ВДИХНУЛИ У ВІДДІЛЕННЯ “КИСЕНЬ”

Громадська ініціатива

Громадська самоорганізація у скрутні часи – то як кисень для суспільства. Виявляється, і в прямому сенсі того слова теж. Зростання захворюваності на коронавірус і намагання медицини, напівзнищеної недолугими реформами, протистояти йому показують, наскільки знекровлена нині галузь, особливо у сільській глибинці. Медики, щоб мати змогу у випадку хвороби допомогти всім нам, потенційним пацієнтам, теж гостро потребують допомоги місцевої влади, громади, кожного з нас – матеріальної підтримки, розуміння, спільних зусиль на подолання таких кризових ситуацій, як пандемія.

У закладах бракує не тільки спеціалістів, бо роками держава не заохочувала кадрове оновлення, а й обладнання, ліків, навіть засобів індивідуального захисту для працівників, котрі щодня зустрічаються з новим небезпечним вірусом.

З початку поширення коронавірусу більше 200 мешканців Варвинщини втрапили до офіційної статистики інфікованих, для шістьох наших земляків зустріч з вірусом стала фатальною, 10 випадків хвороби фіксується і серед медиків. Станом на 2 листопада лікуються більше півсотні хворих. Реальна ж кількість хворих і перехворілих може значно різнитися, адже легку форму коронавірусу майже неможливо відрізнити від ГРВІ чи грипу.

Хоча для мешканців колишнього Варвинського району «приймаючим» стаціонаром у випадках ускладненого перебігу хвороби визначено Прилуцьку міську лікарню, проте однак пацієнти з підозрою спершу потрапляють до місцевих, варвинських, медиків. Амбулаторне лікування забезпечує центр первинної медико-санітарної допомоги, де нині гостро бракує сімейних лікарів. Ті, хто потребують госпіталізації зі ще не встановленим діагнозом COVID-19, отримують необхідну допомогу в ізольованих боксах інфекційного відділення Варвинської ЦРЛ. Для людей, що мають ураження дихальної системи, не менш важлива, аніж медикаментозне лікування, своєчасна киснева підтримка. Із шести пацієнтів, хто цього тижня перебував у відділенні, 4 – дихали додатковим киснем.

Отож за громадської ініціативи і коштом благодійників днями у відділення придбано два нові сучасні кисневі концентратори. Зібратися громадою на їх придбання запропонував місцевий підприємець О. Щербатюк і відкрив такий збір своїми першими п`ятьма тисячами гривень, такі суми додали підприємиці Н. Лудана і Н. Квас, 8 тис. – донька загиблої від ускладнень хвороби журавчанки В. Кудрявцевої – Інна. Підтримали ініціативу своїми внесками М. Капарчук і церква віри євангельської «Преображення», В. Даценко, С. Юрченко, Е. Бродовий, Л. Ворожбит, С. Смаглюк, В. Кононенко та ще чимало небайдужих варвинців і вихідців з нашого краю. Збір коштів організували М. Чиж та О. Лукавенко.

А найвідчутніший внесок у громадську скарбничку – фактично вартість обох концентраторів, а це більше 80 тис. грн, зробив знаний місцевий аграрій, керівник сільгосппідприємства «Прогрес», депутат райради минулих скликань і тепер вже – обранець до ради ОТГ Микола Бойко. Тому з`явилася можливість профінансувати й інші нагальні потреби місцевої медицини, підсобити у лікуванні важких хворих.

У виборі техніки вирішальне слово було за лікарями, розповідають організатори, адже це – не одноразову маску вибрати. Довелося довго очікувати дефіцитної нині поставки, ціна теж суттєво скочила. Але цього тижня організатори благодійного збору зрештою доставили обладнання у відділення. Його вдячно приймали лікар-інфекціоніст Яна Хілобок та працівники відділення, адже саме вони щодня бачать очі пацієнтів, звернуті до медиків з надією на порятунок.

Як розповідає Яна Вікторівна, таке придбання дуже потрібне і вчасне, адже два апарати забезпечать потребу у кисні для чотирьох пацієнтів одночасно, ще чотири мають змогу користуватися наявними у лікарні концентраторами, відтак нинішній ліжковий фонд відділення поки що охоплено кисневою підтримкою. Якщо зростатиме кількість хворих і доведеться розгортати нові ліжка – потреба зросте. В ідеалі було б добре мати кисневу станцію, яка може забезпечувати киснем всіх хворих одночасно, але невеликій периферійній лікарні це непосильно.

Лікарка, на тендітні плечі якої і дівчат з відділення, інших медичних працівників нині лягає тягар щоденної боротьби з вірусом і його наслідками, щиро подякувала за підтримку благодійникам, а вони зичили рятівникам у білих халатах здоров`я, витримки, розуміння суспільства. «Тримаймося, гуртуймося на спільні справи і допомогу, – підбадьорював учасників зустрічі М.І. Бойко. – Бо хто, як не ми…»

Є. Зима, фото автора