ДЕРЕВА ПРОДОВЖУЮТЬ ГИНУТИ

Увага! Є проблема

Не тільки в області, а й на Варвинщині, у низці лісів склалася вкрай непроста ситуація, пов’язана із всиханням сосни. Соснові деревостої зокрема одного з найбільших урочищ Варви «Сосна» вражені верхівковим короїдом, котрий належить до родини жорсткокрилих або жуків. Про це ми вже не раз писали в районці.

Як відомо, згаданий шкідник сосни за великої чисельності здатен заселяти цілком здорові дерева сосни. Спочатку атакує її тонкі гілки, а далі перекочовує на її верхівку, у район тонкої кори, де в основному й проводить свій життєвий цикл. Перша ознака «хвороби» дерева – т.з. «гілкопад», коли під кроною сосни з’являється багато зламаних гілочок з наявними ходами короїдів. Коли хвоя побуріла на верхівкових пагонах та у верхній частині крони, – то наступна ознака загибелі дерева.

Період від появи на сосні короїда і до повної загибелі дерева триває 2-3 місяці. Звичайно, шкідник за такий короткий період повністю знищити соснину не здатен. У його ходах розвиваються патогенні гриби, котрі сповна закупорюють супровідні судини й синяву деревини.

Що ж стало причиною того, що жучок розміром 2-4 мм спромігся заселити значні площі? Причина в зміні кліматичних умов – підвищення температури повітря, інтенсивності опадів. Відтак соснові деревостої ослаблюються. До речі, мішані соснові насадження короїд недолюблює. Хоча теж заселяє, переважно зі світлого боку. Зі сторін узлісся та зрубів.

Засоби боротьби зі шкідником нині малоефективні. Не дає належних результатів хімічний метод, бо інсектициди не проникають під пору, де й мешкає жучок. Отож залишається поки що єдиним способом боротьби з короїдом – вибіркові та суцільні санітарні рубки в осередках та по периметру всихання. Монокультура сосни в згаданому угідді Варви разом зі спекотною погодою нинішнього року і породила нові всихання.

Тому доведеться видаляти ушкоджені дерева, які ще пару місяців тому буяли зеленню. На жаль, оці дії лісівників, зазвичай, підпадають під жорстку критику з боку «екологічно» налаштованої частини варвинців. «Скоро взагалі вирубають ліси, залишивши нащадкам одні пеньки». Насправді – це думка не природолюбів, а невігласів. Вже давно доведено науковцями, що дерево краще видалити якомога раніше після враження його короїдом (тоді воно буде в ранзі ділової деревини), а не тоді, коли геть струхне всередині і піде на дрова.

Тож слід уже відмовитися від поверхневого погляду на ситуацію, зрозуміти суть роботи лісівників, не користуватися модним кліше «ліс рубати погано!» Так, погано. Але це тоді, коли робиться це безсистемно, по-браконьєрськи. Навідь не ушкоджене дерево з часом слід рубати, коли воно досягло свого віку зрілості, а не тоді, коли настало його деградація. А хворе дерево тим більше слід видаляти, аби воно не спричинило загибель сусіднього. Отож і нам доведеться вибірково проводити санітарну рубку на загальній площі десь 10 «соток», вражену короїдом.

Як на мене, мнимим захисникам природи не варто безпредметно галасувати, впадати в ейфорію, а ліпше б прибрати хоча б один стихійний смітник. Тоді вони не будуть псевдоекологами, а справжніми природолюбами.

Р. ПШЕНИЧНИЙ, лісничий Варвинського лісництва