ПОСАДОВЦІ ЗВІТУВАЛИ І ТРАНСЛЮВАЛИ, МІСТЯНИ – ЗАПИТУВАЛИ

Зі сходу у Варві

Хоч часто доводиться чути нарікання, що така форма спілкування влади і громади, як загальні збори мешканців, втрачає актуальність, проте і цьогоріч до них готувалися не тільки селищні урядники, а й небайдужі варвинці. На старті зібрання 25 січня нарахували більше 80-и учасників, але згодом підійшли ще десятки зо два. Для селища, де звикли питання вирішувати або особисто, або «хай хтось», це вже немало. До речі, цьогоріч селищна рада вела й онлайн-трансляцію сходу у соцмережі, тож хто не мав змоги побувати у БК, могли дивитися в інтернеті.

Голова громади В. Саверська-Лихошва не перший рік продовжує корисну традицію – занотовує озвучені проблеми, аналізує їх зі спеціалістами ради та КП й інформує про виконання через сайт і газету. Тож нині не тільки старші варвинці користуються нагодою на сході привернути увагу влади до певної проблеми, а й молодші, хто зазвичай відмовчується, фіксують публічно свої запитання і реакцію мерії на них.

Звіт селищного голови, а звітували того дня також начальник фінвідділу М. Кузьмич, заступник голови з благоустрою І. Чаленко, директор КП «Господар» О. Щербатюк, дільничний поліцейський Ю. Борсук, спікувався з варвинцями і начальник відділення поліції О. Логвіненко, був тривалим й інформаційно насиченим. Валентина Саверська-Лихошва передовсім подякувала варвинцям за небайдужість і зусилля у розвитку громади, апарату ради і депутатському корпусу та виконкому – за спільну працю. Закликала всіх до єдності і командної роботи у вирішенні проблем громади.

До речі, почесні відзнаки того дня було вручено представникам фракцій Аграрної партії і «Батьківщини», які очолюють авторитетні депутати М. Гайдай та В. Неліпа, а також старостам сіл Н. Бачиш, С. Булаєву, громадським активістам М. Недільку, С. Кисіль і В. Івкіній. Дякувала з трибуни сходу голова громади за ініціативність і підтримку варвинцям В. Шолому, О. Лукавенко і членам Молодіжної ради, активістам-ветеранам на чолі з М. Качаєвою – рада ветеранів, О. Давиденком – рада старійшин, згуртованим воїнам-інтернаціоналістам та ін., за допомогу – депутатам обласної ради від Аграрної партії С. Гайдаю, А. Дідуру, депкорпусу, виконкому і апарату ради селища, колективам установ, нардепам від округу – нинішньому В.Зубу і попереднім О. Кодолі, О. Ляшку, урядникам обласного департаменту і Міністерства екології та ін.

Крім належного функціонування установ селищного підпорядкування, інформувала Валентина Саверська-Лихошва, найвагоміші справи року минулого – будівництво очисних споруд – залучено більше 9 млн грн з державного і селищного бюджетів за сприяння нардепів ВР і депутатів обласної ради від Аграрної партії С. Гайдая і А. Дідура; реконструкція електромережі дитсадка «Казка» (більше півмільйона), його харчоблоку і вуличного освітлення у Воскресенському (більше 200 тис. грн), Леляках (І черга – 117 тис.) і Калиновиці (бл. 280 тис.); поточний ремонт 23 вулиць у селищі і селах, а також деяких стоянок – 3,7 млн грн, близько 600 тис. із держбюджету надійшло на ремонт проблемної вул. Коцюбинського, де рухаються великоваговики; встановлення восьми дитячих майданчиків та кількох зупинок громадського транспорту на різних вулицях селища і сіл ОТГ; заміна вікон у дитячо-юнацькому клубі «Ритм» та ДЮСШ і ремонт санвузлів у першому ліцеї; поточні ремонти дахів БК, сільських клубів та готелю; здійснено низку потрібних придбань для закладів освіти і культури; встановлено дистанційні засоби обліку газу в установах ОТГ і руху відомчого транспорту; закуплено обладнання для освітнього інклюзивно-ресурсного центру, який відкрито нещодавно, тренажери для спортзалу, квартиру для лікаря ЦРЛ і будинок для багатодітної сім`ї тощо. Також торік поновлено роботу дитячого табору «Сонечко» у Леляках, де відпочили 90 дітей. Для них і сільчан було упорядковано місцевий пляж. Соціальних допомог різним категоріям варвинців торік надано на 572 тис. грн.

Значною у 2019-ому була фінансова підтримка КП «Господар» – селищна рада поповнює транспортний парк: потужні навантажувач – 1,8 млн, сміттєвоз – майже 1,9 млн, які також чистять сніг, євроконтейнери для ТПВ тощо; бл. 50 тис. надано на розробку тарифів, 260 тис. – на дозвільну документацію з користування підземними водами; 93 тис. – процедура оцінки впливу на довкілля; 733 тис. – на виплату заробітної плати КП; 18,5 тис. – на придбання оргтехніки; 14 тис. – на ліквідацію аварійного пориву по Зарічній і тощо-тощо.
Проблемними питаннями, а відтак – планами на 2020 рік, є реконструкція водогону на Зарічці – 2,3 млн, придбання екскаватора – 1,3 млн, заміна однієї із селищних водонапірних веж – 350 тис., придбання комбінованої дорожньої машини та бульдозера – 4 млн (розраховують на кошти ДФРР), поточний ремонт доріг і будівництво тротуара по вул. Ломоносова – 2,9 млн тощо.

Доступно про складне – наповнення селищного бюджету і видатки з нього, інформувала начальник фінансового відділу Марина Кузьмич. Із 112 млн загального фонду селищного бюджету-2019 власні надходження склали 76 млн (найбільші платники податків – СТОВ «Дружба-Нова», ГПЗ, ТОВ «ІСТ-АГРО СЕРВІС», «Тозіналі»), 31 млн – державні та ін. трансферти.

11,8 млн довелося повернути «реверсом» до держбюджету, близько 7,5 млн – надано районові на співфінансування установ, туди ж «транзитом» спрямовано і близько 6 млн державної субвенції на ЦРЛ, 280 тис. перераховано до облбюджету на інсуліни хворим на діабет, 3,3 млн пішло на підтримку КП, 3,2 – на благоустрій, на придбання і капвидатки для установ – близько 1 млн.

Найзатратні-ша галузь на утриманні ОТГ – освітня – видатки на 47 млн (держсубвенції – лише 16 млн), органи управління – 12 млн, культура – 3,2, фізкультура і спорт – 1,3, ЖКГ – 6,6 млн. На утримання музшколи витрачено близько 1,2 млн, МНВК – близько 2, центру дитячо-юна­цької творчості – 1,4 млн.

Марина Кузьмич теж наголосила, що невирішених проблем у громаді вистачає, і закликала земляків спільно дбати про її розвиток.

Про діяльність КП інформував О.Щербатюк. Проблеми підприємства, яке нещодавно очолив, побачив так: слабке технічне і кадрове забезпечення, організаційна структура, не проведені дозвільні процедури і тарифи, водомережі вкрай застарілі і потребують заміни, значні втрати води (безоблікове споживання), які здорожчують тариф, тощо. Поправити ситуацію вдається за підтримки ради і депкорпусу, адже виділяються бюджетні кошти на потреби підприємства і техніку, проте, вважає, що їх замало.

Крім традиційних послуг КП – вода, водовідведення, управління житлом, Олександр Щербатюк хотів би узятися за підряди з асфальтування доріг громади і будівельні роботи у будинках за кошти власників.

Що зроблено торік у царині благоустрою населених пунктів, інформувала Ірина Чаленко. Це підтримання санітарного стану населених пунктів, поліпшення їх естетичного вигляду, ліквідація стихійних смітників і вивезення сміття, догляд за дорогами і тротуарами, зеленими зонами, кладовищами, місцями відпочинку, обслуговування вуличного освітлення, стерилізація безхазяйних собак, випилювання дерев-сухостою, профілактична робота серед населення щодо дотримання правил благоустрою тощо. На вказані напрямки використано 2,8 млн, роботи проводяться загоном благоустрою (17 працівників), техніка наймається у КП.

Юрій Борсук щодо забезпечення правопорядку у громаді саме дільничними повідомив, що торік від мешканців ОТГ надійшло 70 заяв та повідомлень, складено 95 протоколів про адмінправопорушення (продаж спиртного і тютюну неповнолітнім – 1, неналежне виконання батьківських обов`язків -5, домашнє насильство – 4, порушення правил благоустрою – 3, порушення строків перереєстрації зброї – 26, куріння і розпиття спиртного у громадських місцях – 40, дрібне хуліганство – 5, самогоноваріння – 1 тощо), дільничними розкрито 6 кримінальних злочинів.

Ситуацію в цілому у відділенні поліції охарактеризував його керівник Олександр Логвіненко: значний кадровий некомплект – понад 15 посад, доводиться залучати співробітників з інших районів; недостатнє матеріально-технічне забезпечення, відсутність відеоспостереження, що позначається на попередженні і розкритті злочинів. Депутати селища і мешканці загострили його увагу на боротьбі з наркоторгівлею, продажем неповнолітнім спиртного і цигарок у місцевих барах і магазинах, на розкритті крадіжок у приватних оселях, на недостатньому контролі за безпекою руху на дорогах тощо.

Серед запитань і пропозицій від учасників сходу звучало таке: треба залучати інвестиції і започатковувати виробництва в громаді (голова бюджетної комісії В. Гармаш), потрібно відновити роботу лабораторії ветсанекспертизи на ринку (В.Матухно); чекають ремонту баскетбольний майданчик на селищному стадіоні – треба замінити його покриття (С. Зеленський) та вул. Хіміча і чимало інших; ще немало у населених пунктах сміттєвих «гарячих точок» (С.Кисіль); молоді бракує організованого дозвілля у селищному будинку культури, зокрема дискотек, музичній школі – приміщень для занять тощо.

Хвилюють варвинців подальша доля районної лікарні, яку треба разом всіма місцевими бюджетами підтримувати, залучати на допомогу народного депутата, а також – укрупнення до прилуцького рівня важливих служб життєзабезпечення – телекому, енергетики та ін., стан багатоквартирних будинків тощо. Як звучало в обговоренні, планується виставити на аукціон право оренди ринкової території, яка нині у віданні «Господаря», але він від неї відмовляється, лабораторію для ринку облаштують у приміщенні колишньої насіннєвої інспекції.

Всі ці проблеми обговорювалися на сході. Як запевнила варвинців Валентина Саверська-Лихошва, для їх вирішення робитиметься все, що залежить від селищної ради. Зокрема, щодо реформування вторинної ланки медицини та переведення служб у майбутній центр територіального округу – Прилуки, зазначила: протистояти започаткованим перетворенням у державі на місцях не вдасться, можна хіба по мірі можливості пом`якшувати ці кроки для людей. Так, селищна рада надає співфінансування для лікарні, бере участь у придбанні житла для медиків і обладнання для лікувальних закладів.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.

Мовою цифр

На 56 тис. грн. Варвинським будинком культури торік придбано комп`ютерного, освітлювального і музичного обладнання – кошти зі спецфонду (платні послуги і оренда приміщень), на 18 тис. оновлено матеріальну базу музичної школи, 12 тис. – придбано будматеріали для історико-краєзнавчого музею. Всього закладами культури ОТГ торік зароблено на платних послугах близько 67 тис. грн.

На дві ділянки несільсько­гос­­­подарського призначення  по вул. Шевченка і Ломоносова (0,06 га), а також на одну – сільгосппризначення (8,5 га) продано торік селищем з аукціону право оренди. Додаткові надходження до казни склали 52 тис. грн. Більше 140 тис. залучено від продажу двох несільськогосподарських ділянок по вул. Миру і Зарічна.
Більше ніж 80 договорів оренди переук­ладено у зв’язку зі збільшенням нормативно-грошової оцінки землі – додаткові надходження більше 100 тис., ще півмільйона дали підвищені ставки орендної плати за договорами оренди тих земель, які нещодавно держава передала у розпорядження ОТГ (з 3 до 7%).

У першу чергу – учасникам бойових дій і чорнобильцям
Протягом минулого року 123,9 га паїв та ін. ділянок передано безкоштовно у приватну власність громадянам – у першу чергу учасникам бойових дій і чорнобильцям.

Зранку до вечора, до ос­тан­­­ньо­го відвідувача веде особистий прийом громадян голова громади В. Саверська-Лихошва. Торік на ньому побували більше 900 осіб. Нею проведено і кількадесят зустрічей з мешканцями багатоповерхівок та вулиць селища.

25 млн грн із селищного бюджету торік передано «реверсом» у державу, а також у тому числі у район – державну медичну субвенцію і співфінансування районних установ.

Завдяки аграрному «лобі» в обласній раді, зокрема, депутатам фракції Аграрної партії, а також іншим, хто підключився на допомогу у питанні залучення державних коштів, у стислі терміни у Варві реконструйовано очисні споруди із застосуванням енергозберігаючих технологій. Держава дала на ці цілі 8,5 млн, селище співфінансувало більше 700 тис.