Для КП – техніка, підприємцям – податкові поступки, районним установам – дофінансування, вільну землю – у резерв

Це лише верхівка айсберга листопадового порядку денного селищної ради, де протягом місяця відбулися засідання виконавчого комітету, чергова 19-а сесія та позачергова 20-а, на яких ухвалено рішення, необхідні для щоденного функціонування громади, обговорювалися проблемні питання. Викон­ком і чергову сесію вела голова гро­мади Валентина Саверська-Лихошва, позачергову – секретар ради Любов Лущик, участь у них брали депутати і члени виконкому, керівники відділів ради і комунального підприємства, охочі громадяни.

Виконком від 8 листопада. Ключовим у низці питань до розгляду був звіт селищного голови про виконання плану соціально-економічного розвитку громади за 9 міс. поточного року. Щокварталу В. Саверська-Лихошва підбиває таку символічну риску зробленого спільно радою, депкорпусом, комунальниками, колективами установ і озвучує проблеми до виконання, тож і цього разу звіт був інформативним.

Нарешті на фініші тривала процедура накопичення державної субвенції на формування інфраструктури громади (надається при створенні ОТГ і перераховується частинами щомісяця), з якої заплановано придбати новий трактор для КП, а також снігоочисний відвал, навісну щітку, подрібнювач гілок. Сума субвенції дозволила закласти кошти і на придбання погружного насоса теж для потреб КП, техніка з`явиться вже у грудні.

На жаль, у нашій громаді, де кількість сільського населення невелика, така субвенція становить лише близько 770 тис. Натомість щороку вилучення коштів до держбюджету сягне 9 млн. Це один з наслідків того, що згуртуватися у громаду, більшу територіально й чисельно, Варвинщина наразі не змогла.

Повідомила голова й про виділення державних коштів (за сприяння нардепа О.Кодоли, близько 250 тис. грн.) на встановлення нових зупинок громадського транспорту – двох у селищі і трьох у селах громади. Чималі обсяги ремонтних робіт (на 3,2 млн грн.) цьогоріч виконано на шляхах і вулицях громади: Миру, Шевченка, Ломоносова, Зарічна, Польова, Пилипенка, Лютневого повстання, Підгірна та чимало інших у селищі, Удайська в Леляках і Шевченка у Калиновиці, ремонтувалися тротуари. Як звучало у обговоренні на виконкомі, не завершено упорядкування тротуару та стоянки по вул. Шевченка (на місці прокладання нового водогону), адже тримає просідання грунту. Тож проблемну ділянку ретельно защебенили, а асфальтом покриють наступного сезону. Продовжаться ремонтні роботи і на тих вулицях, котрі цьогоріч розпочато. Хоч спершу підсипання грунтівок асфальтною крихтою варвинцями сприймалося скептично, проте, випробувши таке покриття, мешканці тих вулиць нині дякують, зазначила голова.

Любов Лущик, котра обрана до ради від варвинської вул. Трудова, вкотре нагадала про необхідність підтримати у ремонті вулиці її мешканців, які значні роботи виконали власним коштом і силами, залучили спонсорську допомогу. Наступного сезону рада має намір продовжити тут ремонтні роботи.

Триває виготовлення та оновлення проектно-кошторисних документацій на важливі об`єкти інфраструктури: водогін по Зарічній – загальна вартість робіт 2,4 млн., реконструкція очисних – 9,5 млн., зовнішнє освітлення у Воскресенському, Леляках і Калиновиці тощо.

У освітніх закладах громади виконано та тривають необхідні роботи: ліцей №1 – ремонт санвузлів, системи опалення, даху початкової школи, на ремонт санвузлів основного корпусу передбачено 310 тис. із держбюджету і 224 – з місцевого; ліцей №2 – виконані поточний ремонт даху та реконструкція ганку; у селищних і сільських садках по потребах ремонтувалися системи опалення, водопостачання, переобладнувалися приміщення, закуповувалися меблі тощо. Триває робота з втілення заходів пожбезпеки і дистанційної передачі даних газових лічильників у зазначених закладах.

Завершується тривала і проблемна ново­будова на стадіоні «Юність» – міні-поле зі штучним покриттям на 1,4 млн грн. (співфінансування держави і селища), проведено утеплення приміщення ЦНАПу та оновлено фасад будинку культури, господарським способом здійснено освітлення алеї у «Казковому містечку», в`їзду у селище, вул. Польова, Тищенка, полігону ТПВ, ремот водомережі у с. Григорівщина.

Цьогоріч у селищі встановлено три дитячі майданчики (вул. Зарічна, Шевченка, Польова) – за допомоги Народного депутата О. Кодоли та депутата облради, заступника голови Аграрної партії С. Гайдая. Сергій Гайдай виділив кошти для презентабельних лавочок райцентрівського скверу і пляжних конструкцій в урочищі «Піски». Коштом державного екологічного фонду розчищено ділянку русла Удаю у цій зоні відпочинку, навесні тут теж буде встановлено дитячий майданчик, інформувала колег голова щодо робіт з благоустрою. Силами загону благоустрою та КП «Господар» підтримувався порядок на вулицях селища та упорядковувався полігон ТПВ.

Торкнулася звітуючи і земельних справ: Варвинська ОТГ однією з перших в області прийняла у власність землі за межами населених пунктів, відтак зросла кількість охочих реалізувати своє право на безкоштовний наділ. Опрацьовано 311 заяв від громадян, спірні ділянки під гаражі по вул. Садова спрямовано на аукціон, земельні торги відбудуться на інвестиційно привабливі ділянки, для учасників АТО передбачено резерв для першочергового отримання безкоштовного паю. Ведеться робота з переукладання діючих договорів оренди із сільгоспвиробниками, аби збільшити надходження до бюджету від оренди землі.

Проблемним лишається питання визначення подальшої долі багатоповерхівок у селищі, зазначила В. Саверська-Лихошва. Цьогоріч проведено 20 зборів їх мешканців з метою створення ОСББ або визначення управителя.

У обговоренні членами виконкому звіту, котрий було подано й на чергову сесію, та стану селищних справ в цілому звучала така теза: левова часта бюджету витрачається на поточне утримання власних установ, надається на співфінансування районних, проте й зроблено немало. Це копітка командна робота ради, апарат якої укомплектовано, і установ, за підтримки і конструктивної взаємодії депутатського корпусу, виконкому, мешканців громади, підкреслила Валентина Василівна.

На виконкомі погодили проект статуту громади, який пройшов визначену законодав­ством процедуру розроблення і громадського обговорення, перелік видів громадських робіт, на які залучаються безробітні громадяни. Ухвалили низку поточних рішень: щодо звільнення від оплати за харчування в освітніх закладах дітей-пільговиків, спилювання аварійних дерев (10 – у Леляках, 6 – по вул. Пилипенка у селищі тощо), присвоєння поштової адреси, надання матеріальної допомоги – групі заявників на лікування та родині, в обійсті якої сталася пожежа (виділено 24 листи шиферу).

Як зазначалося, з початку року саме на допомогу у лікуванні використано більше 140 тис. грн., програма соцзахисту потребує поповнення, адже кількість заявників зростає. За поданими заявами надається одноразова допомога воїнам АТО (по 1 тис. грн. з нагоди Дня захисника України).

 

Звіт голови про виконання соціально-економічної програми за 9 міс. звучав і на черговій сесії 15-го листопада. Як завжди, тригодинна, 46 питань до розгляду, дві третини з яких – земельні, у залі – заявники на безкоштовні ділянки, громадські завсідники і напружене очіку­вання, отож обговорення зробленого не послідувало – еко­номили сили і час на питання су­перечливіші.

Одним з рішень напруженої сесії, врахувавши пропозиції представників місцевого підприємництва, зменшено ставки оподаткування нерухомого майна для комерційної діяльності цієї категорії платників – з 1 % від мінімальної заробітної плати за 1 м кв. до 0,4% (більш ніж вдвічі). Як зазначила Оксана Нечай, начальник відділу економічного розвитку, містобудування, архітектури та ЖКГ, зміни пройшли необхідну регуляторну процедуру. Також підприємці громади наполягли і на зменшенні земельного податку – невдовзі у земельному блоці сесії було внесено зміни до раніше ухвалного рішення, відтак замість 3% від нормативно-грошової оцінки землі платитимуть 1,25. Це однак буде більше, аніж раніше, бо у 2019-ому році втричі зросте така оцінка, роз`яснював начальник відділу земельних відносин Євгеній Ігнатенко .

Коментуючи ці кроки назустріч місцевому підприємництву, депутат Василь Небрат зазначив: рада розраховує і на їх чесність у взаєминах з громадою. Адже нині звична практика усіляко уникати будь-якої соціальної відповідальності – мінімізувати оподаткування, приховувати реальні обсяги діяльності, орендувати землю тільки під спорудою, а користуватися територією довкола (нагадав і Віктор Гармаш). Але чи згадає хтось про це, вирвавши податкові поступки від мерії, – подивимося.

This slideshow requires JavaScript.

Бюджетні зміни, ухвалені сесією, цього разу стосувалися перерозподілу поточних видатків – на оплату енергоносіїв, придбання комп`ютерної техніки, меблів, ремонтні роботи тощо для закладів ОТГ, а також дофінансування районних установ – терцентру соцобслуговування, ЦБС, медицини та ін. (на 450 тис. – за рахунок зменшення власних видатків), надано субвенцію і пологовому відділенню Прилуцької міської лікарні, де обслуговуються варвинчанки.

Голова бюджетної комісії Вік­тор Гармаш вкотре наголосив апара­тівцям ради на необхідності чіткого визначення співфінансування від інших сільрад центру надання адмінпослуг, який утримується ОТГ, а протягом року «безвозмєздно» обслуговує весь район. У обговоренні дійшли зго­ди, що зволікання сіл затяглося і доведеться припиняти приймання заяв від мешканців тих громад, котрі усіляко уникають таких видатків.

На сесії голова ради представила колегам керівника селищної служби у справах дітей Ірину Прокопенко, того дня було затверджено й установчі документи службу для держреєстрації. Також внесено низку необхідних змін до програми «Шкільний автобус», соцзахисту окремих категорій населення (фінансування допомог), регламенту і положення про постійні комісії (деталізовано норми щодо конфлікту інтересів).

А от статут комунального підприєм­ства у новій редакції (затверджується щоразу при поповненні статутного фонду) завернули на доопрацювання. На доважок чи так співпало, а того дня ухвалено рішення про проведення фінансового аудиту за період 2016-2018 років.

До речі, не тільки новий трактор невдовзі поповнить ав­топарк під­приєм­ства, звучало у обговоренні, а й техніка, надана у вигляді допомоги СТОВ «Дружба-Нова». Вантажний авто­мобіль і трак­тор наразі ста­ли у пригоді, ад­же трактор ко­мунальників вий­шов з ладу саме у пік вивезення сміття з осінніх ву­лиць.

Одним з рі­шень затвер­ди­ли результати служ­­бового роз­слідування що­до одного з ко­лег-депутатів. «Не­­байдужа гро­мадськість», кот­ру не візьмеш «на ізмор» навіть бага­тогодинними засіданнями, у пошуках смаженого заходилася вимагати прізвище того порушника. Як виявилося, кримінал полягає лишень у невчасній подачі декларації про доходи, і депутати робити показове шоу на колезі відмовилися.

Земельні питання, а останнім часом серед таких як «родзинка» для глядачів – виділення безкоштовних наділів, цього разу завершували сесію, щоправда це тривало ще години півтори. Цікавинки з них: «шматочок» площею 0,02 га біля ділянки, котра готувалася під супермаркет (поряд першої школи, напроти кафе «Лаванда») включено до переліку інвестиційно привабливих і буде продано з аукціону; 17,4 га біля леляківських кар`єрів закріплено за сільською громадою як пасовище; викуп ділянок під своїми закладами ініціювали підприємці О. Жук (піцерія над яром, неодноразово зверталася за знижкою в оренді) і родина Гайдаїв (реалізація пластикових вікон).

Із категорії «має право». До ради звернувся щодо отримання безкоштовно у власність зе­мельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства (близько 4,5 га) фермер-підприємець Анатолій Однолько, котрий на аукціоні здобув право оренди земель на «Сазі», створив фермерське господарство, ініціював зміни до договору оренди, а відтак має право за законодавством на пай. Щоб депутати підтримали рішення голосуванням, Анатолій Павлович виступив на сесії: планує «завести» інвесторів і створювати нові робочі місця. Зачувши таке, депутатські серця «дрогнули» – всі «за», і навіть «підзакував» громадський активіст В. Остапець, котрий поруч прохача вболівав за вирішення справи.

А от йому, до речі, того дня пощастило менше. Володимир Павлович приєднався до групи потенційних багатогектарних «городників» (цього разу більше 30 осіб заявників) і отримав відмову – мабуть, планував вирощувати на майже 60 гектарах, приміром, гарбузи (свого часу носив радівцям на сесії насіння, як натяк на їх некомпетентність), а тепер і сам дістав від мерії «гарбуза».

Спірними землями, котрі група варвинців на попередній сесії сподівалася отримати під городництво (йдеться про десятки гектарів в одні руки), сесія розпорядилася так: право оренди близько 40 га спрямують на торги і там вже хто переможе, ще близько 30 гектарів – зарезервують під майбутні звернення «атовців». Їх, до речі, й можуть на якийсь рік спробувати запахати морквою, цибулею, капустою і навіть гарбузами охочі до городництва, взявши у короткотермінову оренду.

Від сесії до сесії менше й тих, кому вдається «проскочити» із безкоштовним двогектарним паєм у власнісність – варвинчанка Т. Лісовська переконала депутатів надати їй ділянку, зазначивши, що син вчиться на агронома і спробує на тій землі свої сили, а от надати другий пай поряд, вже для самого студента-агронома, – голосів забракло. Не набралося «за» і для таких заявників: Д. Гезердава, А. Довженко, М. Чиж, Р. Кива, М. Замула, родина Четверякових та інші, ще кільком – розгляд відтермінували до детальнішого вивчення. Більшість заявників, йшлося в обговоренні, хочуть реалізувати своє право десь поряд із «дружбівськими» полями і готові до корчування хащів.

Варто зазначити й те, що нині, коль пішов такий довколаземельний ажіотаж, масово приватизуються варвинцями раніше виділені ділянки під будівництво, гаражі чи городництво – аби мати впевненість власника.

 

І насамкінець нотаток із листопадових зібрань селищної мерії – сесія позачергова від 22 листопада. Як день дублера, бо чи не вперше – за головування секретаря поточного скликання Л.Лущик, проте теж організована, робоча, із принциповими дискусіями. Збиралися ж заради фінансових змін щодо придбання за державні кошти техніки для КП (заощаджені на закупівлях кошти спрямують на придбання причіпа до нового трактора), принагідно ухвалили накопичені поточні.

Найгарячіші дискусії розгорнулися довкола ситуації у леляківському дитсадку, де потребує заміни опалювальний котел, та й вугілля марки ДЗ – «донецька земля», котре ОТГ отримала у спадок із прийнятими установами, гріти діток вперто не бажає. Порушив цю проблему перед колегами депутат від села Віталій Неліпа, вимагаючи негайного забезпечення закладу якісним паливом, вирішення питання заміни обладнання. Латаний-перелатаний котел, кажуть, у попередні роки «примандрував» сюди із іншого села району.

This slideshow requires JavaScript.

Як йшлося в обговоренні, раніше вирішення проблеми відтерміновували завдяки тривалим зимовим «канікулам» у садку, а нині, коли сюди переведено школярів-початківців, на ОТГ коло замкнулося – доведеться приводити до ладу занедбане опалення. Депутати вкотре наголосили на відповідальності керівників установ, відділів ради у підготовці таких закладів до роботи, аби подібні ситуації не виникали посеред зими.

Є. Зима, фото автора