ПОСАДОВЦІ ІНФОРМУВАЛИ, ВАРВИНЦІ ЗАПИТУВАЛИ

Зі сходу Варви

29 січня у залі селищного будинку культури відбулися традиційні щорічні загальні збори громадян. Щоправда, вже теж традиційно велелюдними вони не були. Охочих послухати звіти представників місцевої влади і акцентувати їх увагу на тих чи інших проблемах було небагато. А це означає, що така форма діалогу з громадою, поки що закріплена законодавчо, неминуче відходить. Дієвий діалог з мешканцями громади можна вести через ЗМІ, інформаційні ресурси ради, а у невеликих містечках, як наше, кожен громадянин за потреби може побувати на особистому прийомі у посадовців чи повідомити пропозицію або проблему телефоном, іншими засобами зв`язку. Проте кожен, хто цього потребував, і на цьогорічному сході мав змогу озвучити проблеми, що їх хвилюють, і почути роз`яснення.

Схід відкривався звітом селищного голови В. Саверської-Лихошви про виконання соціально-економічної і культурної програми. Вона зробила трирічний екскурс у життя громади, з часу її діяльності в якості ОТГ. За ці роки за державні кошти, що надавалися у перший рік створення ОТГ, було придбано трактор з причіпом і навісним обладнанням. Здійснено ремонти систем опалення у селищних садках, електромережі і харчоблоку – в ЗДО «Казка», санвузлів і каналізації, системи опалення у початкових класах – у ліцеї №1, ганку і їдальні, поточний ремонт проблемного даху – у ліцеї №2, оновлено побутову і оргтехніку, м`який інвентар для селищних і сільських (Калиновиця, Леляки) закладів освіти і дошкілля, встановлено кілька дитячих майданчиків, відновлено роботу дитячого оздоровчого табору «Сонечко» у Леляках і створено інклюзивно-ресурсний центр для роботи з особливою дітворою.

Ще кілька одиниць техніки (колісний трактор, потужний навантажувач-грейдер, міні-трактор для обслуговування тротуарів, бульдозер тощо) придбано коштом селищного бюджету, на залучене державне фінансування організовано розчищання русла Удаю в районі пляжу у «Сосні» та будівництво нових очисних споруд у Варві.

У селах громади (Калиновиця, Леляки, Воскресенське) відновлено освітлення центральних вулиць, у селищі – мікрорайонів «Сад», «Нафтовик», «Руда», сміттєзвалища, в`їзду у Варву з Прилук, скверу «Казкове містечко». Ремонтувалися дороги у селищі і селах, із селищного і державного бюджетів придбано квартиру медику, житло дитині-сироті і багатодітній родині.

Відновлено роботу селищного ринку та лабораторії ветсанекспертизи на ньому, налагоджено роботу центру надання адмінпослуг (більше 90 видів послуг), забезпечувався благоустрій, пожбезпека, протиепідемічні заходи у закладах тощо.

Серед проблемних питань, що прозвучали у звіті – тривала підготовка до пуску нових очисних споруд у Варві: довелося допрацьовувати технологію з урахуванням місцевих умов, аби досягти належного очищення стоків; недостатність фінансового ресурсу на проекти розвитку, на ремонт доріг; триває судовий процес щодо підрядника будівництва штучного міні-поля, яке у перший же рік користування прийшло у непридатність; «коронавірусний» 2020-ий рік показав зменшення надходжень до бюджету, це сталося і через виведення «нафтовицьких» податків за межі Варвинщини, тощо.

Крім утримання бюджетної сфери селищного підпорядкування, надавалося співфінансування районним закладам, щороку більше десяти мільйонів гривень поверталося у держбюджет, відтак ці кошти не було змоги спрямувати на розвиток власної громади. Тож немало чого робилося господарським способом, силами ентузіастів, традиційними толоками, за що голова громади подякувала всім небайдужим варвинцям, хто спільно дбає про розвиток громади. А також за розуміння і підтримку – депкорпусу минулого і поточного скликань, виконкому, працівникам ради і установ та закладів.

Докладніше на питаннях формування селищної скарбниці і видатках з неї зупинилася начальник фінансового відділу Марина Кузьмич, котра поінформувала про виконання бюджету-2020 і перспективи цьогорічного. Торік Варвинська ОТГ зібрала 95,7 млн грн (загальний і спеціальний фонди, надходження з держбюджету та ін.), що на 16 млн грн менше попереднього – наслідки карантину і зміни підпорядкування місцевих нафтовицьких та інших підрозділів. Так, приміром, «тампонажне» управління спрямовує відрахування до Полтави, ГПЗ – Київ, РЕМ – Прилуки, новий супермаркет – ПДФО і акцизи у нашу громаду (2020 р – близько 60 тис. грн), решта – за місцем реєстрації.

З усіх надходжень більше 22 млн грн – трансферти з інших бюджетів (освітня і медична субвенції, надходження із місцевих і обласного бюджетів), решта – власні доходи. Бюджетоутворюючими підприємствами залишаються «Дружба-Нова», ГПЗ, «ІСТ АГРО СЕРВІС», «Тозіналі».

Левова частка у видатках – зарплата бюджетникам, більше 54 млн грн, першочергово фінансувалися енергоносії, хзарчування, медичні і соціальні програми, благоустрій та обслуговування доріг, нагальні придбання, ремонтні роботи установ і закладів тощо. Найзатратніша галузь – освіта (більше 46,4 млн грн, 904 школярі, 274 дошкільнят), на заклади культури – 3,1 млн грн, спортшкола – 1,3 млн грн, на соцзахист – 660 тис. грн (допомоги на лікування, при народженні дитини тощо), 109 тис. грн – учасникам АТО/ООС, оплата праці в благоустрої – 1,8 млн, 1,7- вуличне освітлення, транспортні послуги у благоустрої, утримання об`єктів благоустрою, 1,5 млн – відшкодування тарифів КП тощо. Близько 240 тис. спрямовано на організацію заходів протидії поширенню коронавірусу.

12,2 млн грн було повернуто державі «реверсом», на 8,8 млн – співфінансувалися установи району і Озерянської ОТГ. Зокрема, на райлікарню було виділено 3,6 млн (зарплата, енергоносії, засоби індивідуального захисту для медиків, обладнання), на центр первинної медико-санітарної допомоги – близько 290 тис, більше 700 тис. – лікування хворих на діабет (бл. 400 тис. – з місцевого бюджету). На заходи протидії COVID-19 торік було спрямовано близько 490 тис. грн.

Насамкінець бюджетної інформації Марина Кузьмич зазначила, що невирішених проблем в укрупненій громаді чимало, тож закликала всіх до терплячої, конструктивної і згуртованої роботи.

Виробничі показники КП «Господар» прозвучали у звіті його директора Олександра Ломаки. На підприємстві трудиться пів сотні варвинців, майже на 8 млн грн торік надано послуг. В результаті скасування судами тарифів на основні види послуг, КП було змушене повернутися до тарифів 2016 року, а громада – компенсувати значні збитки. Як зазначив доповідач, Верховний суд, все ж таки, днями скасував рішення, які відміняли тариф на вивезення ТПВ, відтак вже із січня ц.р. він вступить у дію. Крім відшкодування різниці тарифів, громада поповнила статутний капітал свого підприємства на пів мільйона гривень – на придбання, дозвільні процедури, ремонтні роботи тощо.

За інвестиційною програмою придбано насоси на свердловини у т.з. «Царському селі», по вул. Ломоносова, частково виконано заміну водогону по вул. Бодянських. Міняли запірну арматуру, гідранти, лагодили внутрібудинкові мережі, усували пориви (більше двох десятків за рік) і засмічення труб тощо. Відновлено всю наявну на підприємстві техніку.

Серед питань до КП – нарахування плати за полив у літні місяці (для абонентів, які не мають лічильників). Більше 70 відсотків користувачів прилади обліку встановили, щодо решти таку роботу буде активізовано. Як зазначив О.Ломака, є цілком законний спосіб примусового встановлення лічильників. Це єдиний спосіб припинити суперечки за оплату, значні втрати води, безконтрольний полив городів (місцеві «господарі» стали практикувати такий навіть навесні, перед оранкою).

Заборгованість споживачів за водопостачання і водовідведення – бл. 700 тис. грн, утримання будинків – більше 260 тис, 180 тис. – управління будинками, бл. 100 тис. – вивезення ТПВ. Рівень оплати 60-80 %, ведеться претензійна робота.

Про стан забезпечення правопорядку скромними силами дільничних (а торік фактично працював у районі аж один) інформував дільничний офіцер поліції Юрій Борсук. 18 особам було оголошено підозри про вчинення злочинів, направлено до суду – 17, складено адмінпротоколів – 189, за домашнє насильство на облік взято 13 осіб, під адміннаглядом перебували 2 раніше засуджені, 1 особу розшукано.

Повідомив Юрій Миколайович і про цьогорічні зміни у структурі поліції. У нашій громаді залишився сектор поліцейської діяльності №1 Прилуцького районного відділу поліції (очолив Олексій Бойко), відтепер слідство, дізнання, розшук виконуватимуть прилуцькі правоохоронці. Варвинський сектор забезпечуватиме реагування патрульної поліції (виклики, контроль дотримання ПДР), чергову частину і службу дільничних. До Ю. Борсука приєдналася дільничний Оксана Остащенко (зона обслуговування – Богдани, Дащенки, Журавка, Антонівка, Макіївка, Кулишівка, м-н «Нафтовик», «Зарічка», «Перекопівка», х.Федоренків у селищі).

Проблемні питання, що порушували учасники сходу: необхідність демонтажу будівлі колишньої котельні на території ліцею №1, вона має спільне перекриття зі шкільною майстернею; переміщення музичної школи у просторіше приміщення; ремонт окремих вулиць; необхідність встановлення дитячого майданчика у Журавці; збереження камер відеоспостереження у селищі, що було придбано для користування поліцією, але їх викрадено; чи не звозитимуться ТПВ із сіл на варвинське звалище (такі обладнуватимуться у селах окремо) та ін.

Щодо пошуків кращої будівлі для музичної школи працювала комісія за участю представників колективу і батьківського загалу. Розглядалися варіанти розташування школи у окремій будівлі колишнього районного відділу (сектору) освіти, що вивільняється; на першому поверсі основної будівлі ліцею №1 – праве крило; приміщення РДА; другий поверх селищної ради (наразі деякі відділи переміщаються у будівлю райради, котра реорганізується); додаткові кабінети у будинку культури тощо. Колектив музшколи виступав за переселення у будівлю селищної ради, проте її перший поверх перебуває у власності держслужби охорони, за підтримки ОБСЄ тут обладнуватиметься приміщення для поліцейського офіцера громади, у адмінбудівлях колишніх районних структур і ОТГ після укрупнення громади розташовуються попередні і нові відділи і служби – такі роз`яснення представників ради. Проти «підселення» до них інших закладів, і взагалі проти якихось розмірковувань щодо подальшої перспективи існування у селищі одного ліцею з нинішніх двох, виступають і їх колективи. У першому ліцеї навчаються 390 здобувачів освіти (проектна кількість більше 400), у другому – нині 515 із проектних 520.

За інформацією, що надійшла вже після сходу, все ж таки, сторони зупинилися на окремій, вивільненій будівлі колишнього райВНО, де планується необхідний ремонт і пристосування для потреб музшколи. Навчальний рік для її вихованців завершуватиметься у попередньому приміщенні.

Як наголосила голова громади, двогодинний діалог у рамках загальних зборів і порушені варвинцями проблеми буде узагальнено й поінформовано громаду про стан виконання.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.