БЕРЕЖІТЬ СВОЇ СЕРЦЯ ЗМОЛОДУ

Пост здоров`я

29 вересня за ініціативи Все­світ­ньої федерації серця та за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно відзначається Всесвітній день серця, який у 2019 році проходить під гаслом «Моє серце, твоє серце».

У 21-му столітті неінфекційні захворювання, включаючи хвороби серця та інсульт, є основною причиною передчасної смертності. За даними експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, від серцево-судинних захворювань та інсультів у світі щорічно помирає 17,9 млн людей, що є третиною від усіх летальних випадків. За прогнозами до 2030 року смертність від цих захворювань досягне 23 млн осіб щорічно.

Серцево-судинні захворювання є групою хвороб серця та кровоносних судин, в яку входять: ішемічна хвороба серця, хвороба судин головного мозку, хвороба периферичних артерій, ревмокардит, вроджений порок серця, тромбоз глибоких вен та емболія легень.

Інфаркти та інсульти зазвичай є гострими захворюваннями і відбуваються головним чином в результаті закупорювання судин.

Причиною інфаркту міокарда та інсульту, зазвичай, є наявність поєднання таких факторів ризику, як вживання тютюну, нездорове харчування та ожиріння, відсутність фізичної активності і надмірне вживання алкоголю, підвищений кров’яний тиск, діабет та гіперліпідемія.

Поведінкові фактори ризику: вживання тютюну, відсутність фізичної активності; нездорове харчування (багато солі, жирів та калорій), надмірне вживання алкоголю. Метаболічні фактори ризику: підвищений артеріальний тиск (гіпертензія), підвищений рівень цукру в крові (діабет), підвищений рівень ліпідів в крові (наприклад, холестерину), надмірна вага та ожиріння.

Вживання тютюну – один з основних факторів ризику розвитку інфарктів, інсультів, синдрому раптової смерті, серцевої недостатності, аневризми аорти та захворювань периферичних кровоносних судин. Після кількох затяжок серце курця починає працювати на знос. Тютюнопаління та пасивне куріння вбивають 6 млн чоловік за рік і, за оцінками, викликають майже 10% серцево-судинних захворювань. Вплив пасивного куріння щорічно вбиває 600 тис. людей, 28% з яких становлять діти. Протягом двох років після припинення куріння, ризик розвитку ішемічної хвороби серця значно знижується.

Надмірне вживання алкоголю – фактор ризику багаточисленних несприятливих медичних та соціальних наслідків, включаючи артеріальну гіпертензію, гострий інфаркт міокарда, кардіоміопатію, серцеву аритмію, цироз печінки, панкреатит. Для запобігання розвитку серцево-судинних захворювань кількість споживаної солі в перерахунку на 1 людину в день не повинна перевищувати 5 грам.

Ожиріння тісно пов’язане з основними факторами ризику серцево-судинних захворювань, такими як артеріальна гіпертензія, цукровий діабет другого типу.

Підвищений артеріальний тиск – важливий фактор ризику виникнення інсультів та інфарктів, а також серцевої недостатності, порушення функцій нирок, захворювань периферичних кровоносних судин та втрати зору.

Раннє виявлення та лікування артеріальної гіпертензції з метою зниження ризику серцево-судинних захворювань у людей з підвищеним кров’яним тиском, життєво важливі для профілактики інсультів та серцевих нападів.

Також, з метою профілактики серцево-судинних захворювань бажано уникати сильних стресів, м’якше ставитися до емоційних дискусій та достатньо відпочивати. Кількість часу, відведеного для сну, має бути не менше восьми годин.

Доки ми молоді та здорові, то не думаємо, як зберегти своє серце в хорошому стані. Хоча, як замислитись, то це не так вже і важко.

В. ПАНЧЕНКО,
в.о. головного лікаря КНП ЦПМСД