладу – 6 млн грн, тоді як по області залишилися невикористаними 19 млн держсубвенцій на такі цілі. Як зазначила голова РДА, невтілений проект – то недопрацювання на місцях, недостатній його супровід. Голова ж ОТГ інформувала, що проект не пройшов остаточного відбору Мінрегіону, бо не містив комплексних заходів реновації (утеплення) приміщення. Якщо врахувати всі вимоги, він сягне більше 30 млн грн, тож наразі розглядаються варіанти самостійно замінити дах ліцею.

На заході за участю губернатора громадські активісти висловили низку нарікань на діяльність ОТГ і її голови – зокрема, у тарифоутворенні на послуги КП, співфінансуванні районних установ; існуючі очисні, на їх думку, експлуатувалися не як належить; де контроль з боку обласних структур за організацією їх реконструкції та й взагалі за діяльністю об`єднаної громади; відповіді на запити з обласних структур вважають відписками тощо.

Спілкуючись із учасниками варвинського зібрання, Олександр Мисник зазначив, що з більшості порушених питань – наприклад, діяльності ОТГ, громада має необхідні важелі впливу: обирає своїх представників – голову і депутатів, рішення, в т. ч. бюджетні, формуються й ухвалюються колегіально – у комісіях і на сесії. Із подальшим впровадженням децентралізації влади в країні очікується створення інституції префектів, котрі матимуть певні контрольні функції, зазначив голова ОДА.

Щодо реконструкції важливих інфраструктурних об`єктів очільник області наголосив на необхідності стратегічного планування розвитку громади, району, регіону, планування бюджетів і послідовному виконанні тих планів, на системному підході – приміром, перш ніж асфальтувати дороги, варто оновити комунікації під ними.

На простих, дохідливих прикладах з власного досвіду О. Мисник прокоментував хід реформ у медицині, освіті, інших галузях, наголосивши, що їх успіх великою мірою залежить від тих, хто впроваджує їх на місцях, від рівня відповідальності, від підтримки людей і нашої готовності до змін, від чіткого усвідомлення, куди рухаємося, і політичної стабільності в державі.

Успіх будь-якої справи – у спільних зусиллях держави, громади, її мешканців, не помиляється у будь-чому той, хто нічого не робить, головне – вчасно виправляти помилки, влучно зауважив губернатор.

Є.Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.