Воєнний стан і мобілізацію в Україні продовжено до кінця літа

Офіційно

Влада пояснює необхідність продовження воєнного стану на три місяці потребою йти в контрнаступ у війні з РФ.

Правовий режим воєнного стану запровадили на усій території України з 24 лютого, коли розпочалось повномасштабне вторгнення Росії. У середині березня дію цього режиму продовжили на 30 діб і наприкінці квітня ще на такий же термін. Тепер воєнний стан пропонують продовжити одразу на 90 днів – до 23 серпня.

Згідно з указами президента, на час дії воєнного стану в Україні можуть обмежуватись низка конституційних прав та свобод громадян. Серед них – недоторканність житла, таємниця листування та телефонних розмов, невтручання в особисте життя, свобода пересування, свобода думки і слова. Також можуть обмежуватись права на освіту, працю, підприємницьку діяльність. Забороняється проведення референдумів, виборів, зібрань, мітингів, страйків та внесення змін до Конституції. Через воєнний стан виїзд з України за кордон заборонили чоловікам віком від 18 до 60 років. Крім того, в межах дії цього правового режиму в усіх областях України утворили військові адміністрації.


Представник президента України Володимира Зеленського в Конституційному суді, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський пояснив: Україна планує контрнаступ, а “говорити про те, що ми протягом одного місяця звільнимо наші території – це ілюзія”. Російські війська наразі зосередились на будівництві фортифікаційних укріплень на територіях, які вони контролюють, “а перехід у контрнаступ є значно складнішим завданням, ніж оборона”. Веніславський запевнив, якщо вдасться звільнити окуповані території раніше, то воєнний стан скасують.

Експерти вважають це рішення правильним, оскільки війна затягується і вона буде складною. Росія не збирається йти з української території, а в України ще не достатньо ресурсів, щоб звільнити окуповані території.

Крім правового режиму воєнного стану, президент іншим указом продовжив на 90 діб строки проведення загальної мобілізації. Київ ставить за мету забезпечити українську армію усім необхідним з розрахунку на один мільйон осіб. Водночас на початок повномасштабної війни чисельність української армії становила близько 250 тисяч.

За повід.  ЗМІ

Матеріал розміщено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).