Тяжкий цьогорічний вибір – зарплата бюджетників громади і району чи видатки на розвиток…

Із сесії селищної ради 

Перше засідання чергової, 44-ої, сесії селищної ради відбувалося на старті загальнодержавного карантину, і тоді, можливо, ще тепліло сподівання, що ця ситуація не надовго – відтак розглянули першочергові питання, зокрема, щодо виділення коштів на підтримку медицини у підготовці до зустрічі з новою небезпечною інфекцією, а решту питань, переважно земельні – відклали до другого засідання.

Проте і друге відбулося 2 квітня в умовах карантину. Але починали його з відтермінованих земельних, адже і термінів по багатьох із них рада мусить дотримуватися, і весняна пора не жде. Щоб, приміром, приступити до обробітку наділу, треба врегулювати документальні формальності.

Засідання вела секретар ради Любов Лущик, котра виконує обов`язки голови за її відсутності, участь у сесії взяла необхідна для кворуму кількість депутатів, через карантин серед запрошених були лише ті, чия присутність була потрібна для розгляду питань – представники КП, деяких районних служб.

Було оперативно ухвалено рішення щодо приватизації існуючих обійсть і городів, встановлення меж, затвердження документації за наданими раніше наділами тощо; надано по 1 га земель у Калиновиці С. Великій, А. Мащенко (територія колишньої птахофабрики, до обробітку придатні «соток» 40-50); ще 1 га теж у Калиновиці готується у оренду під 7% В. Небрату для городництва (господарський двір, надано дозвіл на розробку документів); поновлено договори оренди з тими підприємцями, у кого завершувалися терміни; надано дозвіл на встановлення меж для підприємства, яке користується землею з 90-их років; схвалено поділ ділянки для підприємиці О. Мархель (від зайвої відмовиться і платитиме менше оренди, решту ділянки рада пропонуватиме в користування охочим); на частині ділянки, що лишилася від подібного поділу у районі сільгосптехніки, планується облаштувати поліцейський штрафмайданчик і ще частину – передати в оренду; на аукціон готується право оренди 5 га інвестиційно привабливих земель у «Мостищі» (вартість стартуватиме від 7 %, проведені раніше аукціони визначали й по 16-19%), а також – територія автостоянки і їдальні офісу «Дружби-Нової» на гнідинцівському виїзді тощо. Проекти рішень охарактеризував керівник земельної служби Є. Ігнатенко.

Сесією було внесено зміни до програми створення місцевого матеріального резерву на випадок ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, зокрема, підкріплено її коштами (інформувала заступник голови І. Чаленко). Так, приміром, за необхідності облаштовувати санітарні пости на в`їздах до громади (якщо фіксуватимуться такі хворі), проводити дезінфекційні заходи, здійснювати нагальні придбання громада матиме резерв у 200 тис. грн.

За пропозицією депутата Валентини Бойко до програми соцзахисту окремих категорій населення внесено необхідні видатки на допомогу дітям з орфанними захворюваннями, котрі проживають у громаді (досі підтримка надавалася лише онкохворим). Необхідних змін (в межах раніше виділених коштів) зазнала також програма підтримки ради ветеранів.

Було внесено зміни й до програми підтримки КП «Господар» – передбачається 300 тис. грн на ІІ квартал року для відшкодування у сфері поводження з побутовими відходами (інформація першого заступника голови О. Кального).

А от фінансове рішення – зміни до селищного бюджету, котре було прийнято для забезпечення видатків на рік по освітніх закладах громади і на співфінансування районних установ, хоч і було ухвалене за винятком двох голосів, проте супроводжувалося напруженим обговоренням. Як інформувала начальник фінансового відділу ради Марина Кузьмич, на шальках терезів постала потреба забезпечити першочергові видатки – зарплату працівникам і громади, і районних установ, та можливість продовжити втілення потрібних інфраструктурних проектів. За рахунок перерозподілу видатків соцекономрозвитку (тротуар, дороги, водогін) пропонувалося забезпечити до кінця року власні заклади освіти, а з перевиконання селищного бюджету за квартал – потреби районних: лікарні, центру первинної медицини, соцслужб тощо.

Також з цих коштів знову спрямовано 400 тис. грн на відшкодування різниці тарифів КП «Господар», 270 тис. – на інсулін для діабетиків, 200 тис. – на програму селищного матеріального резерву, 100 тис. – на придбання кисневих концентраторів для ЦРЛ у підготовці до надання допомоги хворим на коронавірус.

Свої думки висловили члени бюджетної комісії: заступник голови В.Чаленко, член комісії В. Небрат – першочергово слід подбати про зарплату варвинцям, аби закрити повну потребу року, та інші нагальні видатки; В. Неліпа – не варто «різати» власний розвиток і додатково фінансувати районні служби, аналог яких має і громада, не обов`язково наперед передбачати умовну суму на матеріальний резерв, коли такі видатки можна проводити оперативно розпорядженням, дофінансовувати установи можна з подальшого перевиконання бюджету; М. Цопа – якими досягненнями у розвитку зможе похвалитися поточна каденція (ось ми, мовляв, у попередній – будували водогони, дороги…) Останньому промовцю колеги активно заперечили: і нині ремонтуються дороги, купується потужна комунальна техніка, проте коронафорс-мажор цього року позначиться й на бюджеті.

Як зазначала фінансист, вже нині на подальше перевиконання бюджету прогноз не оптимістичний, надходження зменшаться, тож про першочергові видатки слід подбати завчасно. Адже й надалі, якщо не виплачуватиметься зарплата, однак всі інші видатки будуть заблоковані. Відтак більшість селищних обранців підтримали цю необхідність.

Керівники пожежно-рятувальної служби В.Самаль і райлікарні – Ю.Полонець інформували про важливість підготовки до протидії вірусу. Виборці теж, зокрема, мешканці багатоповерхівок, як говорила депутат В.Бойко, наполегливо порушують питання дезінфекції громадських місць, під`їздів тощо, адже і до Варви повернулося чимало мешканців з-за кордону.

На кошти, виділені селищем на підтримку лікарні у підготовці до коронавірусу, придбано два електрокардіографи, ведуться закупівлі засобів індивідуального захисту тощо, на майбутні 100 тис. закуплять два кисневі концентратори, інформував Юрій Полонець. Якщо виявляться заповненими заклади першої та другої хвилі госпіталізації, хворих прийматиме й Варва.

Зрештою, необхідне рішення щодо змін до бюджету було ухвалене. Крім перерозподілу, видатки збільшено на 3 млн. грн. Також для можливості оперативної роботи комісій у період карантину, у режимі відеоконференцій зокрема, ухвалено необхідні зміни.

Євгенія Зима, фото Є. Шкуліпи.