Грип типу А та його профілактика

ПОСТ ЗДОРОВ`Я

У січні 2020 року у Варвинському районі зафіксовано 3 випадки захворювання людей на грип, інформує місцеве управління Держпродспоживслужби

Це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє.

Для профілактики потрібно уникати скупчень людей, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися, мати чисті руки, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, загартовуватись, при необхідності використовувати засоби профілактики, які є в аптеках (вітаміни, противірусні препарати). Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Це посилює здатність організму протистояти грипу.

Ю. Клименко, помічник лікаря-епідеміолога Варвинського РЛВ ДУ «Чернігівський ОЛЦМОЗ України», продовжує тему:

Клінічні ознаки грипу типу А (H1N1) є універсальними: головний біль, біль у м’язах, горлі, підвищення температури тіла, кашель, нежить, закладання носа, в окремих випадках — блювота і пронос.

Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, біль у м’язах, порушення сну.

Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі – загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини.

Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.

Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.

Здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. Через три дні після зараження спостерігається різке підвищення температури з явищами інтоксикації, головний та м’язові болі.На 3-5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

При наявності ознак грипу треба негайно звернутися за медичною допомогою.

Це прискорене або утруднене дихання; синюшність навколо рота та інших шкірних покривів; поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких); носової кровотечі; висока температура тіла; відмова дитини від пиття; неможливість розбудити дитину або відсутність її реакції на звертання; надмірне збудження або поява судом; скарги на сильний головний біль; відсутність сечовипускання або сліз під час плачу; погіршення носового дихання; розлад шлунково-кишкового тракту, нудота, блювота, поява частого рідкого випорожнення; надсадний сухий кашель, нерідко – з домішками крові; стійке підвищення температури тіла; поява крові в мокротинні.

Вірусом грипу типу А (H1N1) можна заразитися від іншої хворої людини під час розмови, кашлю, чхання, при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2 м).

Інфекційний період (коли хворий є небезпечним для оточуючих) при грипі типу А (H1N1) може тривати протягом 7 днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються — то до їх зникнення.

Щоб попередити зараження грипом типу А (H1N1) потрібно: уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції; обмежити відвідання місць великого скупчення людей; часто провітрювати приміщення; часто мити руки з милом; прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками; уникати обіймів, поцілунків і рукостискань; прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути; якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше 2 м; носити марлеві маски, проводити вологе прибирання в приміщеннях, утриматися від поїздок у громадському транспорті; дотримуватися здорового способу життя, зокрема, повноцінного сну, вживання здорової їжі, фізичної активності.

Для профілактики зараження доцільно вживати вітамін С та імуностимулятори щоб підвищити загальну опірність організму. Проте, слід пам’ятати, що перед початком прийому будь-яких медичних препаратів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Фахівці рекомендують такий мінімальний пакет лікарських засобів та виробів медичного призначення: респіраторну маску, яка захищає на 95%; сухий інгалятор; етиловий спирт 96%; альбуцид (сульфацил натрію); засіб для дезінфекції рук.

Використовувати їх слід у разі потенційного ризику інфікування – якщо ви вирішите провідати хворого на грип чи перебуватимете у місці скупчення людей. Перед виходом з дому спочатку вдихніть спирт, потім – інгалятор. Повторіть комбінацію тричі – з інтервалом у 5 вдихів-видихів. Процедуру слід проводити 3-4 рази на добу. Альбуцидом закапуйте очі – по одній краплі двічі на день. Руки протирайте дезінфікуючим засобом після кожного дотику до речей спільного з іншими особами користування: дверних ручок, перил.