Велике свято у маленькому селі Калиновиця

Село Калиновиця – маленька краплинка на мапі нашої держави. Зазнало воно і лиха, і бідувань, і слави. Має свою історію, свої традиції та надбання, видатних та працьовитих людей. Приводом згадати свою історію, вшанувати поважних мешканців, похвалитися здобутками громади є відзначення Дня села.

Отож, із першої години дня, у суботу, 28 липня, перші закличні мелодії покликали жителів та гостей Калиновиці до святкування 238-ої річниці села. Від малого до великого люди поспішали, щоб разом стати свідками й учасниками святкового дійства, яке для них підготували працівники сільського будинку культури й аматори сцени. Як і очікувалося, свято вийшло, без перебільшення, щедрим на різнобарв’я талантів виконавців, вокальних, танцювальних колективів.

 

This slideshow requires JavaScript.

«Спішіть, поспішайте! Всією сім’єю, всією ріднею до нас завітайте. На музики троїсті, на пісні врочисті. На свято найкраще – свято рідного села!», – такими щиросердними словами запросили, відкрили святкування Дня села Калиновиця його ведучі, Юлія Приходько та Ярина Панченко. Й до пісенного ушанування людей, чиї руки пахнуть хлібом, а життя щороку, від весни до осені, переймається майбутнім урожаєм, запросили жіночий вокальний ансамбль із піснями «Моє село» (солістка Н. Гаценко) та «Нам калина цвіте».

Розпочинаючи урочистості, маленькі україночки Марічка Газдик та Софія Хілобок вручили короваї господарю свята, старості села Станіславу Булаєву і керуючому справами виконавчого комітету селищної ради Євгенію Шкуліпі. А також роздали коровайний хліб усім присутнім на святі. І в цій традиції закладений великий символізм наших батьків, роду хліборобів з діда-прадіда. Адже юне покоління завжди уособлювало життя й майбутній спадок нащадків, хліб – достаток і благополуччя кожної родини.

А далі з вітальними словами звернувся до всіх присутніх виконуючий обов’язки сільського старости Станіслав Булаєв. У своєму виступі він розповів про історію села. Як і більшість сіл району, Калиновиця виникла за часів козацтва. За 238-річну історію багато чого довелося пережити селянам. Були козаками, кріпаками, можливо, хтось панами. Їхні пращури пережили закріпачення і звільнення з нього, були свідками встановлення тоталітарного комуністичного режиму в 1917-ому, колективізації в 30-х рр. минулого сторіччя, пережили голодомор, мужньо боролися з німецькими окупантами. Сільчани раділи мирному небу, дитячому сміху, трудовим досягненням, новобудовам, підвищенню рівня свого життя. Одним словом, село жило, живе і житиме довго і щасливо, бо ж має невичерпне джерело – працьовитих і добрих душею людей.

– Тож нехай же і надалі процвітає наше село, народжуються і підростають діти, спокійно і захищено почуваються люди похилого віку. А ми будемо робити все від нас залежне, аби допомогти вам у цьому. Адже саме покращення якості життя та добробуту людей – основне наше завдання, – у вітальному виступі промовив Станіслав Юрійович.

Хвилиною мовчання вшанували учасники урочистостей пам’ять всіх померлих під час голодоморів, загиблих у роки війни і всіх померлих жителів села. А діти поклали живі квіти до пам’ятних знаків.

Про те, що у Калиновиці живуть славні та працьовиті люди, які гордяться своїм селом і бережуть його традиції та продовжують історію, говорили у своїх вітаннях керуючий справами виконавчого комітету селищної ради, представник Аграрної партії району Євгеній Шкуліпа, який передав вітання і від депутата обласної ради Сергія Гайдая, депутат селищної ради Олена Холявінська, голова ради ветеранів села Наталія Хромеєва, заступник селищного голови, голова районної партійної організації ВО «Батьківщина» Ірина Чаленко. Усі вони зичили процвітання і розвитку селу, а Україні – миру.

А далі калиновичани поринули в колоритну розважальну програму. Між концертними номерами ведучі раз по раз запрошували на сцену та віншували у різних номінаціях жителів села, а староста села Станіслав Булаєв і представники партійних осередків Євген Шкуліпа та Ірина Чаленко вручали їм пам’ятні подарунки. Зокрема, гарними, щирими словами, красивими піснями вшанували на святі найстарших жителів села. Сьогодні у старостинському окрузі мешкає четверо довгожителів – Григорій Антонович Мозговий (91 рік), Ганна Петрівна Соляник (90), Пелагея Ігорівна Падалка (90) і Ганна Федотівна Падалка (90). За віком і станом здоров’я вони не були присутні на святі, тож подарунки від селищної ради і Аграрної партії приймали їхні рідні. Затим на святі віддали шану і повагу людям, за спиною в яких великий віковий і життєвий шлях – ветеранам праці, які нагороджені орденами Трудової Слави – Катерині Петрівні Новіковій та Поліні Миколаївні Онищенко.

Свої віршовані вітання односе­льцям подарувала місцева поетеса Валентина Литка. А Євгеній Шкуліпа вручив їй Почесну грамоту селищної ради та грошову винагороду.

Вже чотири роки йде неоголошена війна на сході України за нашу незалежність, суверенітет і право жити в своїй державі. Оплесками вітали односельці захисника України, учасника бойових дій на сході Юрія Погрібного, якому довелося обороняти нашу країну в зоні бойових дій і, на щастя, повернувся додому живим. Гірким полиновим болем осів на душі селян попіл чорнобильського реактора, і у двобій з немирним атомом вступили калиновичани Микола Оніщенко, Віталій Онищенко і Микола Ющенко. На святі слова щирої вдячності за її материнський подвиг висловлювалися матері-героїні Катерині Кропиві, котра народила і виховала п’ятеро дітей. Пишається село і багатодітними родинами Ярини та Віктора Панченків, Ольги та Сергія Небратів, Рус­лани та Сергія Онищенків, Ірини та Михайла Газдиків, Тамари та Олек­сандра Науменків.

Є у селі пари, які, живучи у зла­годі і любові, перетнули уже 50-літній рубіж подружнього життя – Петро Олексійович та Лідія Іванівна Покормяки (52 роки), Микола Ол­ек­сандрович та Віра Миколаївна Білани разом теж 52 роки. Привітали на святі і наймолодші пари Аліну В’юницьку і Олександра Мироненка, Олега Ткачова і Ріту Стародуб, які цьогоріч стали на весільний рушничок. А зовсім недавно, у липні, у молодого подружжя Ткачових з’явився синок Дмитрик, який є наймолодшим жителем села.

Відзначили на святі і особливу дитину – Настю Селіверстову, котрій аграрії подарували телефон.

Дружно сільською родиною привітали липневих ювілярів Івана Курченка, Ольгу В’юницьку, Ми­­колу Мін­ченка, Ми­колу Оніщенка, Єв­генія Бицького. Усі вони отримали подарунки, а Є.П. Би­ць­кого за активну участь в громадському житті громади нагороджено ще й Почесною грамотою селищної ради. Не забули пошанувати на святі і калиновичан, які у липні святкують свої дні народження, а особливі вітання адресували тим, хто відзначав іменини в день проведення свята – Марії Замулі, Миколі Мартиненку, Вікторії Онищенко.

Впродовж свята лунали чудові пісні у виконанні гостя з Варви – Григорія Сидоренка, учасника художньої самодіяльності Варвинського будинку культури, самобутнього виконавця і композитора. Місцеві артисти підготували чудові вокальні та хореографічні композиції. Порадували своїми виступами місцеві аматори художньої самодіяльності – жіночий вокальний ансамбль, фольклорний колектив, вокалісти Ольга Барашко, Віра Зеленська, Ніна Гаценко, юні Софія Хілобок, Софія Сачавська та ін. Особливо припав до душі сільський колектив народних музик, який був нагороджений на святі Почесною грамотою селищної ради. Піднімали настрій сільчанам флешмобами юні танцюристки села.

Свято прикрасила виставка виробів декоративно-прикладного мистецтва. Вишиті бісером ікони і сорочки представила калиновицька майстриня Юлія Приходько, вишивки хрестиком – Любов Даниленко, обереги й ляльки – Ніна Малишова з Варви, вироби з дерева – Євгеній Бицький. Квіткові експозиції на теми «Вічний вогонь, як вічна пам’ять про найкращих людей», «Де лелеки водяться, там щастя родиться», «Калиновицьке розмаїття» та ін. створили Ірина Хоменко, Олена Карета, Юлія Приходько, Оксана Ющенко, учениці 7 та 5 класів під керівництвом Валентини Юдко. У приміщенні сільської бібліотеки діяла виставка «Моє село – колиска мого роду», де відвідувачі могли ознайомитися з історією рідного села, його минулим і сьогоденням.

Після концерту свято продовжилось за щедрими столами. Працювала виїзна торгівля, для дітей – батути. Учасникам свята сподобалися і безкоштовний куліш, який приготували козаки Прилуцького козацького полку, і жива музика від озерянчан під час дискотеки, а також святковий феєрверк у нічному небі.

Такі зустрічі на рідній землі – це як місточки між минулим і сьогоденням, вони не дають зміліти українському роду, родинним джерелам. І як добре, що підтримують місцеві громади в організації таких свят у селах небайдужі люди. Спонсорами свята у Калиновиці стали товариство «Дружба-Нова», Прилуцький козацький полк, Аграрна партія, зокрема голова обласної організації, депутат облради Сергій Гай­дай, та партія «Ба­тьківщина», селищна рада, зокрема її очільниця Валентина Са­верська-Ли­хошва, депутат селищної ради Олена Хо­лявінська.

Сільське свято під назвою «Моє село – душі криниця» надовго запам’ятається сільчанам. Організатори свята вдячні усім, хто підтримав їх і долучився до організації святкування. Вони намагалися зробити захід яскравим і радісним. І, судячи з усього, це цілком вдалося. Тож нехай село Калиновиця буде вічно молодим, квітучим і красивим, а життя кожного його жителя сповнюється душевним теплом, радістю і сподіваннями на краще!

Н.ПАЛЯНИЦЯ,
фото автора