Фахову правницю полонила …фіалкова краса

Адреси досвіду

Її професія – юристки, правниці, і нинішня посада начальника відділу “Варвинське бюро правової допомоги” Ніжинського місцевого центру з надання БВПД, здається, не передбачає лірики і сентиментів. Щодня – непрості юридичні і життєві ситуації, вирішення яких великою мірою залежить від твердості характеру, принциповості, відданості обраній справі – без зайвого часу на особисте життя і захоплення. Проте Юлія Коваленко, продовжувачка родинної династії правоохоронців (батько Ілля Какама багато років віддав службі в райвідділі міліції, чоловік Олексій теж раніше працював у правоохоронній системі), нині щаслива молода дружина і матуся у «декретній» відпустці, за лічені місяці змогла здійснити майже неможливе. Захопилася копіткою справою вирощування тендітної і примхливої, але такої дивовижної квітки – кімнатної фіалки, і вже встигла зі скрупульозністю юриста довести свої знання про її агротехніку до високого рівня. Набутим досвідом і садивним матеріалом із власної колекції у півсотні сортів жінка нині охоче ділиться з іншими любителями квіткової краси, реалізуючи саджанці і дорослі рослини, консультуючи всіх, хто цікавиться фіалкою, у Вайбер-спільноті.

Отож, докладніше про своє захоплення сенполією – такою є друга назва цієї простої-непростої квіточки, особливості догляду за нею, про плани і мрії у цій діяльності розповідає Юлія Коваленко, а світлини з її фіалкового «портфоліо» хоча б частково передадуть красу і розмаїтість культури.

– Дійсно, нині я молода мама у декреті, – розповідає трішки про себе майбутнім читачам Юлія. – Освіту маю вищу юридичну, працювала у Варвинському райвідділі міліції, а згодом – поліції. До відпустки по догляду за дитиною очолювала Варвинський відділ Ніжинського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги. Моя робота, як попередня, так і нинішня, мені подобається. Але, перебуваючи в декреті, відчула всю складність свого нового стану, коли всю себе в режимі 24/7 віддаєш дитині і дуже розтрачаєшся фізично й емоційно. Відновити сили і душевну рівновагу допомагає якась цікава справа. Раніше я вишивала, але це – голки, нитки, схеми, і дитина (сину Назарчику – рік і три місяці – прим. автора) те все тягне до рук, що складно і навіть небезпечно.

І от восени минулого року, гортаючи сторінки інтернету, звернула увагу на фіалки, їх багатолику красу, і мені теж захотілося спробувати. Очі розбігалися, скільки їх, виявляється, є сортів, різної форми, кольору, розміру. Я відразу замовила більше 30 сортів – і ту хочу, і та гарна, а інша – взагалі чудова – ще не думаючи, а що ж я з ними робитиму.

Коли саджанці прийшли і я почала з ними працювати, то зрозуміла, що нічого не знаю про цю квітку. І підсвічувала неправильно, і поливала неправильно…

– А взагалі фіалка дуже вибаглива у догляді?

– Тепер вже можу сказати, що ні – якщо точно знаєш, як з нею поводитися. Я почала вивчати її агротехніку, хвороби, шкідників. Нині знаю, якою водою і коли краще поливати, в який момент слід поставити у тепличку чи пересадити. Тож успіх залежить не від її вибагливості, а від твоїх знань. Коли є вільна хвилина, читаю корисні статті, дивлюся відео щодо особливостей догляду. Для захопленої цією справою людини інформації дуже багато. Щоправда, не вся вона є перевіреною, багато чого треба набувати досвідом. Вивчивши особливості догляду за фіалкою і почавши реалізувати свій садивний матеріал і квіти іншим, я створила групу у Вайбері, де ділюся своїми відео, постами, навіть своїми помилками. Можливо, так покладемо й початок колекції фіалок у нашому районі чи регіоні.

І, до речі, саме моя освіта і професія дуже багато мені дають навіть у квітникарстві, до якого я теж підійшла зі скрупульозністю, точністю юриста. Це дає мені можливість вирощувати гарні квіти, адже фіалка має вчасно і розвинутися, і закласти бутони, і зацвісти.

За кілька місяців захоплення фіалкою купувала на розвід листочки, дітки (молоденька укорінена розетка), стартери (молода сформована рослина). Нині зібрала колекцію більше 50 сортів, є такі рослинки, які вже тричі цвіли. Замовила ще 50 сортів, додавши нових цікавинок за формою.

Ще до карантину була можливість побувати на виставці фіалок у Києві – краса неймовірна, розмаїття сортів – від мініатюрних, що вміщуються у чашечці, до гігантів-трейлерів – квітнуча розетка, як волейбольний м`яч. Квіти всіх кольорів веселки, і махрові, і прості, тож лише впевнилася, що обрала захоплення до душі. А ще зародилася мрія розвинути місцеве фіалководство і теж колись у перспективі у нас, у Варві, зібрати таку виставку, щоб і наші земляки мали змогу побачити ту неймовірну красу.

– Юліє, а які ж ключові моменти у правильному вирощуванні фіалки?

– Якщо дотримуватися основних правил агротехніки, то догляд за фіалками не складний. Поливають помірно, не допускаючи пересушування та перезволоження. Дуже зручно – фітільний полив: шнурочок із горщика випускається у піддон з водою і квітка бере стільки вологи, скільки їй потрібно. Оптимальною температурою для фіалок є діапазон від 18 до 22 градусів, а вологість повітря – 50 відсотків. При вирощуванні на підвіконні треба захистити їх від прямого сонячного світла та протягів. У такому випадку квітка цвістиме постійно, з перервою взимку. При досвічуванні на стелажі треба дотримуватися терміну не більше 14 год. Підживлення добривами – постійне і помірне, у відповідності до інструкції виробника. Грунт повинен бути легким і пропускати повітря, з цією метою до нього додають перліт або пінопластові кульки, або мох сфагнум. Пересаджування бажано робити навесні та восени.

Багато чого корисного викладаю у групі у Вайбері, адже можу узагальнити вивчене, вже маю власний досвід. Ось, наприклад, розповідала про свій прикрий випадок – провітрювала кімнату після прибирання і не всі квіти зі стелажа винесла у інше приміщення. Температура менше 15 градусів виявилася критичною для них, тож на власному прикладі показувала, як їх реанімувати: сфотографувала проблему, показала, чим оброблятиму, і додала результат опісля.

Або інший приклад: у боротьбі зі шкідниками чи хворобами дуже важливі знання і ретельне виконання всіх заходів. Є такий шкідник тріпс, треба знати всі стадії його розвитку (їх аж 5), щоб ефективно побороти. Неправильне засто­су­вання препаратів може спричинити резистентність (стійкість) шкідника до них. Ретельно вивчивши технологію, підібравши малотоксичні препарати, можу порадити й іншим. У групу додаю всіх, хто купує у мене фіалки та цікавиться такими квітами, і ділюся своїми знаннями про їх вирощування.

До речі, важливо й посадковий матеріал брати у перевірених продавців, аби не занести хвороб і шкідників, яких не побачите неозброєним оком. Зазвичай попереджаю кожного покупця: якщо протягом тижня з квіткою щось станеться, а це може бути наслідком моїх прорахунків, замінюю на нову. Далі ж варто стежити за постами у групі і дослухатися до порад.

– Юліє, Ви згадували про стелаж, підсвічування… Ваше захоплення потребує якихось додаткових технічних облаштувань, адже 50 сортів – це вже, як мінімум, півсотні горщиків?

– Мої квіти займають десь п`яту частину кімнати у квартирі – це одне велике вікно та стелаж, виготовлений із старої, радянської шафи. Придбала 4 лампи LED-підсвітки, щоб підсвічування було ефективним і економним.

– Мабуть, у цьому Вам допомагав чоловік? Як родина ставиться до Вашого захоплення?

– Так, Олексій змонтував стелаж, коли є необхідність комусь завезти замовлення, теж охоче допомагає. Ставиться, думаю, з розумінням, адже бачить, як фіалки мене радують, от тільки поступитися й другим вікном ще не готовий, – жартує Юлія.

Найскладніше – це моєму синові. Малеча жваво цікавиться всім довкола, тож поки що довелося «забарикадувати» доступ до стелажа двома великими коробками. Як буде далі – побачимо. Намагаюся поєднувати і захоплення, й інтереси родини.

З квітами працюю, коли вже вклала спати сина – треба формувати розетки, висаджувати листочки на розмноження, пересаджувати по мірі росту тощо. Якщо є необхідність застосовувати хімічні препарати, ретельно провітрюю приміщення.

Коли прийде час виходити на роботу, намагатимуся раціонально поєднувати обидва заняття.

– Юліє, а як виникла думка розпочати продаж рослин, може, тому, що швидко навчилися розмножувати? Їх же треба десь всі розміщувати…

– Мабуть, і так. Перші квіти з`являлися тому, що вони такі гарні – і ту, і ту хочу… А коли зрозуміла, що навчилася доглядати, розмножувати, то чому б не спробувати й додатковий заробіток? Поки що реалізую здебільшого завдяки інтернету – спілкуюся у Вайбері і Фейсбуці з тими, хто цікавиться фіалками, поштою відправляю замовлення. Вартість – від 15 грн за зрізаний листочок до 90 – за дорослу квітнучу рослину, дітка – 25-30 грн (безсортові – вдвічі дешевші). Ціна усереднена за тією, яку бачу у групах фіалководів, – щоб окуповувалася робота, було цікаво працювати і водночас – щоб доступно у нашій місцевості. У групі більше двадцяти клієнтів, чимало з яких брали вже не одну квітку.

Коли збереться більша колекція, підросте синок, більше буде рослин, подумаю про створення сайту, інші способи реалізації. Нині ж всі зацікавлені можуть звертатися за номером у Вайбері 093-241-39-34, посилання на групу https://invite.viber.com/?g2=AQBuUecDu5Te%2FEtWTiHKalvhZA5X%2FcvYMlLn9Khsif%2F7OeyjFhZ2Z03cyfq4RU4H, переглянути альбом «Фіалки» у моєму профілі у Фейсбуці.

– Юліє, Ви так захоплено розповідаєте про фіалки, багато читали й пробували, навчилися вирощувати і розмножувати кущики. Тож насамкінець розмови таке запитання: а чи десь там, у мріях, ще немає думки й собі виводити нові дивовижні сорти?

– Фіалок нині – десятки тисяч сортів. Чим мені ще подобається ця квітка – придбавши певний сорт, приміром, біла квітка з рожевою серединою і блакитним напиленням, при подальшому розмноженні вона може проявитися різними варіаціями цих кольорів – так фіалка спортується, і це завжди гарно, цікаво.

Фіалководи, працюючи над новими сортами, проводять запилення, висівають рослинки насінням, якщо отримують гарний і стійкий сорт, дають йому ще кілька разів поцвісти, аби ознаки закріпилися, і тільки потім реєструють його.

Поки що у моїх планах навчитися вирощувати їх так, щоб інтуїтивно відчувати, чого саме потребує той чи інший сорт. Як вже й говорила, хочеться привернути увагу варвинців, мешканців нашого регіону до цієї чудової квітки, популяризувати її. Дуже хочеться у перспективі створити у нас виставку і запросити на неї відомих фіалководів, аби показати землякам красу фіалки, вміння людей, що її створюють.

Особисто я отримую задоволення від того, що розпочата справа у мене виходить – чи це зацвітає новий кущик, чи вдається побороти шкідника. А ще хочеться ділитися з іншими тими знаннями і досвідом, які вже маю.

– Дякую за цікаву розмову і зичу удачі у Вашому захопленні квітами, нових звершень у цій справі.

Записала Є. Зима,
фото з архіву героїні розповіді.

This slideshow requires JavaScript.