ПОЗИЦІЯ ФРАКЦІЙ СЕЛИЩНОЇ РАДИ: ми – за людей, за інтереси громади

Із перших вуст

Черговий виток напруженості у стосунках поміж органами місцевої влади щодо питань утримання бюджетних установ на території Варвинщини, нині розмежованої компетенціями району і Варвинської ОТГ, стався на початку цього року, коли з ухваленням селищного бюджету район не побачив у ньому співфінансування на повний рік для районних установ, котрі надають послуги і жителям сіл, і мешканцям ОТГ. Далі були відвідини селищної ради колективами районних установ, їх керівниками та представниками райдержадміністрації – з вимогою забезпечити співфінансування відповідно до поданих запитів, публічні виступи керівників владних гілок, представників установ і громадськості.

До редакції газети з листом звернулася депутат селищної ради попередніх скликань, член громадської організації «Рада старійшин» Т.І. Чеберда, у якому, зокрема, закликає представників двох депутатських фракцій селищної ради – Аграрної партії України і ВО «Батьківщина», висловити свої думки щодо проблеми співфінансування районних установ. Дописувачка покладає відповідальність за ситуацію на службовців ОТГ, депутатів ради, котрі, на її думку, ділять людей на своїх і чужих, нагадує їм, що відповідно до бюджетного законодавства спершу слід забезпечувати першочергові видатки установ – на зарплату, енергоносії, а вже потім проводити ремонти об`єктів тощо.

Позиції фракцій щодо порушеної проблеми мешканцям громади і району озвучують депутат від Аграрної партії України, голова постійної комісії з питань фінансів, бюджету, інвестицій та міжнародного співробітництва Віктор Гармаш та очільниця районного осередку ВО «Батьківщина», заступник голови селищної ради Ірина Чаленко.

В.І. Гармаш:

– Створення об’єднаної територіальної громади в складі Варви, Калиновиці та Леляків внесло в бюджетний процес вагомі корективи. На грудневій сесії районної ради було прийнято рішення про передачу у комунальну власність селищної громади бюджетних установ та закладів, що розташовані на території ОТГ та забезпечують її потреби, а саме: Варвинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, районної гімназії, Леляківської загальноосвітньої школи, районного Будинку школярів, дитячо-юнацької спортивної школи, міжшкільного навчально-виробничого комбінату, історико-краєзнавчого музею, кінотеатру, районного будинку культури та дитячої музичної школи.

У спільній власності територіальних громад сіл та селища району було запропоновано залишити установи медицини, територіальний центр соціального обслуговування, централізовану бібліотечну систему та центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які надають послуги всім жителям району, включаючи і об’єднану громаду, та співфінансувати з двох бюджетів.

Так, за 2018 рік з бюджету Варвинської ОТГ перераховано до районного бюджету на співфінансування територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Варвинської районної державної адміністрації – 1 млн 727,5 тис. грн; на підтримку радіоорганізації «Варвинське радіомовлення» – 63 тис. грн.; на забезпечення функціонування районного трудового архіву – 65 тис. грн.; співфінансування Варвинської централізованої бібліотечної системи – 844,7 тис. грн.; на співфінансування КНП «Варвинський центр первинної медико-санітарної допомоги» – 851, 3 тис.грн.; співфінансування районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – 305,4 тис. грн.; співфінансування КЛПЗ «Варвинська центральна районна лікарня» – 2 млн 762,8 тис. грн.

За І квартал 2019 року до районного бюджету з бюджету об’єднаної громади перераховано іншої субвенції на 1 млн. 553 тис. грн.: співфінансування терцентру соцобслуговування – 471,4 тис. грн.; підтримка радіомовлення – 12,1 тис.грн.; трудового архіву – 25 тис. грн.; співфінансування ЦБС – 237,6 тис. грн.; районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – 86,9 тис. грн.; КЛПЗ «Варвинська центральна районна лікарня» – 720 тис. грн.

Планування бюджетного співфінансування зазначених установ буде переглядатися щоквартально – з огляду на стан надходжень доходної частини бюджету ОТГ та поточних бюджетних витрат. Так, і на другий квартал плануємо співфінансування на заробітну плату районних установ.

Прикро, що громаді Варвинщини нав`язуються певні протиріччя: наші – не наші установи, люди – наші й не наші… Для нас, депутатів об`єднаної громади від Аграрної партії, думаю, як і колег-батьківщинівців, позафракційних, всі люди – наші, земляки, односельці. Всі ми, знайомі й незнайомі варвинці, попри партійну приналежність і власні бачення, що і як краще зробити у розвитку населених пунктів, де живемо, держави в цілому, мріємо жити у розвинутій, заможній громаді, де кожен має можливість працювати, користуватися необхідними послугами, за потреби – мати соціальний захист.

Над питанням, як це все забезпечити на території Варвинщини, де громада утворилася не в межах усього району, слід спільно працювати всім владним структурам, у конструктивній взаємодії.

Не варто забувати, що на 2019 рік незабезпеченість по заробітній платі установ підпорядкування Варвинської ОТГ теж становить близько 1,5 млн грн. Разом з тим, в поточному році ми мусимо відшукати додаткові резерви на такі нагальні витрати: реконструкція очисних споруд – близько 3 млн грн; відкриття табору оздоровлення і відпочинку дітей «Сонечко» – близько 700 тис.грн; перекриття даху ліцею №2 – близько 1,5 млн грн.

Як і в кожній громаді, слід фінансувати й чимало іншого – оновлення інфраструктури (доріг, водогонів, приміщень установ тощо).

З розумінням ставимося до намагань району вести реконструкцію інфраструктурних об`єктів у селах. У час, коли бракує коштів на зарплату в установах, колегам з району доведеться забезпечувати з райбюджету значне співфінансування ремонтів і будівництва об`єктів, зокрема, реконструкції Журавської школи, будівництва нової амбулаторії у цьому селі. Проте і Варвинська об`єднана громада має низку невідкладних об`єктів – дах гімназії багато років очікує заміни. Він не просто тече, тут розмножується пліснява, під загрозою електромережа – а це безпека дітей і дорослих. ОТГ профінансувала частковий ремонт, але проблема повної реконструкції даху залишається.

Гостро стоїть питання реконструкції очисних споруд – це також здоров`я всіх місцевих жителів і безпечність довкілля, можливість користуватися централізованим водовідведенням. Наші обласні колеги-депутати С.А. Гайдай, А. В. Дідур та інші докладають зусиль, аби залучити державні кошти на цей об`єкт, але без місцевого співфінансування втілити майже десятимільйонний проект не вдасться.

Ніхто з нас, депутатів, не відкидає необхідності спільно з районом вирішувати ті чи інші проблеми, але ми маємо ретельно вивчати потреби, надані прохачами, всі бюджетні видатки здійснювати продумано, враховуючи інтереси громади і її мешканців.

 

І.І. Чаленко:

– На лист-звернення шановної Т.І. Чеберди хочеться зазначити, що депутати від ВО «Ба­тьківщина» послідовно підтримують політику нашої політичної сили, котра завжди стоїть на боці громадян України і боронить їх інтереси.

Зокрема, члени партії та всіх депутатських фракцій району збирали підписи проти продажу земель сільгосппризначення, ми проти підвищення тарифів, ініціювали звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабміну щодо зниження вартості газу і щодо недопущен­ня закриття поштових відділень у селах.

Наші депутати відзвітували про рік своєї роботи у своїх виборчих округах ОТГ та району. Постійно приймаємо звернення громадян щодо надання допомоги – консультаційної, фізичної – власними силами, матеріальної.

Представники «Батьківщини», як і колеги з Аграрної партії, позафракційні, у складі ради громади роблять все від них залежне, аби зберегти всі заклади, які є в громаді, робочі місця, матеріальний та технічний резерв. Головне у кожній громаді – люди, тож всі ми спільно, незалежно від партійності і приналежності до різних гілок місцевої влади, маємо зберегти людський потенціал, підприємства й установи Варви і району.

Необхідні рішення щодо співфінансування бюджетної сфери підтримуємо, вони виносяться на розгляд сесій по мірі можливостей бюджету ОТГ, його наповнення. Але вболіваємо й за те, аби у нашій ОТГ були можливості для розвитку – крім забезпечення функціонування установ, слід поліпшувати їх матеріально-технічну базу, вирішувати поточні проблеми ремонту доріг, освітлення, благоустрою, розвитку інфраструктури у Варві і селах. Словом, ми завжди за людей та інтереси громади.

Принагідно щиро дякую й мешканцям Варвинщини за розуміння і підтримку. Її засвідчили зокрема президентські вибори – Ю. Тимоше-нко отримала друге місце у Варвинському районі (20,2%) – з незначним відставанням від лідера перегонів В.Зеленського. Це високий рівень довіри до нашої партії, її лідерки, наших депутатів. Щиро дякую, Божого благословення всім, віри, надії, любові, перемоги усім нам у нашій Україні, мирного неба!

Записала Є. Зима