Коронавірус – не вирок

Актуальне інтерв`ю

Невидимий агресивний вірус за мить змінив життя сотень мільйонів людей. Світ опинився і на межі небезпеки, і на вимушеній паузі. Понад 300 тис. людей на землі станом на 24 березня захворіли на коронавірус (близько 15 тис. померли). Тепер COVID-19 лютує і в Європі, не оминуло лихо Україну. На вказану дату маємо близько 100 офіційно підтверджених випадків захворювання, на жаль, 3 – летальні.
Про цю пошесть, профілактику, лікування хвороби ми попросили розповісти лікаря-терапевта Володимира ПАНЧЕНКА:

– Які основні симптоми хвороби?

– Висока температура, кашель, біль у грудях, м`язах, задишка, інші ознаки ГРЗ. Хоча в перші дні інкубаційного періоду, як правило, хвороба протікає безсимптомно. В першу чергу, вона впливає на ослаблені органи людини, зокрема, вражає легені, призводить до двосторонньої пневмонії.

На жаль, спеціального лікування поки що немає. В Китаї застосовують загальну противірусну терапію.

– А чи є препарати, котрі мають підвищену ефективність?

– Є декілька за даними лікарів-практиків. Це хлорохінфосфат – засіб від лихоманки, який може ефективно інгібувати інфекцію, ремдесивір – ліки для боротьби з еболою, які активні на клітинному рівні, арбідол – противірусний засіб. Хоча поки що лікарі певно стверджувати не можуть, чи допомагають ці ліки проти коронавірусу, тому тривають дослідження.

– То чи можна врятуватися від коронавірусу?

– Можна. Найліпший метод – профілактика. Для цього рекомендуємо ретельно і часто мити руки з милом – впродовж 20-30 секунд, тоді насухо витерти; не торкатися немитими руками обличчя; уникати контакту з людьми, які мають ознаки застуди; при підвищенні температури, кашлі, утрудненому диханні звертатися до сімейного лікаря.

Зазначу, що особливу обережність повинні проявляти громадяни літнього віку.

– А як щодо самоізоляції?

– Перш за все, самоізолюватися мають ті, хто прибув з країн, де зафіксовано COVID-19. Самоізоляція триває щонайменше 14 днів. Коли в цей час з`являться симптоми хвороби, зателефонуйте до лікаря.

Раджу літнім людям теж без нагальної потреби не залишати домівки.

Під час самоізоляції провітрюйте житло декілька разів на день, дезінфікуйте його. Прати одяг, постіль, рушники треба при температурі 60-90 0С, посуд мити у 2-% розчині соди протягом 15 хв. Робіть це в гумових рукавичках, а потім помийте руки, обітріть засобом на спиртовій основі.

– А гуляти можна?

– Якщо дозволяє карантинний режим, таких обмежень не існує, але уникайте людних місць, контактів з перехожими. Дотримуйтесь дистанції 2 метри. Уникайте рукостискань при зустрічі, поцілунків, обіймів і т.п.

– Тепер щодо профілактики народними методами…

– Часник і цибуля, хрін і т.п. – речі хороші, але коронавірусу не вбивають, як і гаряча ванна, а тим більше, алкоголь. Не допомагають ультрафіолетові промені. А от через укуси комарів вірус не передається.

– Очевидно, головне – не впадати в паніку?

– Коронавірус не повинен стати причиною масової паніки. Для цього є 5 причин. У 80% інфікованих хвороба протікає легко; безсимптомно зараження практично не минає; за твердженням фахівців, чим далі триває спалах коронавірусу, тим менше буде смертей, з`явиться досвід лікування; визначити хворобу раніше стає все легше.

А тим часом, все погане рано чи пізно закінчується. Отож дбайте про себе і своїх рідних, ретельно дотримуйтеся правил карантину.

Здоров`я всім і спокою.

Розмову записав Віталій Нагорний