Люди, схаменіться! Що залишимо наступникам?..

Діалог: влада – громада. 

Прочитала статтю в газеті «Агов, рудяни! А тепер звалище йде до нас». Мабуть, той допис про імовірність розміщення нового сміттєзвалища у кар`єрі «Мостища» не залишив нікого байдужим, в тому числі і мене – жительку Руди.

Віками ми сповна черпали багатства із скарбниці Землі та марно витрачали. І нині безжально здираємо з її плечей покрив, який прикриває її первісні форми. Піднімаючись сходинками цивілізації, реалізуючи свої прагнення, забуваємо про покоління людей, які прийдуть нам на зміну. Ми не помічаємо, як збираються над нашими головами хмари і продовжуємо байдуже спостерігати лише за видимими дефектами і тріщинами нашого спільного дому.

Шановні жителі селища, не будьмо байдужими до проблем, які стосуються кожного. Хай наші вибрані депутати прислухаються до думки людей. Давайте не перетворювати околиці Варви на сміттєзвалища. Вистачить сміття, з якої сторони не їхать: зі Світличного, з Прилук, Срібного чи Озерян. Наші лісосмуги, узбіччя доріг кишать ним. Кожен з нас шукає на природі затишне, чисте місце для відпочинку. Так чому ж ми після себе залишаємо такі сліди?

Чи бували ви за рудянським мостом? Тут уже створили своє, стихійне сміттєзвалище. Декілька років поспіль під керівництвом теперішнього голови селища було проведено прибирання цієї території. Та не тут було. Уже знову закидані береги річки відходами «дбайливих» господарів. Зміліли русла і джерела, зникла риба або її електровудками вибили. Засмічена річечка з брудною водою стала непривабливою для очей. Ці пейзажі нагадують стічні рівчаки, а не водойми наших дитячих спогадів і мрій.

Люди, схаменімося! Чисто не там, де прибирають, а де не смітять. Залишмо щось для майбутніх поколінь.

Вельмишановні панове депутати, подумайте, яку можна знайти міру покарання для «дбайливих» земляків, які всі нечистоти дарують природі.

Знайдіть місце для сміттєзвалища, щоб воно було віддалене від нашого селища. І хоча «Мостище» чимало хто вважає зручним для ради і комунальників, та не для людей! Де обіцяні слова уже обраних депутатів: « … Я знайду місце для сміттєзвалища, чого б мені це не коштувало, обійду старожилів, розпитаюсь, ми зі своєю командою це питання вирішимо…» Де обіцяне? Які думки наших депутатів «Руди», «Царського села», «Аеродромної»? Врахуйте громадську думку селища.

Вистачить забрудненого повітря токсичними речовинами, отрутохімікатами, вуглекислим газом, двоокисом сірки, оксидом азоту, пилом і димом, з якими надходять шкідливі, хвороботворні, у тому числі канцерогенні та мутагенні речовини. Не тільки повітря, а й грунт і навколишні води отримають ці речовини. А згодом все потрапить до живих організмів. Звичайно, виключенням не будуть і люди. За даними ВОЗ здоров’я людини на 20% залежить від навколишнього середовища. Тож давайте подумаємо про своє здоров’я і здоров’я майбутніх поколінь.

22 квітня на планеті святкується Міжнародний день Землі, покликаний об’єднати людей в справі захисту навколишнього середовища, нагадати про те, що планета, яка дарувала нам життя, потребує турботи, дбайливого ставлення до себе. Тож хай на заваді цьому не стане наша безгосподарність, байдужість, відверте нехтування елементарними нормами моралі.

Ми мусимо кожен день так прожити,
Щоб якнайменше довкола смітити.
У вік електроніки і точних систем
Ми маєм позбутись сміттєвих проблем.
І з гаслом коротким «Хай згине  сміття!»
Щасливими зробимо планету й життя.

Н. Шукай, вчитель біології та екології Варвинської гімназії