Позов до генпідрядника і зміна технології – така перспектива нових варвинських очисних

Із сесії селищної ради

Минула, серпнева сесія селищної ради розпочиналася з напруженого і непростого діалогу. Свій вердикт щодо новозведених очисних споруд до відома депутатів довели заїжджі спеціалісти в галузі екології і стандартів будівництва подібних об`єктів: Віра Смоляр – директор ТОВ «Науково-дослідний центр екологічної безпеки та природокористування», державний екологічний аудитор, між іншим, мешканка Журавки, та Руслан Смоляков – директор Лабораторії великомасштабних гідравлічних і геотехнічних досліджень.

Очисні споруди із застосуванням, як очікувалося, сучасних біотехнологій, було зведено наприкінці минулого року, профінансовано будівництво з державного і місцевого бюджетів, проте і донині об`єкт не введено в експлуатацію. Як звучало в інформації експертів, дослідження очищених стоків знову і знову показують: заявлена біотехнологія не працює, бактерії не приживаються у варвинських стоках, перенасичених побутовою хімією, тож належної очистки немає.

У листувані з радою генпідрядник наводить свої аргументи: нерівномірне надходження стоків на очищення, їх перенасичення «хімією» тощо, але ж всі ці умови слід було досліджувати на етапі проектування, слушно зауважували депутати. Віра Смоляр, котра мешкає неподалік Удаю і безпосередньо зацікавлена у безпечному для людини середовищі, запевнила: у нинішньому стані новобудова прийнята в експлуатацію не буде, генпід­рядника очікують не тільки претензії від замовника, а й фінансовий аудит і слідство.

Прибулі спеціалісти також закликали варвинців не спекулювати перед грядущими місцевими виборами на проблемі очисних, звинувачуючи селищну раду у ситуації, а шукати реальний вихід. За наданою перед будівництвом документацією навіть вузькопрофільним спеціалістам було б важко передбачити такий розвиток подій.

У ході обговорення свої думки висловили депутати Віктор Гармаш, Микола Гайдай, Віталій Неліпа, Сергій Садовий, Василь Небрат та інші. Хоча за відсутності представників фірми-виконавця робіт запитань звучало більше, аніж відповідей, проте спеціалісти-екологи окреслили таку перспективу: раді слід розпочинати підготовку до судового вирішення ситуації та подальшого усунення недоліків шляхом зміни технології очищення. Хто і за який кошт це має зробити – мабуть, теж вирішуватиметься в судовому порядку. А як відомо, перспектива подібних справ може бути і такою: «Пройдут годы…»

Чергова сесія розглянула низку земельних, фінансових, організаційних питань. Зокрема, безкоштовні земельні ділянки за заявами мешканців громади надано: подружжю Кочерги – по 12 «сотих» порослих чагарниками сінокосів – для ведення садівництва (район «Підгора»), Роману Бобошку – 1 га спірної землі у Леляках (родинний конфлікт вирішено), Юлії Васільєвій – 1 га у Калиновиці, Сергію Пальосі – близько гектара біля ІІ дамби у Варві.

Довелося й скасовувати одне подібне рішення – заявник ввів в оману раду, звернувся за наділом, вже використавши таке право раніше. Відтак рішення скасоване, а на охочого до землі чоловіка прокуратура подала до суду.

Рада поновила терміни оренди ділянок та надала згоду на зміну призначення землі для низки підприємців селища, включила до інвестиційно привабливих наділ, який планується на аукціон, тощо.

Затверджено звіти про виконання селищного бюджету та програми благоустрою у І півріччі ц.р. та внесено поточні зміни до річного бюджету, надано згоду на прийняття у власність селища майна, будівель, підприємств і установ районного підпорядкування, присвоєно звання Почесний громадянин Варви Григорію Озимаю, визначено місцем навчання леляківських початківців – місцеву школу (торік переводилися до дитсадка).

Голова бюджетної комісії Віктор Гармаш ініціював додаткове вивчення проблеми з нарахуванням за так званий полив літнім, одиноким варвинцям, які тим поливом фактично не користуються. Як інформувала голова громади Валентина Саверська-Лихошва, певна допомога таким людям комунальниками надається, зокрема, у окремих випадках лічильники встановлюються безкоштовно тим варвинцям, хто не має змоги оплатити роботи.

У сесії взяв участь представник СТОВ «Дружба-Нова» Олег Власенко, у віданні якого – соціальні питання, співпраця з громадами. Він поінформував загал, на які придбання і роботи витрачено кошти за соціальною угодою агровиробника з Варвинською ОТГ. Зокрема, на 100 тис. грн. придбано камери відеоспостереження для користування поліції, бл. 80 тис. спрямовано на трактор для обслуговування сміттєзвалища, 70 – на потреби благоустрою тощо.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.

На знімках: вердикт екологів новим очисним озвучив Р. СМОЛЯКОВ; у обговоренні виступили В. ГАРМАШ, В. НЕЛІПА, В. НЕБРАТ.