“Яблуко розбрату” – дороздавати, щоб розблокувати нормальну роботу ради

Із сесії селищної ради

Таке враження склалося особисто у мене після розгляду земельного блоку минулої сесії селищної ради (27-ма від 21 березня, під 50 питань, 35 з яких – земельні, у залі засідань вже упізнавані обличчя прохачів двогектарних паїв). Коли раніше тут охочіше підтримували здебільшого ті категорії, перед ким держава в боргу – атовців, інтернаціоналістів, афганців, малозабезпечених чи тих, хто висловив намір особисто обробляти землю, то цього разу, мабуть, відмов майже не було.

Ощасливили категорію настирливих, хто по 2-5 разів чи й більше штурмував мерію з мотивацією «маю право». Так, двогектарні наділи на мостищанських неприватизованих городах отримали С. Лісовський, Г. Деревко, у масиві Воскресенського – А. Довженко, 1,2 га городів за «новим» кладовищем – А.Курдибайло, 1 га калиновицьких чагарників – Т.Кульга, під малину 2 порослих га біля другої дамби – Р. Кива (другому по черговості надходження заяв претенденту на ту ж ділянку наразі відмовлено), 4 га решти калиновицької шовковиці – родині Лозових.

Коли ж опісля прозвучало, що для двох учасників бойових дій і родини загиблого воїна надання паїв покищо відтерміновано, депутати збурилися: ми ж щойно ріллю роздавали; це ж з них слід би було розпочинати сесію; якщо ділянок належної площі і якості не підібрано, то й виносити на розгляд не слід… Як пояснив начальник земельної служби Є. Ігнатенко, всі заяви треба розглядати у визначені терміни. Щоб не ділити на трьох осіб земельну ділянку, на яку написано заяви, а підібрати якісні двогектарні паї, й потрібна така пауза. Після голосного обговорення депутати зобов`язали апаратівців докласти всіх зусиль, аби вже наступної сесії представникам згаданої категорії землю було надано.

До речі, прискіпливіший переоблік городів у користуванні громадян на предмет їх офіційного оформлення у власність, використання за призначенням, аби віднайти вільні ділянки для передачі заявникам у власність, пожвавив і процес приватизації серед тих, за ким обліковувалися вони досі. Щоправда, немало надходить й відмов від городів, адже ще десятиліття тому ця процедура коштувала гривень зо триста, наразі ж вдесятеро дорожче. Також передаються у власність раніше орендовані ділянки, якщо заявник ще не скористався правом безкоштовної приватизації.

У ході обговорення суперечливих земельних питань голова бюджетної комісії В.Гармаш застеріг радівців від поспішного роздавання паїв на людських городах, аби не вийшло так, що людина, котра мешкає «на етажах» і має єдині 10 «сотих» під картоплю раптом не залишилася без них. Тож нині кожному важливо перевірити своє право на таку землю, приватизувати чи орендувати її.

Серед земельних рішень березневої сесії вирізнялися й такі. «Дружбі-Новій» надано дозвіл на розробку документації щодо використання польових доріг, такої землі в ОТГ близько 50 га, що дасть змогу збільшити надходження до бюджету. У постійне користування релігійній громаді Св. Меркурія УПЦ КП передано 0,20 га у парку Слави (хоч місцезнаходження – у парковій зоні, але документи зрештою виготовлено). Територію ринку знову запропоновано на аукціон, оскільки після всіх судових перипетій споживспілка однак згорнула тут свою діяльність. Прохання «Варвамаслосирзаводу» про зменшення орендної плати за землю з 12% до 3% відхилено. Щоб зменшити подібні витрати, приміром, ТОВ «Мрія», ФОП А.Матухно від оренди частини ділянок відмовилися. Є й інший спосіб не платити оренду – просто викупивши ділянку, цього разу таким правом скористалася родина Гайдаїв – автомийка (100 тис. грн із розстроченням платежу).

У зв`язку з проведенням нової нормативно-грошової оцінки землі в оренді «Воскресенське-Агро», підприємство ініціювало зміни до договору – депутати на голосуванні утрималися, адже рішення спричинить зменшення надходжень до бюджету, а от подібне питання по «Дружбі-Новій», де надходження зростуть, – підтримали.

По завершенню об`ємного земельного блоку сесії селищні обранці ухвалили програму місцевих стимулів для медичної галузі – для придбання квартири молодим лікарям (бюджетна комісія обіцяє пильний депутатський контроль за процедурою придбання), внесли необхідні зміни до плану соціально-економічного розвитку, до селищного бюджету, до положення про старосту, прийняли від району у власність спортмайданчик зі штучним покриттям, збудований за селищного співфінансування, сільські ФП.

У ході обговорення фінансових рішень відбулася гостра дискусія щодо раціонального використання бюджетних коштів, залучення додаткових надходжень, адже станом на березень на зарплату у селищних установах бракувало до кінця року 1,5 млн грн. Водночас постійно в очікуванні співфінансування перебувають районні установи, є й немало інфраструктурних об`єктів, котрі потребують фінансових ресурсів.

This slideshow requires JavaScript.

Є.Зима, фото автора

 

ЗЕМЕЛЬНІ ПИТАННЯ – НА СЛУХУ

21 березня відбулось чергове засідання сесії Варвинської селищної ради, на якому розглядалось близько 30 земельних питань. У ході обговорення звучало багато запитань, на які відповіді хоч і надавались, але немало їх озвучується й мешканцями громади. Тому надаємо відповіді на основні питання, які звучали у сесійній залі та надходять до ради від місцевих жителів. Наприклад:

– Чи є землі сільськогосподарського призначення на території Варвинської ОТГ ?

Так, є. 5 червня 2018 року держава в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області передала в комунальну власність Варвинської об’єднаної територіальної громади 128 земельних ділянок загальною площею 1179,6 га. Із них:

– близько 600 га складають землі, які перебувають в оренді сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств;

– близько 300 га – землі, передані ще в 90-х роках громадянам під городи;

– решта (близько 280 га) складають землі, не передані у власність чи користування, це – кормові угіддя, колишні колгоспні сади, шовковиці та рілля, в більшості порослі деревно-чагарниковою рослинністю.

– Де можна отримати інформацію про землі комунальної власності, які залишились у віданні громади?

Таку інформацію можна отримати у відділі земельних відносин Варвинської селищної ради. Для цього необхідно:

– звернутись до нас і переписати чи сфотографувати кадастрові номери земельних ділянок;
– за допомогою публічної кадастрової карти визначитись із місцем розташування земельних ділянок;
– оглянути на місцевості ділянку, яка вас зацікавила;
– написати заяву до Варвинської селищної ради про передачу земельної ділянки у власність.

– Чому мені відмовили у наданні у власність земельної ділянки в розмірі 2 га, а інші громадяни цю землю отримали?

Порядок надання земельних ділянок у власність регламентує стаття 118 Земельного кодексу України, де зазначено, що громадянин, який хоче отримати у власність земельну ділянку, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, звертається із відповідною заявою до розпорядника земель. До заяви додається схема розташування земельної ділянки та погодження землекористувача, якщо дана земля перебуває в оренді.

– Все ніби просто, то чому ж так багато відмов стосовно написаних заявах?

90% громадян, які звертаються до Варвинської селищної ради із заявою на 2 га, мають на меті отримати її власність для передачі в оренду.

Як уже зазначалось, на території Варвинської ОТГ в оренді сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств перебуває близько 600 га земель. Громадяни пишуть заяви на цю землю, але оскільки сільгосптоваровиробник відповідного погодження не надає, задовільнити заяви громадян селищна рада немає підстав.

П’ять земельних ділянок нами виставлені на земельні торги та дві зарезервовано за учасниками бойових дій. Мова йде про городи, які не використовуються в районах «Аеродромний», «Руда», «Мостище», «Березняк», «Підгора», «Холодниця», «Воскресенське». На дані земельні ділянки також надходить багато заяв на 2 га, але ми надаємо дозволи лише на приватизацію тих городів, які за громадянами обліковуються.

Також причинами відмови є те, що деякі громадяни вже використали своє право на 2 га, приватизувавши город, а частина людей направляє заяви, забувши додати до них схему розташування земельної ділянки.

– Чому рада роздає землю, якщо ще не всі учасники бойових дій отримали паї?

Ні наша Конституція, ні Земельний кодекс України, ні ЗУ « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не надає даткові переваги для учасників бойових дій на отримання у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.

Учасники бойових дій згідно чинного законодавства мають переважне право на отримання у власність земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва.

Дана перевага для громадян цієї категорії встановлена виключно рішенням депутатів нашої селищної ради, на підставі чого в минулому році близько 15 наших земляків отримали у власність земельні ділянки в розмірі 2 га для ведення особистого селянського господарства. Їм резервувались найкращі землі із тих, що нам були передані.

На розгляд наступної сесії буде винесене питання про резервування додаткових земельних ділянок сільськогосподарського призначення для учасників бойових дій, що проживають на території Варвинської ОТГ.

– У 90-х роках мені передали в користування город, він неприватизований і я його не обробляю, але якщо ви в мене цю землю заберете, я буду звертатись до суду?

Питання використання городів нами порушується з червня 2018 року, про необхідність їх приватизувати або відмовитись від них ми неодноразово інформували на сторінках газети, були неодноразові виступи по радіо та на сесіях селищної ради. Частина громадян прислухались до цього і скористалася своїм правом на приватизацію, а понад 50 громадян написали заяви про відмову. Проте багато громадян ще не вирішили, що робити з цією землею: дехто вважає що заплатити за приватизацію землі 2,5-3 тис. грн – це дорого. Інші вважають, що саме їм колись ця земля надавалась, і навіть якщо вони й не використовують, а може, й податок не платять, все рівно земля їхня і забрати її ніхто не має права.

Нагадую ще раз про наступне. З прийняттям нового Земельного кодексу України, який вступив у дію з 1.01.2002 року, рішення, прийняті в 90 роках, втратили свою юридичну силу, і громадяни, які користуються даними земельними ділянками, повинні або приватизувати їх, або оформити договір оренди землі.

Як я вже зазначав, 5.06.2018 року держава передала Варвинській об’єднаній територіальної громади всі неприватизовані земельні ділянки сільськогосподарського призначення в комунальну власність. Дане право зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і відповідно навіть через суд громадянин не зможе довести своє право на земельну ділянку, якщо вона неприватизована.

Є. Ігнатенко, начальник відділу земельних відносин селищної ради