ПІД ЇХ ЩИТОМ – ВОЇНИ І МЕШКАНЦІ СПУСТОШЕНИХ МІСТ

Із волонтерських буднів

Ще з 2014-го варвинська волонтерська група, що нині утворила громадську організацію «ВОЛОНТЕРСЬКИЙ ЩИТ», добре відома і захисникам України, і колегам-волонтерам з інших регіонів, а також тим землякам, хто  прагне  особисто підтримувати всі добрі починання. Цей осередок небайдужих варвинців збирав і доставляв на палаючий Донбас гуманітарну  допомогу, шукав для воїнів потрібне спорядження і матеріали, можливість їх придбати і доправити до адресатів.

З початком повномасштабної російської агресії  активніше мобілізувався і волонтерський штаб у Варві, у приміщенні телекому. Сюди стікаються і потічки гуманітарної допомоги, які зі значними зусиллями відшуковують волонтери, і люди, котрі просять допомоги у вирішенні  проблем, спричинених ситуацією у державі, звідси вирушають благодійні та евакуаційні  рейси у «гарячі» точки на мапі охопленої війною України.

У цьому злагодженому «вулику», кістяк якого складають  Олександр та Ірина Дирявки, Ольга Александрів, Максим і Андрій Рибальченки та  інша небайдужа місцева молодь, про волонтерські будні розмовляємо з координаторкою осередку Яною БОРЩ. Зокрема, Яна розповідає, ким опікується організація нині, які напрямки діяльності у пріоритеті.

Пріоритети у нас залишаються незмінними з часів російської агресії на сході – перш за все, допомагаємо воїнам – харчування, медикаменти, спорядження тощо, а також мешканцям населених пунктів, постраждалих у ході війни. Вже у період повномасштабної війни здійснили виїзди до Чернігова і його околиць – сіл, постраждалих під час обстрілів і окупації, а також до Куликівки, Халявина, до села Припутні на Ічнянщині, яке теж пережило окупацію. Доставляли харчі, засоби гігієни, дитяче харчування та інші  товари першої необхідності, вивозили бажаючих евакуюватися.

Отже, ми взяли на себе більш військовий напрямок – забезпечення потреб воїнів, підтримку населених пунктів у зоні бойових дій.

З початку цьогорічної активної фази війни, коли у селище почали прибувати переселенці, «ВОЛОНТЕРСЬКИМ ЩИТОМ» було  надано допомогу понад  150-и родинам. Коли мали таку змогу, волонтери роздавали продукти харчування, «гігієну» й побутову хімію, одяг, дитячі товари, постіль тощо. Забезпечили основу для банку одягу у першому ліцеї селища. Тож волонтерський штаб став  однією з точок у Варві, які нині відвідують чи не всі новоприбулі мешканці. Із незмінним запитанням: що можете надати? Чим можуть – допомагають, але тим, хто дійсно цього потребує, і такі люди, хоч і пережили немало, терплячі, вдячні, щирі.

Волонтери, а це, варто нагадати, – добровольці, які у свій вільний час на громадських засадах, отже – безкоштовно,  займаються пошуком  допомоги для тим, хто цього дійсно потребує, нагадують всім місцевим і новоприбулим мешканцям: залишаймося  людьми. Першочергова допомога – тим,  хто дійсно у скруті, хто залишився без житла, не має  рідних у Варві, котрі  могли б  прихистити і підтримати.

Щоб допомога  потрапляла, як-то кажуть, за призначенням, у волонтерському пункті ведеться облік її видачі. Коли людина має довідку внутрішньо переміщеної особи – добре, але коли статусу ще немає – знайомляться хоча б з місцем попередньої реєстрації чи фактичного проживання особи, з обставинами переїзду.

Зараз маємо змогу для діток переселенців надавати дитяче харчування і засоби гігієни, – продовжує Яна. – Адже коли доставляємо гуманітарні вантажі, нам завжди пропонують і такі товари. Звісно, беремо, бо вони недешеві, і часи скрутні для всіх, особливо для родин із дітьми.

– Де і як знаходите потрібні матеріальні ресурси, адже війна завершиться, на жаль, не завтра?.. – Запитую насамкінець розмови пані Яну.

Пошук благодійних організацій, контакти з ними, доставка – це тривала, копітка робота. Співпрацюємо із волонтерськими складами  Західної України, із нашими вихідцями з Варви, які нині мешкають закордоном і намагаються допомогти (родина В’юницьких, Ірина Булава, Влад Дубчак, Катерина Обидіна, Наталія Кудринецька, Артем і Яна Ситченки, Сергій Сліпченко та інші). Дуже підтримують нас більшість місцевих підприємців, ще з часів початку бойових дій на Донбасі.

Є можливість місцевій владі у залученні гуманітарної допомоги співпрацювати з державними органами Чернівців, тож такі контакти ми надали селищній раді. Треба поїхати туди представникам ради і отримати допомогу, яку можна спрямувати на підтримку переселенців.

Ми вдячні всім, хто сприяє у зборі допомоги і щиро сподіваємося на розуміння, людяність від усіх, хто звертається до нас. Зараз нам всім вкрай важливо підтримати саме тих українців, хто у найбільшій скруті. І безперечно, бути надійним тилом для наших захисників.

– Витримки і оптимізму Вам і Вашим колегам по волонтерству, спасибі за нелегку працю.

Записала Є. Зима, фото автора і з архіву волонтерської організації.

This slideshow requires JavaScript.