ПОСІЄМО, ВИЖИВЕМО, ПЕРЕМОЖЕМО!

На часі

Готуючи торік, у розпал епідемії ковіду, репортаж із гнідинцівського весняного поля, жартували, що українського селянина – витривалого, працьовитого, кмітливого, не зупинять ні вірус, ні війна… Ось тобі й маєш, нині підтверджуємо той гіркий жарт. Наша світова житниця – Україна, мусить робити свою копітку і надважливу справу під загрозою обстрілів, окупації, під не менш нищівними ударами по економіці.

Дякуючи  воїнам-захисникам на півночі та сході держави, нашестя окупантів  до нашої Варвинщини не докотилося, тож  сам Бог велів  сіяти, саджати, доглядати – щоб бути з харчами й годувати інших. Гнідинцівське сільгосптовариство “Прогрес”  те й робить. 

Довідково: “Прогрес” – це 5 тис. ріллі в обробітку у Гнідинцях, Остапівці та інших селах Варвинщини, розвинуте тваринництво, зерносушильний комплекс, працевлаштовано близько 200 працівників. Очолюють господарство відомі аграрії і меценати, депутати селищної ради  Микола Бойко і Павло Сліпченко. На їх рахунку – чимало благодійних акцій на підтримку захисників України, для розвитку місцевих  освіти, культури і спорту. З перших днів війни опікуються організацією охорони правопорядку у селах громади, підтримують у всіх починаннях місцевий старостат, надають суттєву гуманітарну допомогу  мешканцям “гарячих” точок. 

Які особливості і труднощі цьогорічної посівної, запитую у заступника директора з рослинництва  Олександра Антоновського.

Складна, затяжна весна і війна – ось ті фактори, які мають вплив на весняно-польові роботи. Як і повсюдно, ми стартували цьогоріч значно пізніше, аніж зазвичай. Ніби й добре, що земля отримала чимало вологи, проте довго не могли зайти в поле, щоб закрити її вчасно.

Весняний засів розпочали лише 25 квітня – сіяли кукурудзу на зерно, овес,  далі піде кукурудза силосна й соняшник. Плануємо 1300 га зернової кукурудзи, 400 – на силос, 1500 – соняшника, 200 – вівса, 1100 – під озимою пшеницею. До речі, остання – основний хліб, перезимувала добре, провели два підживлення і сподіваємося на гарний урожай. Попередні 5 років наша пшениця показувала в середньому 60 центнерів з гектара.  Звісно,  як дасть Бог, погода і ситуація в державі.

Гарні врожаї гнідинчани мають й з інших культур (приміром, кукурудза – 110 цнт з га, соняшник – 36), адже поєднують дбайливе ставлення до землі і сучасні технології, постійно оновлюють парк сільгоспагрегатів. До цьогорічного сезону придбали сучасну, високоточну і швидкісну, сівалку для цих культур.

А найважливіший ресурс господарства –  працівники, досвідчені, вмотивовані, згуртовані. Зокрема, у  весняному полі цими днями трудяться:  на сівалках – Володимир Давиденко, Віталій Скачок, Микола Якушов, Олег Скорик, грунт готують Олександр Малько, Василь Хижняк.

Досвідчений Микола Якушов майстерно опанував нову сівалку.

Анатолій Чеверда забезпечує підвіз і завантаження добрив і насіння.

Віталій Скачок – теж вмілий сівач.

Хоч Варвинщину оминули бойові дії, проте війна у державі однак має свій згубний вплив на агровиробництво. До посіву у “Прогресі” звикли готувати завчасно і посівний матеріал, і добрива, і пальне – мали відсотків на 80. Всі площі будуть задіяні. А от головну проблему вбачають у тому, що нині ворогом порушені шляхи реалізації  майбутньої продукції. І тут зусиль самих аграріїв буде недостатньо: щоб іноземні споживачі були із нашим експортним хлібом, має подбати і держава, і світова спільнота.

Є й організаційні моменти, що у “гарячу” пору посівної  забирають час і сили аграріїв – варвинці мусять брати дозволи на вихід у поле в районній військовій адміністрації, хоча на території громади активних бойових дій не було.

Та як би важко не велося, а цієї воєнної весни – особливо, українські селяни,  ніби списані з наших міцних гнідинчан, не втрачають оптимізму, впевненості у власних силах, прагнення забезпечити свої  родини, громаду, державу.  Ми – українці, і нас нічим не зломиш і не зупиниш, коли земля кличе до роботи, говорять вони. Отож, посіємо, виживемо, переможемо! Хай  все вдасться нашим воїнам поля.

Записала Є. Зима,

фото надано сільгосппідприємством.

Матеріал підготовлено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).