Так чи інак, а “оптимізуватися” доведеться…

 

У освіті громади

Минулого тижня на базі першого варвинського ліцею відбулася зустріч педагогів громади із керівництвом відділу освіти селищної ради. Цього разу ініціатива до діалогу була від вчителів, оскільки їх занепокоїла інформація про те, що у навчальних закладах громади з метою економії коштів планується оголосити простій не тільки для техперсоналу, як раніше, а й для педагогів. А це означає, що освітяни протягом одного з місяців літніх канікул отримають лише дві третини від тарифної ставки. Наголошували вчителі і на тому, що це порушить документальне завершення минулого навчального року і підготовку до нового.

Доки учасники зустрічі збиралися, критичність ситуації у освітній галузі держави прокоментувала директор закладу, депутат селищної ради Тетяна Прищенко. Через фінансову скруту у воюючій країні освітня субвенція від держави для громад зменшилася в середньому на 17% (від 10 до 30%), тому повсюдно вживаються непопулярні заходи економії.

Інформуючи загал про фінансову ситуацію, що складається, начальник відділу освіти Володимир Кутовий навів такі дані. Цьогоріч освітянський бюджет на рік початково передбачав навіть певне преміювання до професійного свята, почали виплачувати 15 % за престижність професії, зберегли ряд надбавок, котрі не платять інші громади, передбачили видатки на відпускні і оздоровчі тощо, проте війна внесла свої корективи.

Зокрема, кабмінівською постановою значні кошти освітньої субвенції спрямовано на військові потреби – на 4,5 млн зменшено видатки варвинської освіти (щомісячно вилучаються 17 %). Відтак іншого резерву економії видатків, аніж місячний простій, щоб укластися в доведену суму, наразі місцеві управлінці не бачать. Надій на доплати з місцевого бюджету, який у військовий період недоотримує надходження, теж немає. Залишати позабюджетну заборгованість на кінець року, в надії, що держава “доточить” борги, як колись практикувалося, – загрожує криміналом для відповідальних осіб.

Зрозуміло, що нині кожен прикро рахує зароблену копійку, бо нелегко виживати не тільки воюючій державі, а й її громадянам, тож дискусія була тривалою і голосною. Зокрема, вчителі не вважають, що у період дистанційного навчання навантаження на них було меншим, аніж під час очного, вони активно долучилися до волонтерста, закликають до пропорційного підходу в економії бюджету для всіх працівників бюджетної сфери.

Свої міркування, пропозиції, нарікання висловили вчителі Тамара Ни­ко­ненко, подружжя Ущаповських, Ва­силь Денисенко, директор ліцею №2, депутат селищної ради Василь Небрат та інші. Проте вийшли однак на маловтішний працівникам підсумок: так чи інак, а оптимізувати витрати доведеться, простій буде, адміністрація за потреби оголошує його без згоди працівників. Але за наполягання педагогів цей непопулярний захід відтермінують на час опісля відпусток. В індивідуальному порядку врахують життєву ситуацію кожного педагога – у період простою пропонуватиметься інша оплачувана робота тим, хто у скруті, або якщо у родині всі – вчителі, в інших складних випадках.

Обговорювалися на зустрічі й перспективи майбутнього навчального року в очному режимі. Для цього головна умова – наявність у освітньому закладі обладнаного укриття. На жаль, їх у громаді безпосередньо у школах тільки два, не рахуючи таких об’єктів у закладах культури неподалік. Отож, вивчаються питання організації двозмінного навчання, підвозу учнів та вчителів до базових закладів. Крім проблем фінансових, очікуються у галузі, на жаль, й організаційні.

This slideshow requires JavaScript.

Записала Є. Зима, фото автора

Матеріал розміщено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).