Або вчасно коригувати тарифи, або співфінансувати КП з бюджету…

На одному із передвиборчих засідань, 22.10, виконком селищної ради ухвалив чергове рішення з категорії непростих, резонансних, непопулярних. Це коли направо підеш – коня втратиш, наліво – голову…

Щойно, з 1 вересня, відбулося цьогорічне коригування тарифів на воду і водовідведення в селищі, як вже і на 1 січня наступного року розраховано нове комірне: на 1,43 грн за «куб» здорожчає вода і коштуватиме 17, 03, на 9,02 – централізована каналізація, 46,27 за м3 (рішення оприлюднено у минулому числі газети).

Засідання виконкому вела голова громади Валентина Саверська-Лихошва, необхідність підвищення тарифів обгрунтовували начальник відділу економічного розвитку, архітектури, містобудування і ЖКГ Оксана Нечай, керівник «Господаря» Олександр Ломака та економіст Ірина Чечота, перший заступник селищного голови Олександр Кальний. Свої міркування виклав селищний активіст Володимир Остапець.
Відповідно до нормативних актів, за якими формуються тарифи у сфері ЖКГ, підприємство має право щороку ініціювати перегляд тарифів, коли змінюються його складові: рівень оплати праці, ціни на енергоносії тощо, нагадала О. Нечай. Тариф – це єдине джерело покритття витрат і розвитку для КП, зазначила вона, відтак якщо він не відповідатиме реальним потребам, доведеться різницю компенсувати із бюджету селища.

Відділ вивчив ситуацію з тарифами по області: станом на 1.10 ц.р. за рівнем вартості води варвинське КП на 11 місці, водовідведення – на 16-ому. Як інформує Департамент ЖКГ облдержадміністрації, нижчі тарифи там, де галузь дотується з бюджету, або де кількість споживачів послуги значно більша, що здешевлює її вартість (великі міста).
Як доповнила інформацію І. Че­чота, вчасне коригування тарифів необхідне для забезпечення стабільної роботи підприємства, адже за їх попереднього рівня станом на вересень КП мало збитки: більше 400 тис. по водопостачанню і більше 600 – по водовідведенню. Спеціаліст проаналізувала структуру тарифу: електроенергія, матеріали, витрати на оплату праці, відрахування, амортизація, адміністративні, витрати на збут тощо. За послугою водовідведення у розрахунок закладено і необхідне придбання – два фекальні насоси на КНС.

Процедуру встановлення тарифів, визначену законодавством, дотримано, зазначали О. Ломака і О. Кальний, розрахунок вивчив економічний відділ ради, всі сходинки їх підготовки пройдено.

Натомість В. Остапець заявив, що не отримав його на ознайомлення, тому не може внести своїх зауважень. Зокрема, хоче вивчити адміністративні витрати, зарплату керівника (у таких ситуаціях кожен директор, принаймні з трьох за останні кілька років, запрошував всіх критикуючих на це непросте місце, і добре б, аби на мінімальну зарплату – прим. автора). Отож заявник запропонував перенести розгляд тарифів на чергове засідання.

Якщо залишити за кадром голосну дискусію, то члени виконкому подякували йому за «науку» – відзначили, що на попередніх “тарифіадах” таки добре «навчив» процедурі. Нагадали, що за час оскаржених тарифів значні кошти з бюджету, які можна було б використати на ремонт доріг, покращення матеріальної бази шкіл тощо, довелося спрямовувати на компенсацію КП.

Інженер «Господаря», депутат селищної ради і колишній директор підприємства С.Садовий, який після активістсько-судового коловороту довго відмовчувався на публічних зібраннях, цього разу сказав:

– Тарифи відмінили судом не через їх необгрунтованість, а через віднайдені прогалини у процедурі їх прийняття. Вся ця різниця лягла тягарем на бюджет селища. Популістичне: «Я добився…» ні до чого доброго не привело. Все рівно бюджет відшкодовує збитки коштами платників податків, коштами кожного мешканця громади. Настав час припинити це, приймаємо економічно обгрунтовані тарифи і працюємо, економимо бюджет на потреби громади. Підприємство, на якому протягом року зупинилися потрібні йому роботи, як от будівництво гаражів для нової спецтехніки тощо, має розвиватися…

Відтак після дискусії рішення про тарифи-2021 цього разу ухвалили навіть наперед, воно набуде чинності з 1 січня наступного року.

Також того дня виконком ухвалив низку необхідних рішень щодо організації харчування школярів (включено категорію учнів на інклюзивному навчанні); розробки схеми санітарного очищення селища; зміни до переліку вулиць на ремонт (додаткові кошти виділено, щоб підсипати покриття вул. Толстого асфальтною крихтою) тощо.

Затверджено два акти комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, зокрема, селищу: щодо ПП «Сєвєр» (цегельний завод), ділянка майже 1,5 га на «Зарічці» – збитки більше 200 тис. за останні два роки, та щодо ПП «Валентина» – за використання земельної ділянки по вул. Шевченка без правовстановлюючих документів (збитки бл. 2,4 тис. грн за рік).

Розглянуто й інші традиційні виконкомівські питання – надання дозволів на спилювання аварійних дерев, матеріальної допомоги (на лікування, при народженні дитини, при пожежі тощо). Погоджено схему прокладання оптичного кабелю на опорах вуличного освітлення (Укртелеком), а от дозвіл на облаштування під’їзду до об’єкта (склади підприємиці О. Савченко по вул. Ярославська) не підтримано. Схоже, йдеться про фактичну стоянку «фур», тож ділянку варто б було передати в оренду.

Є. Зима.