Податки і бюджет, земля і ліс, ГПЗ і дах гімназії, і навіть алкоголь вночі… Це спекотна липнева сесія ради ОТГ

Із сесії селищної ради

Перенасиченою – навіть більше, ніж зазвичай – різноплановими питаннями до розгляду (а всього – більше чотирьох десятків) була минула, 11-а сесія селищної ради від 12 липня. За вікнами сесійної зали – спекотний липень, а протягом майже трьох годин з невеличкою перервою тут ухвалювали рішення і щодо встановлення місцевих податків та заборони продажу алкоголю вночі, і земельні, і бюджетні, оновлювали перелік вулиць на ремонт та чимало інших. Заслухали піврічні звіти виконання плану соціально-економічного розвитку громади (інформувала голова Валентина Саверська-Лихошва) та про стан благоустрою (заступник Ірина Чаленко). Низка резонансних повідомлень і запитань – перспектива ГПЗ, сміттєзвалища, аварійного підгорянського мосту, проблема з держфінансуванням реконструкції даху гімназії тощо – прозвучала у „різному”.

Земельний блок озвучив начальник радівського профільного відділу Євгеній Ігнатенко. Як завжди, за заявами громадян дозволили приватизацію існуючих садиб і гаражів, відвели землю у користування чи власність і прийняли назад за відмови, продовжили договори оренди для підприємців (максимальні 12% орендної плати), внесли зміни до документації тих установ, які змінили підпорядкування, погодили „Дружбі-Новій” облаштування мийки та навісу для транспорту на її території по Комарова.

Серед рішень, котрі можуть викликати пильніший інтерес громади – надано у постійне користування районному КП „Добробут” 0,1 га землі для добудови колишнього нафтовицького 30-квартирного будинку по вул. Шевченка. Іноземні донори у співпраці з районом беруться за цей об`єкт, будівництво стартує після відведення землі селищем.

А от розгляд заяви жительки Леляків на отримання ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів відтерміновано – триває держреєстрація комунальної власності на землі, передані державою до ОТГ. Отож ажіотаж людських заяв на ділянки з колишніх держземель очікується на подальші сесії.

Одним із рішень селищна рада звернулася до обласної щодо передачі громаді й земель лісогосподарського значення, адже такий процес в області розпочинається. Як інформував Є.Ігнатенко, це майже 1,2 тис. га лісів на території ОТГ, де нині порядкує райагролісництво.

Наступна новина потішить тих, хто вболіває за наповнення бюджету, а от малоприємна вона для орендарів земель селища та с. Воскресенське та бажаючих їх прикупити. У земельному блоці затверджено нормативно-грошову оцінку земель (розробка й експертиза тривала більше року), за якою вартість землі зросте у 2-3 рази.

Секретар ради Любов Лущик представила колегам зміни до селищної програми підтримки індивідуального житлового будівництва (пільгове кредитування населення спільно з державного й місцевих бюджетів). Оскільки звернень за кредитами багато, щорічну суму співфінансування збільшили із 100 до 200 тис. грн, котрі згодом однак повертаються у бюджети-кредитувальники.

Інформувала секретар й щодо встановлення заборони на території громади продажу пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин в нічний час (рішенням ради його окреслено 23-ою вечора – 7-ою ранку), що давно ініціює місцева громадськість. Більшість депутатів підтримала таке рішення. Серед одиниць, хто висловив певні заперечення, був депутат І.Мелащенко: змініть дні заборони – „У вихідні дайте людям відпочить нормально” На що колеги дивувалися: хіба відпочинок – це алкоголь вночі?.. На запитання, що парубку робити після 11-ої вечора, голова з усмішкою відповідала: провести додому дівчину, повернутися самому додому та …виспатися. Резонансне рішення, що стосуватиметься всіх місцевих магазинів і наливайок та виконання котрого ще було б добре жорстко контролювати, після бурхливого обговорення підтримали всі присутні обранці, крім І.Мелащенка (проти), С.Садового (утримався).

Про необхідні зміни річного бюджету громади, котрі вносяться чи не щосесії, депутатів інформувала начальник фінансового відділу ради Людмила Остах. Зокрема, за рахунок перевиконання селищного бюджету на майже 4 млн. грн збільшено видатки на потреби освітніх та інших установ громади (зарплата, ремонтні роботи і придбання у підготовці до навчального року), ремонт доріг, інші нагальні видатки громади.

Зокрема, обсяги фінансування на цьогорічний ремонт вулиць збільшено майже на мільйон, що знайшло відображення в оновленому переліку – представляла на голосування Оксана Нечай, начальник відділу економічного розвитку. Узагальнений список тих, кому цьогоріч чекати ремонтників з асфальтовими латками чи щебенем виглядає так: вул. Підгірна, Лютневого повстання, Галицька, Кошового, Гайова, Трудова (частина до Сухого яру), Хмельницького, Нова, Коцюбинського, Одеська, Вороного, Першотравнева, Київська, 9 Травня, Ломоносова, Заводська, Богуна, Рудянська.

Людмила Остах озвучила й нові проекти рішень щодо податків, котрі встановлюються місцевою радою і справляються до її бюджету. Зокрема, єдиний податок для суб`єктів господарювання на спрощеній системі оподаткування зросте з 10 до 15-20 відсотків від мінімальної зарплати для платників ІІ групи (магазини, бари, виробництва тощо). Для дрібніших підприємців-першогрупників (ФОПи з невеликим оборотом, без найманих працівників) залишаються попередні 10%. Запитань і заперечень у сесійній залі не звучало, всі депутати – „за”, М.Цопа, І.Мелащенко – „проти”.

Підприємницьке лобі проявилося на голосуванні за ставки земельного податку. Як інформував начальник відділу земельних відносин, їх підвищено для суб`єктів господарювання, які використовують земельні ділянки у комерційних цілях – до 3% (близько 700 грн із „сотки” на рік), для громадян-власників житла, гаражів тощо – 0,1%. Органи держвлади і місцевого самоврядування, бюджетні установи від сплати такого податку звільняються. Зменшити „комерційні” 3 відсотки на 1 запропонував депутат М.Цопа. Проте наразі так недоречно спрацювало депутатське наполягання не вносити правок з голосу, зафіксоване у регламенті ради. Отож голосували опрацьований відділами й комісією варіант – всі „за”, крім Цопи й Мелащенка.

Зазнав змін і податок на нерухомість (проект зачитала Л. Остах). Зокрема, для населення – власників будинків і квартир, він лишається незмінним – 0,1% мінімальної зарплати за 1 м. кв, а от для офісних і торгівельних приміщень із 0,3%, встановлених радою попереднього скликання у 2017-ому році, збільшення до 1%. До речі, нараховуватиметься податок за новою ставкою за 2019 рік, сплачуватиметься власниками будівель у 2020-ому. Власникам квартир встановлено пільгу на 60 м2, будинків – на 120, тож нарахування буде здійснено за понаднормові „квадрати”. Рішення ухвалено за винятком двох згаданих депутатів.

Насиченими зробленим і проблемами до виконання були звіти голови ради і заступника щодо виконання плану соціально-еко­номічного розвитку та благоустрою (виклад газетою подано у минулому номері, матеріал із засідання виконкому). І в день сесії акцентувалася увага на проблемних питаннях: значний ресурс селища (13 млн за півріччя) забирає співфінансування районної бюджетної сфери, без надії чекають коштів багатомільйонні об`єкти інфраструктури – „зарічанський” водогін, очисні, вуличне освітлення Варви і сіл тощо, завжди бракує коштів на ремонт доріг, до державних програм фінансування не включено проекти утеплення ЗДО „Казка” та реконструкції даху колишньої гімназії.

Щодо гімназійного даху й розгорнулося напружене обговорення. Проект, який спершу супроводжували фахівці РДА, наразі не включено до держпрограми. Як висловився голова фракції Аграрної партії Микола Гайдай, сталося те у перехідний період – одні вже не супроводжували проект, інші – не супроводжували його ще, отож „приробляти ноги”, схоже, було нікому. Як зазначила голова громади, у Мінрегіонбуді їм повідомили, що гімназію довключать у програму у випадку, коли буде забезпечено більший обсяг місцевого співфінансування. Як варіант, заступник голови Тамара Дейнека пропонувала за власний внесок (виділено 1,6 млн) поремонтувати найпроблемнішу ділянку даху, виокремивши її із загального проекту. Треба терміново заручитися допомогою народних депутатів, звертатися письмово у всі інстанції, у чиїй компетенції вирішення проблеми, аби не втратити державної допомоги, наголосили натомість Микола Гайдай та депутат і очільник гімназії Василь Небрат.

За півріччя на заходи благоустрою використано близько 900 тис. грн, що дещо менше запланованого. У міру наявних коштів, техніки і робочих рук виконувалося чищення снігу, прибирання селища, обкошування, озеленення, ліквідація стихійних смітників та інших негараздів тощо. Леляківський депутат В. Неліпа нагадав про необхідність доповнити депутатську толоку на сільському пляжі обіцяним піском (на час виходу газети пісок завезено – прим. автора).

У обговоренні звітів та „різного” депутати обурювалися, що підприємство, яке виконує розчищання русла Удаю в районі пляжів, матиме право продавати пісок – мовляв, нам наш продаватимуть? Депутат М.Нагнойний вкотре зосередив увагу радівців і колег-депутатів на аварійному підгорянському мості, руху великоваговиків, пришвидшення перенесення «дружбівської» вагової. Про необхідність придбання власного бульдозера для упорядкування сміттєзвалища нагадав депутат С. Садовий, чим збудив нову дискусію, що робити з облаштуванням нового полігону ТПВ. Зарічанський депутат І. Мелащенко дивувався, чому це нове сміттєзвалище досі не облаштовується у такому „гарному” місці, як „Мостище” – ніби й не було письмового протесту майже семи сотень мешканців гнідинцівської околиці та інших варвинців, гнідинчан.

Низку пропозицій щодо поліпшення естетичного вигляду центру селища висловив М.В. Гайдай, зокрема, наголосивши, що не варто нагромаджувати нових конструкцій, краще доладувати існуючі.

Серед низки організаційних рішень ухвалено створення робочої групи, котра колегіально вивчить стан та потенціал подальшого використання бюджетних установ, прийнятих від району – ініціатива озвучена Тамарою Дейнекою.

Голова ради подякувала учасникам толоки на викошуванні парку Слави, котру відкрив керівник фракції „Батьківщини” Валерій Чаленко. Довела до відома депутатів і малоприємний селищу кінець ринкової епопеї: суди радою програно, отож рішення щодо ринкової території (планували право оренди на аукціон)доведеться скасовувати. Подавати апеляцій рада не буде, зазначила голова, бо вже й так тривалий час мусять „безвоздмєзд­но” прибирати ринок.

Наприкінці сесії звучала й інформація щодо подальшої долі ГПЗ. На звернення селищної громади цього разу відписався іноземний менеджмент „Укрнафти”. За підписом М. Роллінза офіційно повідомляють те, що поміж нафтовиків і так не таємниця: видобуток скорочується, утримання заводу збиткове, сировина давальницька, реверс працюватиме, із 800 працівників буде скорочено 200: частині запропонують іншу роботу, решту – „за програмою” вирядять з окладами… Отож надії на диво – збереження гозопереробки, робочих місць, надходжень до бюджету тануть, як лід на сонці.

Цю мінорну прикінцеву ноту не знівелювало навіть імпровізоване вручення депутатських посвідчень, виготовлених нещодавно. З ламінованим мандатом чи без такого, а кожному обранцю у громадівському дворічному скликанні, під тягарем загальних негараздів доведеться несолодко. Дай вам, Боже, жити у перехідний період – так зичать мудрі китайці недругам. Черговий перехідний, схоже, і у нас.

 

Є.Зима, фото автора

Хвилинка гумору серед напруженої сесії. Вручаючи депутатм посвідчення, голова ради по-дружньому мовила Т.П. Пальосі: „Тримайте, будете показувати всім…” Представниця Радикальної партії, завжди налаштована рішуче, натомість влучно пожартувала: „Я й без посвідчення покажу…” Колеги довкола схвально загули.

This slideshow requires JavaScript.