У 2021-ИЙ – З БЮДЖЕТОМ ГРОМАДИ. Набратися терпіння і бути людьми…

Із сесії селищної ради

24 грудня відбулося друге засідання другої сесії селищної ради нового скликання – близько сорока питань порядку денного і майже чотири години роботи. Ключовим питанням розгляду був проект бюджету Варвинської селищної територіальної громади на наступний, 2021-ий рік, який відтепер об`єднує всі місцеві бюджети – двох ОТГ, району і сіл, що увійшли до складу громади. Проте його розгляду передував тривалий і виснажливий марафон рішень щодо програми соціально-економічного і культурного розвитку, галузевих програм фінансування і соцзахисту, оновлення регламенту роботи ради, штатних розписів, положень тих відділів, яким відтепер підпорядковуватимуться сільські заклади, тощо.

Опозиційна група (переважно «Європейська солідарність», підсилена головним «заправаспоживачем» громади, який дозволяє собі перекрикувати голову і депутатів, коментувати їх голосування), як і на попередніх засіданнях, критикувала радівців за підготовку сесій у режимі «турбо» – чи все достеменно вивчено у комісіях, є недопрацювання або й просто опечатки у рішеннях тощо, проте голова громади Валентина Саверська-Лихошва на це відповідала так: перші засідання перевантажені питаннями організаційними, громада суттєво укрупнена і її життєдіяльність слід швидко упорядкувати, тож «турборежим» треба просто перетерпіти і спільно працювати на якість ухвалених рішень. Нині триває важливий процес передачі громаді районних установ, зазначали й заступники голови, тож доводиться готувати рішення швидко, аби вже з 1 січня їх працівники не залишилися без зарплати.

До речі, не всі із запропонованих проектів у раді проходять на голосуванні й депутатську більшість («Рідний дім», «Слуга народу», «Наш край», «Батьківщина» та ін.). Так, було повернуто на доопрацювання положення про старосту – представляла голова комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та гуманітарної сфери Л. Шведюк («ЄС»). Низку зауважень висловив староста села Леляки В. Неліпа, донедавна депутат від «Батьківщини» і голова райорганізації цієї політсили: проектом положення обов`язки діловода – ведення погосподарської книги, іншої документації, її зберігання тощо, чомусь покладено на старосту, а от важливої функції – здійснювати нотаріальні дії, позбавлено. Запропоноване положення представника села – старосту, перетворить на канцеляриста, переконував він і був почутий головою громади та колегами-депутатами.

Сесія схвалила програму соціально-економічного та культурного розвитку громади на 2021 рік (інформувала начальник відділу економічного розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства О. Нечай), у якій, зокрема, визначено пріоритети діяльності громади: досягнення економічної стабільності, створення сприятливих умов для розвитку підприємництва; ефективне використання природних ресурсів; модернізація та розвиток інфраструктури; забезпечення ефективної роботи комунального господарства – благоустрій території, ремонт доріг, обслуговування систем водопостачання та водовідведення, вуличного освітлення; підвищення екологічної культури громади; створення умов для здорового способу життя населення тощо.

Фінансове забезпечення заходів програми – 5,4 млн грн, зокрема, передбачається співфінансування ІІІ черги реконструкції Журавської школи (внутрішні роботи), реконструкції поліклінічного відділення (дах, утеплення, внутрішні роботи) та ремонт інфекційного відділення ЦРЛ, реконструкція водогону по вул. Зарічна і будівництво водогону по Підгірній у селищі, ремонт автошляхів тощо.

Більшість депутатів підтримала низку галузевих програм на 2021-2025 роки (діяли подібні і в районі): «Молодь, сім’я, діти Варвинської громади»; розвитку освіти Варвинської селищної ради; соціального захисту окремих категорій населення; підтримки учасників АТО (2 млн грн на 5 років); безпеки дорожнього руху; благоустрою (бл. 3 млн грн – її заходи поширюються на селище і села громади); функціонування трудового архіву; програми підтримки центру первинної медико-санітарної допомоги (4,1 – 5,8 млн грн щороку) і ЦРЛ (бл. 10-12 млн щороку); підтримки ради ветеранів; інформаційного забезпечення населення громади (інформування населення через єдиний місцевий ЗМІ – газету) тощо.

Майже всі вони, хіба за виключенням підтримки воїнів АТО, – не підтримані депутатами «Євросолідарності» * – кожну довго обговорювали, вносили пропозиції, вказували на недоліки, а на голосуванні – однак вже звичне «проти» чи «утримався». На інформаційній програмі (співпраця ради з газетою, 300 тис. грн – обсяги фінансування, як і в попередні роки від району і ОТГ) взагалі піднявся неабиякий крик. Якщо міряти проблеми децибелами, то для радівської опозиції непідконтрольна їй газета – певно, наразі чи не найбільша…

До бюджету на рік прийдешній всі учасники сесії підійшли, порядком втомившись. Його представила загалові начальник фінвідділу Марина Кузьмич, підкріпивши презентацією на екрані. Зокрема, доходів і трасфертів з держбюджету (освітня субвенція та ін. надходження) очікується до 148 млн грн, власних надходжень громади, переважно податкових, – бл. 105 млн грн. Менше попереднього року очікується відрахувань від ГПЗ, працівники якого переводяться в інші підрозділи «Укрнафти», свій негативний вплив на наповнення селищної скарбниці матимуть і карантинні заходи.

У розрахунку видаткової частини бюджету пріоритетність за виплатою заробітної плати – 98 млн грн (потреби освіти, медицини, колишніх районних установ, органів управління громади і сільрад тощо, забезпеченість – 75%, збільшення порівняно з попереднім роком на 26%), харчування – 3,5 млн, енергоносії та компослуги – 7,8 млн, благоустрій – 3 млн, на утримання доріг – 1,1 млн тощо.

Плануються видатки на ЖКГ – відшкодування тарифів, заміна і будівництво на двох селищних вулицях водогонів, функціонування артсвердловин у старостинських округах (155,3 тис. грн). Всі соціальні програми – підтримки народжуваності (5 тис. допомоги на дитину), допомоги на випадок хвороби, підтримки воїнів АТО тощо, діятимуть не тільки для мешканців селища, й в старостинських округах.

А от немалі кошти – більше 13 млн грн доведеться повертати «реверсом» державі. Громада проводить копітку роботу, аби таке повернення зменшити.

Найзатратніші галузі: освіта (школи і садки всієї громади) – бл. 77 млн грн з державного і місцевого бюджетів; управлінські структури громади і старостинських округів, а також програми фінансування за напрямками – 18 млн грн; соціальний захист (терцентр, Озерянський стаціонар, ЦСССДМ), програми – майже 8,5 млн грн; заклади культури громади – 8,4 млн грн, фізкультура і спорт (ДЮСШ, змагання) – більше мільйона.

На підтримку медичних закладів – центру первинної медицини і ЦРЛ, передбачається бл. 7 млн грн (переважно зарплата) – на додачу до коштів НСЗУ. На придбання кисневого обладнання – 500 тис., медичні програми – 255 тис., ремонт інфекційного відділення – майже 200 тис. З вільних залишків бюджету року, що минає, громада дофінансує потребу у грудневій зарплаті лікарні – 700 тис. грн.

Як йшлося в інформації директора ЦРЛ Юрія Полонця, хоч пакета фінансування допомоги хворим на коронавірус від держави заклад не має (бракує лікарів і обладнання), проте задіяні працівники отримують доплати у 300% – лікарі, медсестри і санітарки інфекційного та терапевтичного відділень, де розгорнуто додаткові ліжка. Це від 16-17 тис. грн для молодшого персоналу і вище. Заклад накопичив 18 кисневих концентраторів (кожен для 1-2 пацієнтів одночасно), придбаних з місцевого бюджету і благодійниками (ТОВ «Прогрес», Фондом С.Тігіпка та ін.)

Бюджет громади-2021, ухвалений сесією, очікується напруженим, він майже не має резервів на соціально-еко­номічний розвиток, проте перший рік існування громади у новому, укрупненому форматі іншим і не очікувався – головне, максимально зберегти колективи і спектр послуг населенню. Тож набратися терпіння, залишатися людьми у вирішенні суперечливих фінансових питань закликала депкорпус головний фінансист громади.

Серед рішень організаційного характеру грудневою сесією ухвалено такі:

– затверджено стуктуру і штат ради укрупненої громади (91 одиниця, увійшли працівники у селах, деякі відділи, які раніше існували в РДА), штатний розпис загону благоустрою (18 осіб, у селах додатково залучатимуться сезонні робітники);

– про приймання установ і майна – терцентру соціального обслуговування, центру соцслужб для сім`ї, дітей та молоді (директори Ю. Булава, Т. Козлова); центральної бібліотечної системи (О. Короленко); шкіл колишнього району.

– про організаційні заходи щодо діяльності медзакладів первинної і вторинної медицини – до складу засновників входить селищна рада;

– внесено необхідні зміни до статуту КП «Господар» (у юридичній адресі зазначено Прилуцький район, розширено спектр послуг – оренда спецтранспорту тощо); до статутів закладів медицини, освіти і культури;

– створено центр професійного розвитку педагогічних працівників (замість звичного методкабінета при відділі освіти);

– до складу виконкому включено представницю ветеранської організації М.М. Качаєву.

Проекти рішень представляли заступники голови В. Гармаш, О. Філоненко, А. Галушка, керівники відділів, депутатські запити озвучив секретар ради М. Гайдай. У ході обговорення питань сесії депутати озвучили немало проблем і пропозицій, котрі турбують мешканців громади: організація якісної дистанційної освіти – з онлайн уроками, активної спортивної роботи з молоддю, заохочувальних доплат молодим лікарям – Микола Бойко, облаштування належного місця для прийому пацієнтів лікаря ЦРЛ С. Калайди – Анатолій Борсук, і взагалі якості медпослуг – Василь Небрат, реконструкції електропроводки у селищному дитсадку «Джерельце» – Любов Лущик, додаткових штатних одиниць для благоустрою сіл – Ірина Марченко, залучення благодійних коштів на розвиток громади від агровиробників – Володимир Левадний, та інші.

Євгенія Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.

*Спростування. 

У сьомому абзаці матеріалу виявлено помилку. Його початок слід читати: “Чимало з них (8 із 15-и), як і багато  інших  питань порядку денного,  не підтримані тими чи іншими депутатами «Євросолідарності»…” і далі за текстом. 

Є.Зима, автор матеріалу