РЕЄСТРАЦІЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ: спершу було складно, але разом – держава, соцслужби, переселенці –  впоралися

Із перших вуст

Більше ніж два місяці тому, коли на сході й півночі України розпочалося повномасштабне вторгнення російських військ – бомбардування й обстріли, окупація територій та нелюдські умови виживання, значна кількість мешканців атакованих міст і сіл мусили їх залишити у пошуках безпечного місця проживання. Вирушали у дорогу з мінімумом речей, аби лиш врятувати найцінніше – життя родини і власне. Найперше, їхали до родичів і друзів на безпечних територіях – таких більшість у нас, на Варвинщині, а нерідко – й без конкретної адреси. Тому запропонована державою матеріальна підтримка – 2-3 тис. грн на члена родини для поточних витрат, компенсація компослуг для власників житла, які приймають переселенців (450 грн на особу), одноразова виплата 6,5 тис. грн для тих, хто втратив роботу, тощо стали маяком надії, що, переживши жахи обстрілів і небезпезпечну дорогу, не залишаться на мирній території наодинці з фінансовою скрутою.

Система соціальної підтримки населення у період війни, яку держава мусила вибудовувати паралельно  із веденням оборонних операцій, копіткою дипломатичною роботою на світовій арені,  гладко запрацювала не одразу: певний час не було доступу до бази внутрішньо переміщених осіб, напрацьовувався механізм їх реєстрації. У громаді таку важливу роботу виконали Варвинський відділ соціальної підтримки громадян управління соціального захисту населення Прилуцької районної  державної адміністрації  та Центр надання адміністративних послуг Варвинської селищної ради. І якраз на ті важкі дні припав найбільший людський потік – у мирні громади і до фахівців соціального захисту зокрема.

Як це було, хто набуває відповідного статусу ВПО і може  розраховувати  на матеріальні допомоги, які зміни очікують державну програму підтримки  – розповідає начальник згаданого  відділу соціальної підтримки Ольга ФЕДОРЧЕНКО.

– Після початку війни багато людей залишили свої домівки, рятуючись від небезпеки, але не перетнули міжнародний кордон, а залишились на території України, знайшовши прихисток у своїх друзів, знайомих чи родичів в інших областях, подалі від активних бойових дій. Таких осіб називають внутрішньо переміщеними особами.

Станом на 02.05.2022 в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб по Варвинській територіальній громаді зареєстровані 1652 людини (всього у Прилуцькому районі – більше 10 тис. осіб). До речі, прибуло до нас більше шестисот чоловіків і майже вдвічі більше –  понад тисяча жінок, 546 дітей до 18 років, 204 – пенсіонери.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» на період воєнного стану та один місяць після його припинення запроваджено виплату внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання.  Право на отримання допомоги на проживання мають особи, які отримали довідку про перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб.

Допомога надається з місяця звернення за повний місяць незалежно від дати звернення, але внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням по 30 квітня 2022 року, така допомога надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога надається у таких  розмірах:

– для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень на місяць;

– для інших осіб – 2000 гривень на місяць.

Для призначення допомоги подається заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за встановленою формою.

Заяви на проведення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам подаються до Варвинського відділу соціальної підтримки громадян управління соціального захисту населення Прилуцької районної  державної адміністрації, центру надання адміністративних послуг Варвинської селищної ради, а з 19 квітня  з’явилася можливість таку заявку  подати у додатку «Дія».

Робота по призначенню допомоги на проживання всім внутрішньо переміщеним особам проводиться виключно спеціалістами Варвинського відділу соціальної підтримки громадян. На даний час зазначена допомога призначена близько 1000 внутрішньо переміщеним особам.

Варто звернути увагу, що виплата допомоги буде проводитися на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «єПідтримка» або банківський рахунок (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги.

Тому першочергово перед зверненням для подачі заяв та документів щодо виплати допомоги необхідно мати номер банківського рахунку (за стандартом IBAN) або рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «єПідтримка».

У разі відсутності рахунку – необхідно звернутися до банківської установи для відкриття банківського рахунка (за стандартом IBAN) для виплати допомоги, що містить 29 символів. У банку Вам буде видано відповідну заяву про виплату пенсії або грошової допомоги із зазначенням номера такого рахунку.

Одночасно наголошуємо, що допомогу на проживання також отримають внутрішньо переміщені особи, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505. Таким особам допомога буде нарахована автоматично, звертатися та надавати будь-які додаткові документи не потрібно.

– Опрацювати справи більш ніж півтори тисячі справ  заявників фактично за місяць – це, певно, неабияке навантаження для спеціалістів соцзахисту…

– Так, колективи нашого відділу, а також – громадівського ЦНАПу, спрацювали у екстремальних умовах, але разом ми справилися з основним напливом внутрішньо переміщених осіб. І такі громадяни теж у більшості терпляче, організовано пройшли необхідну процедуру.

Ми всі старалися з розумінням  поставитися до тієї ситуації, у якій опинилися ці люди. Кожен  усвідомлює, що на їх місці може бути будь-хто з нас, тому, не рахуючись з особистим часом, не виміряючись, чиї це обов`язки, старалися виконати всі необхідні дії.

Протягом березня, коли на Чернігівщині був пошкоджений інтернет від Укртелекому, і наш відділ залишився без зв’язку, на виручку прийшов сусід по приміщенню – керівник турклубу «Ніка» центру дитячо-юнацької творчості Олег Прима, якому ми дуже вдячні.  Далі була суттєва затримка у функціонуванні електронної бази ВПО, тож спершу ми вели попередній паперовий облік осіб, які зверталися, фіксували їх контакти, а вже згодом заносили інформацію до бази. Початково ми приймали заяви тільки на отримання довідки ВПО, сподіваючись, що швидко запрацює «Дія» і, подавши у ній заяву на допомогу, людина швидше отримає кошти. Проте час йшов, і ми теж включилися у оформлення допомог безпосередньо через наш відділ.

Коли система запрацювала, щоб швидше і організованіше заповнювати заяви, збирали клієнтів групами у просторому приміщенні і разом, як у навчальній аудиторії заповнювали під диктовку заяви. Це пришвидшило час обслуговування. Коли база повноцінно не працювала у робочий час, наші працівниці виконували необхідні дії вдома, до роботи чи опісля.

Цю копітку роботу виконали Наталія Гримайло, Наталія Бабенко, Олена Карета, Тетяна Філоненко, у всьому допомогу надавали Антоніна Ройко, Інна Гневуш, Світлана Білоног, Тарас Палій.

Безперечно, чимало переміщених осіб прийняли працівники  ЦНАПу селищної ради, тому спільними зусиллями ми всі змогли швидше допомогти людям.

– Чи вже отримали переселенці належні їм виплати?

-Із 15-го до 30-го квітня було продовжено терміни реєстрації ВПО, щоб всі могли це зробити без зайвого ажіотажу, черг у службах. Вже з початку травня, сподіваємося, виплати розпочнуться.

-Ольго Олексіївно, зареєструвавшись один раз, чи повинна переміщена людина  подавати про себе якісь відомості згодом, приміром, під час  подальших переїздів.

-Так, певні умови є, і ми про них попереджаємо відвідувачів відділу. Внутрішньо переміщена особа зобов’язана повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання; повідомити уповноваженому органу за місцем отримання довідки про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш,  як за три дні до від’їзду. Тобто, вибуваючи з Варвинської громади додому, – повідомити нам, прибувши до нового місця – повідомити таку службу за місцем проживання.

Подавши заяву у нас, дублювати її у «Дії» не потрібно, як і навпаки, зареєструвавшись у додатку, повторювати те саме за допомогою спеціалістів ЦНАПу чи відділу соціальної підтримки теж не варто.

-Судячи з наданих Вами даних, основний наплив переселенців до Варвинщини відбувся, чи прибувають  нині втікачі від війни на сході й півдні України?

-Дійсно, у перші місяці приїздили переважно мешканці Чернігова, інших куточків нашої області, Києва, Харкова, Сум та ін. міст. Значна робота по їх реєстрації проведена, призначення допомог триває.  Нині ж, хоч і менше, прибувають мешканці  Донеччини, Луганщини, Херсонщини.

-За інформацією у ЗМІ, у травні  переселенців очікують зміни: хто зможе розраховувати на таку  допомогу надалі?

-У Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (Постанова КМУ № 332 від 20.03.2022 року) вчергове відбулись суттєві зміни. Кабінет Міністрів України своєю постановою від 16.04.2022 року № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» визначив, що зазначена допомога за березень і квітень 2022 року надається всім ВПО, а починаючи з травня така допомога надаватиметься тим, хто:

  • перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або
  • перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні),
  • а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Однією з умов надання допомоги раніше було знаходження особи на обліку як ВПО на відповідній території, де може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, перелік яких затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

З травня 2022 року умовою для призначення допомоги ВПО є віднесення території, з якої відбулось переміщення особи, до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). За змістом постанови № 457, цей Перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Маємо надію, що соціальний захист тих, хто постраждав від війни, буде удосконалюватися, щоб кошти отримали всі, хто дійсно їх потребують, не має можливості обійтися без допомоги держави.

Зписала Є. Зима,

на фото автора – колектив відділу.

Матеріал підготовлено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).