ТРИ ПОДІЇ  В ІСТОРІЇ ХРАМУ БОЖОГО

 

IMG_2126У церкви Різдва Пресвятої Бого­родиці, що в селищі, нинішнього року три дати: перша – 255 років від спорудження першого храму і з назвою Перекопівська церква, друга – 25-річчя від відновлення її, третя – 20 літ, відколи освячено сучасну споруду святого храму. А воно відбулося 13 лютого 1997 р.

А історія церкви Різдва Пресвятої Богородиці хоча й досить багата, але й трагічна. Звели храм на кошти поміщика військового товариша І.В. Монтанського. Мала вона хрестоподібну форму з одним куполом і позолоченим хрестом. Налічувала два десятки ікон, з яких вісім містив купол. Південну частину іконостасу прикрашала ікона Божої Матері розміром один на півтора аршина (1 арш. дорівнював близько 71 см.), автори і час написання котрої залишилися невідомими.

На вході до церкви були дубові двері, висота яких 2,5, а ширина 1,5 аршина. Під час нападу шведів на Варву ті хотіли знищити варвинців, які замкнулися в церкві, але добитися всередину не змогли. На дверях збереглися сліди від пострілів зі шведської зброї. Про ці понівечені двері писав і батько відомого нашого земляка, вченого-славіста Осипа Бодянського, місцевий священик Максим Бодянський ще в 1816 р.

Історія зберегла деякі імена священиків Храму Божого – Власій Па­то­ка, Іван Василькович, Семеон Га­лабудський, Сте­фан Галабудський, Максим Бодян­ський, Гавриїл Кова­ленко…
1851 р. згідно проекту інженера Кошового з Полтави і спонсорування варвинців, а також князів Орбеліанів, декількох поміщиків збудовано храм у Варві. До речі, на його території було й кладовище, де знаходили останній пристанок деякі жителі селища, в т.ч. й священнослужителі храму.

Кількість прихожан церкви Різдва Пресвятої Богородиці у різні роки була різною. Так, у 1830 р. – близько 840, 1840 р. – понад 1070, 1870 р. – більше 1290, 1898 р. – майже 2320.

Одначе 22 березня 1928 р. церкву було закрито більшовиками і пристосовано під клуб, а з часом – кінотеатр.

Г. МОРЕНЕЦЬ, краєзнавець, смт. Варва