НА ПІДТРИМКУ РОДИН, ЯКІ ПРИХИСТИЛИ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ

Допомога від держави

З перших днів повномасштабного російського вторгнення на територію України нескінченні людські потоки рушили із окупованих та обстріляних територій у безпечніші регіони. Здебільшого переселенців приймали рідні і друзі, але є немало й таких, кого прихистили взагалі незнайомі добросерді українці. Аби полегшити всім тягар оплати житлово-комунальних послуг у цей   непростий час, держава запровадила компенсацію таких витрат.

Виплати  в розмірі 14,77 грн. в день на кожну особу (близько 450 грн на місяць) можуть отримати власники житла, котрі безоплатно  приймають у себе вимушених переселенців.  Сума компенсації розраховується помісячно, з урахуванням кількості днів, протягом яких оселя  надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи. До речі, інформація про місце проживання  повинна  подаватися до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, тобто, перш ніж звернутися за компенсацією  на житлово-комунальні послуги, слід пройти реєстрацію ВПО.

У громадах питання згаданих компенсацій – у віданні органів місцевого саморядування. У варвинській – відповідні заяви приймає головний спеціаліст відділу соціального захисту Ольга Галушка. Станом на 9 травня до Варвинської селищної ради звернувся 181 власник житла – мешканці  селища та сіл громади. Порядок надання компенсації було визначено урядовою постановою наприкінці березня, реєстрація ВПО розпочалася у квітні, тож виплати нараховуватимуться за квітень. Суми у кожного різні, залежно від кількості прийнятих осіб і періоду проживання. Найвідчутніша допомога для тих родин, хто прийняв до десяти і більше переселенців, а такі випадки в селах громади є, зазначає Ольга Віталіївна.

Заяви на компенсацію  за попередній місяць приймаються з 1-го до 5-того числа наступного місяця, далі формується реєстр і до 12-го числа подається на обласну військову адміністрацію. Після 20-го числа власники житла мають отримати на свої розрахункові рахунки суми компенсації. Відтак, виплати за квітень очікуються з 20 травня. При зміні кількості проживаючих власник житла має поінформувати відділ соцзахисту.

Як інформує Ольга Галушка, у перші місяці війни у громаду прибували переважно мешканці Київщини, Чернігівщини, Харківщини. Нині географія постраждалих регіонів розширилася – Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька області. Тож заявники продовжують звертатися  за компенсацією житлово-комунальних послуг.

Нагадаємо, відділ соцзахисту громади знаходиться в адмінбудівлі селищної ради (вул. Шевченка, 38, каб. №7, приймає Галушка Ольга Віталіївна). 

Такі допомоги від держави, хоч і не вражають багатьма нулями у сумах, проте допоможуть українцям разом пройти цей тяжкий воєнний період. Кожна гривня на підтримку тих, хто постраждав у ході війни, важлива для спільного виживання і майбутньої перемоги країни.

Записала Є. Зима

Матеріал підготовлено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).