Головна умова роботи освітніх закладів – наявність обладнаного об’єкту укриття

На інфраструктурних об` єктах громади

Минулого тижня у ході підготовки до роботи освітніх закладів громади у новому навчальному році, який наразі анонсується у режимі офлайн, тобто – в очному, а не дистанційному, як у період карантину та воєнного стану, комісія у складі спеціалістів селищної ради, відділів освіти та культури, представників ДСНС оглянула наявні у закладах укриття і разом з їх колективами виробила алгоритм приведення їх до відповідних нормативів цивільного захисту.

Адже це – головна умова відновлення повноцінної роботи як садків, так і закладів середньої освіти, чого чекають і вихованці, і їх батьки, і колективи закладів. У якому стані такі споруди в кожному селі та селищі, де діють садки і школи, розповідають заступники селищного голови Олександр Філоненко та Андрій Галушка, які очолили роботу комісії і координують підготовку до старту навчального року.

А він, між іншим, для шкіл може розпочатися і 1 серпня – з метою подальшої економії енергоносіїв, адже цьогорічна зима і для бюджетної сфери очікується непростою. Проте такого рішення ще немає, натомість швидкими темпами розпочато підготовку приміщень, зауважив Олександр Іванович.

Садки ж відкриватимуться по мірі готовності їх укриттів, додав Андрій Миколайович.

Методичні рекомендації щодо обладнання таких приміщень доведено Державною службою України з надзвичайних ситуацій, спеціалісти якої і “візуватимуть” готовність укриття і початок роботи закладу. Повністю ізольоване приміщення може бути у будівлі школи чи садка або у стометровій досяжності від неї (приміром у СБК), на кожну особу – не менше 0,6 м кв., наявність освітлення, санвузлів тощо.

Більшість шкіл і садків громади, як зазначали члени комісії, мають більш-менш придатні приміщення для укриття, а немало хто вже й активно готує їх до роботи – прибирає, ремонтує, оснащує елементарними меблями, біотуалетами, запасом води тощо.

У найкращій ситуації Журавська школа та Варвинський ліцей №2, де при будівництві проектувалися такі приміщення. Триває ремонт у колишній гімназії, де площі дозволяють навіть розташувати класи. У першому ліцеї є можливість задіяти підвальні приміщення, проте через їх обмежену площу, імовірно, доведеться організовувати двозмінне навчання.

В Озерянському і Кухарському садках Озерянського старостату обладнати укриття можна. Особливо в Кухарці знадобиться допомога батьків вихованців.

У гнідинцівських закладах укриття буде обладнано. Деякі роботи потрібні у садківському підвалі. Упорядкованими є укриття в СБК, яким зможе скористатися місцева школа (треба ремонт східців). В Остапівці (школа, садок), в Богданах (садок) доладують підвали і погреби, в Антонівці, де діє лише садок, вже приготувалися – підготовцлено не тільки приміщення в СБК, а й воду, електрику, свічки.

А найпроблемнішим це питання стало для Озерян і Світличного. Підходящих будівель для шкіл немає, до СБК – віддаль не дозволяє, тож імовірно доведеться навчатися дистанційно. Підвіз до інших населених пунктів, імовірно, буде заборонений.

Як наголошували профільні заступники, у цей підготовчий період, якщо всі ми зацікавлені у тому, аби наші діти повноцінно навчалися, маємо спільно докласти зусиль для облаштування укриттів – влада, колективи закладів, батьки вихованців. Необхідні придбання і видатки здійснюватимуться відділами освіти і культури, залежно від того, ким утримується будівля.

Очне навчання в умовах війни відбуватиметься за згодою батьків, тож буде можливість залишатися і на дистанційному.

Записала Є. Зима,
фото укриттів надано селищною радою

Матеріал розміщено за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ).