Десятки сортів клематисів, винограду, плодових дерев і ягідників, декоративних багаторічників пропонують варвинські садівники Носенки

Адреси досвіду

Хто цікавиться садівництвом і  минулої осені читав публікацію у нашій газеті про подружжя садівників Миколи Андрійовича і Любові Олексіївни Носенків, котрі трудяться у власному розсаднику спільно з подругою – досвідченою садівницею Тетяною Перепадею, взяв  на замітку цю адресу досвіду, а надто –  адресу реалізації якісного сортового садивного матеріалу. Аж тут бац, і якраз навесні нас всіх з колії вибив проти­епі­демічний карантин – звичний ринок не діє, а куди податися тепер за саджанцем, адже весна однак не жде – не посадиш омріяне деревце чи квітку і втратиш ще один рік… 

На щастя, можновладним головам вчасно дійшло, що жоден карантин не має зупинити городництва й садівництва у нашій аграрній Україні. Отож з дотриманням певних карантинних заходів  реалізація агропродукції таки триває. 

Щодня, протягом традиційного робочого часу, і у вихідні також, Носенки розгортають свій зелений міні-ярмарок на майданчику сільгоспринку біля запасного поля стадіону (вул. Садова), бо мають десятки сортів  смачного районованого винограду, плодових дерев і ягідників, декоративних багаторічників, модних квітів – клематисів. Короназагроза, сподіваємося, рано чи пізно минеться, а от життя – і його окраса – сади й  квітники, має тривати, щоб там не було. Закласти молодий сад у такі скрутні часи – чим не  гарна мотивація жити й виживати. Реалізуючи саджанці, Носенки стежать за дотриманням карантинних правил – маски, безпечна дистанція тощо.

То що ж пропонують варвинцям цього сезону знані садівники, газета цікавиться у Любові Носенко:

– Асортимент плодових і ягідних культур, квітів маємо на будь-який смак, – роз­повідає Любов Олек­сіївна. – Більше сорока сортів яблуні, три десятки – груші  (літні, осінні, зимові, розмаїтих кольорів і смаків), багато сортів кісточкових: слива, аб­рикос (бомбезні, різних термінів дозрівання), персик, нектарин, дуже гарні вишні – низькорослі, чудо-вишня (гібрид з черешнею) тощо. Гарна новинка – диплоїдна слива (гібрид сливи й аличі, плід смачний, стограмовий, тривалого зберігання, кісточка добре відбирається), тож дуже рекомендуємо садівникам.

Добре  розібрали у нас колоновидні сорти (стебло максимум до 2 метрів, щедро плодоносить, висаджується у ряд на відстані півметра-метр), тож зможемо запропонувати нові вже восени.

– До речі, а які ціни на все це Ваше добро?

– Від 50 до 100 грн, найдорожчі – новинки, як диплоїдна слива, чи нектарини й персики, «колони». Але загалом на  саджанці  – ціни цілком демократичні, за зайвою гривнею не тягнемося, аби й люди купували охоче.

– Крім традиційних плодових дерев, які цікавинки пропонуєте? 

– Маємо з десяток сортів горіха-фундука; червоний і жовтий кизил – цілющі,  вітамінні плоди; жимолость – найперша смачна ягідка у саду, з`являється навіть раніше полуниці; аґрус, ожина, голубіка (чорниця), актинідія (місцевий ківі) тощо. Чимало кущиків у горщиках, із закритою кореневою системою, тож краще приживатимуться. А от звичніших усім малини й смородини вже обмаль, полуницю теж продали, адже земляки вже встигли оцінити якість наших саджанців.

А ще запрошуємо всіх по виноград! Зібрали гарну його колекцію – сорти смачні й витривалі: з рожевих – «Ювілей Новочеркаська», «Подарунок Ірині», «Преображеніє», «Віктор», «Пам`яті учи­теля», «Лідія», «Подарунок За­по­­­ріжжю»,  білі – «Ло­ра», «Ар­ка­дія», «Зірниця», «Ба­­­жена» та інші. Сад­­жанці дворіч­ні, добре вкорінені. Багато значить і те, що вирощені вони на місці, не привізні, як і всі наші культури.

– Бачу, чимало й декоративних рослин пропонуєте?

– Так, мож­на створи­ти гар­ний ба­га­торіч­ний квітник. Маємо вей­­гелу, гібіс­ку­си трьох сортів, спірею, лаванду, барбарис – як зеленолистий декоративний, так і червонолистий – їстівний. І що цікаво, декоративні рослини, квіти покупці запитують не рідше, аніж плодові.

На жаль, троянд вже цієї весни не маємо у продажу, а от любителі витких рослин оцінять нашу гарну підбірку клематисів.

Ця квітка, варта уваги і місця у кожному садку – тривале, розкішне цвітіння і водночас мінімум догляду. Коли раніше варвинці-любителі замовляли клематиси  здебільшого поштою, то нині пропонуємо з десяток чудових сортів.

– Не раз чула, як ретельно консультуєте покупців щодо посадки, подальшого догляду. А цієї весни які поради?

– Безперечно, щедрий полив при посадці. І далі, по мірі підсихання грунту треба поливати, підрихлювати, аби не тріскалася земля від суші. Пояснюємо кожному, як треба посадити, допомагаємо правильно обрізати саджанець. А плоди не забаряться, приміром, наші яблуні, груші, кісточкові зацвітають вже на другий рік після посадки. Добираємо якісні подвої, живці, рослини здебільшого середньорослі (3-3,5 м), невибагливі у подальшому догляді.

Також цього сезону радимо приділити особливу увагу боротьбі зі шкідниками, бо зима була тепла, вони, на жаль, перезимували добре. Пропонуємо всім охочим  біоінсектицид «Кораген» – ефективний і нетоксичний.

Тож запрошуємо всіх до нас по саджанці, хто не зможе побувати на нашому ярмарку біля стадіону, звертайтеся додому (Варва, вул. Кошового, 4, контактні телефони  093-099-67-05, 099-29-01-385, 097-40-60-665, Носенко Микола Андрійович).

Записала Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.