Бюджет-2022: незабезпеченість закладів зменшується, дискусії і напруга – зростають…

Із засідань комісій селищної ради

Цьогорічній “бюд­жетній” сесії селищної ради, 20-ій від 23 грудня, матеріал з якої подамо у наступному номері газети, передували, як і зазвичай, засідання постійних депутатських комісій, де фактично й відбувається основне обговорення питань до розгляду і вирують більші емоції, аніж на сесії, звучать гостріші репліки і аргументи.

Два з них – комісій бюджету і фінансів та соціально-економічного розвитку (очолюють депутати В. Небрат і В. Левадний), відбувалися за кілька днів до сесії, 17 грудня, як відкриті і стали доволі напруженими – за участі депутатів цих та інших комісій, представників установ і закладів бюджетної сфери. Скликалися вони переважно для вироблення спільної позиції щодо двох важливих і, як показало обговорення, спірних питань – бюджету громади-2022, а це – розподіл видатків на установи і потреби громади, та програми соціально-економічного розвитку на наступний рік. Це теж орієнтовний план того, що у році прийдешньому планує зробити громада, на оновлення яких об`єктів спрямувати кошти.

Бюджет-2022 детально охарактеризувала і надала вичерпні відповіді на запитання присутніх начальник фінвідділу М.Кузьмич. Доходи очікуються у сумі 173,5 млн грн, з них 46,4 млн грн становитимуть держсубвенції: освітня – 45 млн на зарплату педагогів, а також – на оплату праці в ІРЦ, дітям з особливими освітніми потребами, чорнобильцям.

Видаткова частина враховує підвищення мінімальної заробітної плати (фонд оплати праці зросте на 8,4%), зростають витрати на енергоносії, найвитратніші галузі – освіта (бл 103 млн., на 4 млн більше проти 2021 р); державне управління (17 млн, що на 3 млн менше попереднього року за рахунок заходів оптимізації); соціальний захист (бл. 11 млн – рівень попередній, з них 6,2 – терцентр соціального обслуговування, 1,1 млн – центр соцслжб); культура – 9,9 млн; медицина (6,3 млн – дофінансування потреб лікарні – зарплата лікарям, енергоносії, медикаменти, обладнання, пальне тощо; 3,2 млн – для центру первинної медицини на утримання фельдшерських пунктів у селах, пільгові ліки, енергоносії, протиковідні заходи). Медичні заклади мають основне фінансування – від НСЗУ, за надані послуги.

Як наголосила доповідачка, заробітна плата бюджетникам забезпечена на 90 %, нестача коштів цьогоріч складе лише місяць-півтора, яку планують доверстувати протягом року з резервів перевиконання бюджету.

У терміновому порядку 500 тис. планується на придбання причіпа-піскорозкидача для обслуговування доріг, оскільки таких послуг більше не надаватиме місцева філія автодору, котра ліквідовується. 1,1 млн передбачається на ремонт доріг, 1,4 – на соціальні допомоги малозахищеним категоріям населення, 200 тис. на реконструкцію газопроводу ліцею №1 (недіюча аварійна котельня), 190 – на придбання обладнання для шкільних їдалень згідно нових вимог, надаватиметься підтримка комунальним підприємствам селища і сіл. На вуличне освітлення знадобиться бл 700 тис грн, заходи благоустрою (вивезення сміття, обслуговування доріг тощо) – бл. 3 млн грн.

Також комісія узгодила оперативні зміни до бюджету цьогорічного – дофінансовано потреби освіти (ремонт шкільного автобуса, послуги дезінфекції, оплата енергоносіїв), центру соціальних служб (триває облаштування нової служби підтримки жертв насильства) тощо.

У обговоренні бюджету представники терцентру соцобслуговування, а також і депутати-освітяни порушили питання справедливого розподілу видатків по галузях. Зокрема, як зазначив керівник терцентру, депутат Ю. Булава, рада громади, щоб дофінансовувати потреби медицини, постійно “урізає” у видатках інші установи. Переклавши утримання ФАПів на селищну раду, центр первинної медико-санітарної допомоги має змогу виплачувати преміювання іншим працівникам “первинки”, таку інформацію навів виступаючий. Його підтримали не тільки колеги із соцзахисту, а й представники інших галузей: підхід до фінансування закладів має бути прозорим і однаковим для всіх. Нині ж переваги має той, хто мітингує біля ганку мерії, “бере на горло” на зібраннях.

Інший камінь спотикання у раді теж пов`язаний з “первинкою”. У комісіях вкотре дискутували довкола облаштування селищної амбулаторії – у приміщеннях пологового чи поліклініки. За наполягання більшості депутатів проект програми зазнав суттєвих змін, у неї додано ще з десяток важливих пропозицій (ремонт покрівлі ліцею №2 і терцентру, встановлення дитячих майданчиків у садках, ремонт вулиць, Журавського містка тощо.)

Передбачено 150 тис. грн на коригування ПКД для селищної амбулаторії. Найімовірніше, йдеться про документацію щодо ремонту поліклініки, який теж прописано у програмі.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.