У РІК НОВИЙ УВІЙШЛИ З БЮДЖЕТОМ

Із сесії селищної ради

Головним питанням минулої сесії селищної ради, 20-ої від 23 грудня, було ухвалення бюджету громади на 2022-ий рік. Хоч воно й знаходилося наприкінці порядку денного на пів сотні питань, серед яких значилися земельні, організаційні, майнові, фінансові рішення, що визначають поточну і майбутню діяльність ради.

Розробці головного фінансового документу громади, який представила сесії начальник фінвідділу Марина Кузьмич, передувала ретельна робота фінвідділу спільно з розпорядниками бюджетних коштів, депутатськими комісіями та виконкомом, він максимально враховує норми законодавства та сучасні реалії громад.

Одразу варто зазначити, що бюджет-2022 очікується менш напруженим попереднього року, адже нестача коштів на зарплату наразі визначена у обсягах 1,5 місячного фонду оплати праці, проте однак залишається бюджетом “виживання”. Максимально враховує першочергові потреби – зарплата працівникам установ і закладів, енергоносії, харчування, соціальні програми та невідкладні придбання, і водночас – обмаль коштів на програми розвитку: ремонт доріг, реконструкцію об`єктів життєзабезбечення громади. Відтак у ході його підготовки лунало чимало дискусій поміж депутатів і представників колективів, залежних від бюджетного фінансування.

Загальний обсяг доходів визначено у сумі 173,5 млн грн (в т.ч. 45 млн – освітня субвенція від держави, близько мільйона – на інклюзивно-ресурсний центр). Основні джерела надходжень – податок на доходи фізосіб – 77 млн грн (ГПЗ, “Дружба-Нова”, “Тозіналі”, “Журавка” та ін. підприємства та установи), єдиний податок юридичних і фізичних осіб, сільгоспвиробників – 18 млн, орендна плата від юросіб – 14 млн рента за надра і акцизи – по 5 млн. Близько 3 млн грн бюджетні установи зароблять платними послугами.

Видатки будуть спрямовані так: заробітна плата – 115 млн грн (90 % до потреби на рік), на харчування в садках і школах – 6 млн, і енергоносії – 16,4 млн грн (стовідсотково). До держ­бюджету буде повернуто бл. 11 млн грн сумнозвісного “реверсу”.

На управлінські видатки піде бл. 17 млн грн, що майже на 3 млн менше попереднього року, на освіту – близько 103 – більше на 6 млн, на соцзахист – майже 11 млн (менше десь на мільйон), на ЖКГ – 6,6, що майже на 1,5 млн менше торішнього.

Більше видатків передбачено на культуру і спорт (відповідно бл. 10 млн і 1,7 млн). На підтримку закладів медицини, які фінансує Національна служба здоров`я України, закладено 9,5 млн – утримання лікарів у “вторинці” та ФП у “первинці” (торік, з врахуванням “ковідних” доплат, було профінансовано із селищного бюджету на 15,5 млн грн). 220 тис. грн передбачено на заходи протидії COVID-19, повністю до потреби фінансуватимуться енергоносії для медзакладів та соціальні програми у медицині. У сесії брав участь представник с. Кухарка М. Колот, який закликав деп­корпус і надалі підтримувати сільську медицину.

Мовою цифр

Показники селищного бюджету-2022 враховують кількість населення громади на 1.01. 2021 року – 15026 осіб. Штатна чисельність працюючих у бюджетній сфері у розрізі галузей: селищна рада – 77 осіб, освіта – 600, охорона здоров`я – 216, соцзахист – 86, культура – 92.
У громаді діє 7 закладів загальної середньої освіти (1466 учнів, 335,07 ставок працівників, утримання одного учня – від 35 тис. грн у селищному ліцеї №2 до 106 тис грн – у Світличненській школі) та 12 дитсадків (429 вихованців, 163 працівники, утримання дитини – 49 тис. грн “Джерельце” смт Варва і 174 тис. грн – “Колосок” Брагинці). За рік дитячий контингент зменшився на 11 і 26 осіб відповідно. Музична школа – 13 працівників, 115 учнів; ДЮСШ – 14 працівників, 192 учні; ЦДЮТ – 10,67 ст., 363 вихованці; МНВК – 16,5 посад, 91 учень; ІРЦ – 5,5 посад, 24 підопічні.
Зі зростанням мінімальної зарплати і посадових окладів фонд оплати праці зросте у 2022 р. на 8,4 %.

Планів на розвиток інфраструктури, як відомо, у новому бюджеті небагато, але однак передбачається на ремонт журавського містка бл. 600 тис. грн, на дороги – 500 тис., на придбання піскоризкидача для обслуговування зимових доріг – теж бл. пів мільйона, на коригування ПКД для реконструкції поліклінічного відділення – 150 тис., на придбання житла для журавського лікаря Н.В. Калашнік – 300 тис., на реконструкцію газопостачання першого ліцею (демонтаж старої котельні) – 200 тис. На заходи благоустрою – освіт­лення, обслуговування доріг, вивезення сміття тощо – заплановано 3,3 млн грн. Утримання Озерянської пожежної команди обійдеться громаді у майже мільйон грн.

Безперечно, бюджет громади на прийдешній рік не враховує всіх її потреб, він буде, як і попередні, напруженим, “оптимізованим”, проте ухвалювати його треба. І докладати спільних зусиль для подальшого наповнення та раціонального використання.

За основний фінансовий документ депутати віддали 17 голосів, не підтримали його або залишили сесійну залу кілька обранців, переважно опозиційних.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.

Участь депутатів селищної ради у сесіях

з початку каденції